Mobil

Nokia resmen Microsoft'un!

Microsoft-Nokia anlaşması aylar önce sağlanmıştı fakat resmi satış bugün tamamlandı. Microsoft'un resmi blogundan da duyurulan satın almaya göre Nokia Ürünler ve Servisler bölümü resmen yazılım devinin oldu.

Yapılan açıklamada Microsoft'un Nokia ile birlikte mobil dünyayı yeniden şekillendirmek istediği, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlarda ürün ve servis sunan bir şirket olarak etkisini artırmak istediği yer alıyor.

Şirketin resmi blogunda paylaşılan haberde kullanılan fotoğrafta Microsoft'un yeni CEO'su Satya Nadella ve Nokia CEO'su Stephen Elop bir arada görünüyor. Microsoft da sonunda Apple ve Google gibi görsel iletişime önem vermeye başladı.

Birleşmeyle birlikte Nokia CEO'su Stephen Elop'un ünvanı da Microsoft Devices Group (Cihaz grubu) Başkan Yardımcısı olarak değişmiş. Dünya genelinde gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde de aktif olan iki şirketin güçlerinin birleşmesiyle Nokia ürünlerinin satışında belli avantajlar sağlanabilir. Ancak yapılan açıklamada nasıl bir plan uygulanacağından bahsedilmemiş.

Açıkcası Stephen Elop'un ünvanındaki değişikliği de düşünecek olursak yeni üretilecek cep telefonlarının marka olarak adının ne olacağı da kafa karıştırıyor. Belki şimdilik yola Nokia markasıyla devam edilse de sonrasında Microsoft'un bunu da yıkıp kendi markasını kullanması muhtemel gibi görünüyor.

Her durumda da iki markanın önündeki güçlü isimlerle mücadele etmesi ve şu anda kullanıcılar üzerinde pozitif bir etki yaratamayan markalarını yenilemeleri gerekiyor. Yeni CEO'suyla bu konuda açıkcası biraz daha şanslı gördüğüm Microsoft'un Nokia ile birlikte nasıl bir başarı yakalayacağının önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Mavi Kep Mavi Kep

  Ben bu satın almanın çok da olumlu bir etki oluşturacağını düşünmüyorum. Çünkü iki firmada günümüzün gerek ve isteklerine karşı dirençli duruyorlar. Verdiğim linkte de detaylı değerlendirmem var zaten.

  http://www.bluekep.com/microsoft-nokiayi-satin-aldi/

  1. amaç satn almak deil, amaç güçlü rakipi yok etmek... son yıların herkesin uyguladığı strateji bu değilmi?...

   1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

    Arkadaşım güçlü rakip nokia mı tam anlamadım eğer öyle ise genralmobil nokia dan daha güçlü bence nokia dan daha fazla sattı adamlar. Yazıda da bahsedildiği gibi cep dünyasına giriş yapmak için en doğru seçimi yaptı biraz katkı ile daha iyi işler çıkaracaklarına inanıyorum.

   2. Ferhat, perden arkasında bakmak lazım, paradan çok adamlar isim yapmaktan korkarlar.... güçlü rakip kavramı da bu zaten...

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Nadella'dan ümidim git gide kesiliyor. Tutturmuş big data falan. Yaw bırak sen de önce kullanıcını memnun et. UX'i geliştir. Ezildi gittiler hala kurumsalar çözüm saçmalığındalar. 3-5 sene sonra kullanacak kurumsal da kalmayınca halinize ağlarsınız.

 3. Erkin Tek Erkin Tek

  20 yıldır bir tech anlamında bir atraksiyonu yok. %75 uyumlu Android gibili işletim sistemi fln kötü ve pahalı espiriler sadece.

  Microsoft yoğurt dondurması işine girsin bence. Çocukların fln ilgisini çekici grafikleri, eğlenceli ortamı tam dondurmacılık için.