Onlinemarket.com kurucularından taze ısıtmaya hazır yemek girişimi: Mealbox.com.tr
E-Ticaret

Onlinemarket.com kurucularından taze ısıtmaya hazır yemek girişimi: Mealbox.com.tr

Ocak ayında açılan ve adındanda anlaşılacağı üzere market ürünlerinin satışını yapmak üzere kurulan Onlinemarket.com'u sizinle paylaşmıştık. Onlinemarket.com'un kurucuları Bülent DemirhanCüneyt Gürbüz ve Murat Demirhan taze ısıtmaya hazır yemek odağında yeni bir girişimle karşımızdalar: Mealbox.com.tr

Mealbox.com.tr'nin detayları devam edelim, her gün 3 farklı menü sunan girişim restorandan soğuk servis edilmesi gibi nedenlerden yemek söylemek istemeyen ama evde de yemek yapmayanları hedefliyor. Zor bir hedef kitlesi olan girişim her gün tekli yemek seçeneklerinin haricinde 3 farklı menüde paketlenmiş yemek sunarak müşterilerinin kendilerinin ısıtıp yemesine olanak tanıyor.

Paketlenmiş yemek deyince yabancı geliyor olabilir aslında ama son tüketiciyi hedeflemiyor olsa da Türk Hava Yolları'nın yemeklerini sunan Do&Co'nun da aralarında önemli şirketler var. Bu yönde hatta Türkiye'nin gıda devlerinden Ülker, Bizim markasıyla şimdi bulunmasa da marketlerde yerini almıştı. mealbox-ekran-goruntus

Üç farklı menüde yemek sunan Meal Box'un fiyat aralığı 18,45 ile 21,45 arasında belirlenmiş. Yemeksepeti'nden ve OnlineMarket.com'dan sipariş verilebilmesinin haricinde telefonla sipariş verilebilen Meal Box'ta nakit ve kredi kartıyla ödemenin haricinde yemek kartlarıyla ödeme seçenekleri de bulunuyor.

Soğuk olarak teslim edildiği için ısıtılma işlemine tabi tutulması gereken Meal Box, her yerde mikro dalga olmayacağını düşünerek haftalık ve aylık üyeliklerde ücretsiz olarak mikrodalga da sunuyor. Bunun haricinde 150 TL'lik alışveriş yapana mikrodalga hediye kampanyası da bulunan Meal Box'u incelemek isteyenler buradan ulaşabilirler.

Murat Demirhan'ın 2 haftadır açık olan Meal Box ile ilgili paylaştıklarıyla bitirelim; 2 hafta önce açılan site Onlinemarket'in cirosuna yüzde 20 katkı sağlamış.

Yorumlar (42)
 1. Yasin Canli Yasin Canli

  Tasarım gayet başarılı. Asıl konu Türk halkının paketlenmiş yemeğe yaklaşımının nasıl olacağı. Onu da takip edip göreceğiz. Başarılar.

 2. Güven Toprakoğlu Güven Toprakoğlu

  Aslanoba Webrazzi'ye ortak oldu, artık Aslanoba yatırımları ve yatırımların kardeş firmalarının haberleri sanıyorum daha fazla çıkacak Webrazzi'de.

  Aslanoba için çok iyi bir stratejiydi Webrazziye ortak olmak. Ortak olduğu firmaların değeri bu tür haberler ile daha da değeri artacaktır.

  Tebrikler Aslanoba.

  1. Konunun Aslanoba Capital ile bir alakası bulunmuyor. Biz bu yatırım olmadan önce de Aslanoba Capital'in yatırım yaptığı girişimlerle ilgili haberler yapıyorduk sonrasında da yapacağız. Zaten pazarda aktif olan yatırım yapan bu yatırımla iş yapan ve yapabilen çok firma yok elbet haberlerini yapacağız.

   Onlinemarket yeni bir iş koluna girdiğinin haberini yapmamızı neden istemiyorsunuz?

   1. Gökhab Uluced Gökhab Uluced

    Artık bu saatten sonra ne yapsanız olmaz. Bir şekilde bir tarafa çekilir. Düz mantık bakıldığında ne yatırımda ne haberde bir problem yok. Ancak ülkemizde sıkıntı.

   2. Güven Toprakoğlu Güven Toprakoğlu

    Ali Hocam Ben Aslanobanın stratejik güzel bir yatırım yaptığını kastettim, yani burada bu tür haberler yapmayın demedim.

    Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.

    Bu tür güzel haberlere tüm Türkiye olarak ihtiyacımız var.

 3. Mert Bulan Mert Bulan

  Fiyatlardan ve posiyonlardan anlaşılacağı üzere gelir seviyesi oldukça yüksek bir kitleye hitap eden bir site. Bu nedenle uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum.

  Menülerde içecek yer almıyor olması ve her yerde 1,5 TL'ye satılan kutu Coca-Cola'nın 3,45 TL'ye, 50 kuruşluk ayranın 2,95 TL'ye satılıyor olması resmen müşterileri enayi yerine koymaktan başka bir şey değil.

  1. Osman Gunduz Osman Gunduz

   Evinde oturup hic cafeye gitmeyen birisin sanırım ?? 1.5 tl lik colayı cogu yerde 7 liradan ictigim oluyor enayi mi oluyorum yoksa zengin statusunde miyim ?? Sende girisimci ol sende kazan .

 4. Önder Önder

  Yemeksepetinden aynı fiyata daha doyurucu bir sipariş verilip evde o sipariş ısıtılabilir. Ne gerek var mealbox'a o zaman ?

  1. Süper bi tespit. Aynı fikirdeyim

 5. Ne değildir kısmına Pahalı Değildir yazılmış da, nereye göre Pahalı olmadığı yazılmamış. Fakat girişim olarak mantıklı, kullanışlı.

 6. Osman Ayhan Osman Ayhan

  1 yorumum 1 de sorum var:

  Yorum: Gerçekten yemeksepeti.com varken, kim dondurulmuş yemeği evde ısıtma zahmetiyle uğraşmak ister ki? Hem de bu fiyatlara. Neymiş? Yemeksepetinden verilen siparişlerin soğuma ihtimali varmış. Tamam da, sizden verdiğimiz sipariş zaten soğuk geliyor. Her 2 durumda da ısıtma işlemi var.

  Sorum: Webrazzi'nin Aslanoba'nın yatırım yaptığı girişmler ve kardeşleriyle ilgili çok fazla yazı yazması rahatsızlık veriyor. Üstelik Arda Bey'in kendi hisselerinin %15ini de satmasından sonra, iyiden iyiye göz batmaya başlıyor.

  Hiç bir inovasyonu olmayan bir siten, projenin ilgili görüp reklam seviyesinde yayınlanması hoş görünmüyor.

  Reklam olmasına da karşı değiliz ancak en azından o zaman yazının başına sonuna "Reklam" yazılabilir.

  Selamlar.

  1. Aslanoba Capital'in Webrazzi yatırımından sonra kaç tane Aslanoba yatırımının haberini yaptık paylaşır mısınız?

   Ben biraz önce siz söyleyince saydım ve bir tane Taşit.com haberi yapılmış başka da Aslanoba Capital yatırımı haber yok. Bu durumda nasıl "çok fazla yazı yazmış" oluyoruz açıklar mısınız?

   Yeni açılan bir işin haberini neden yapmamızı istemiyorunuz ve neden reklam olarak değerlendiriyorsunuz onu da tam olarak anlayamadım. Biz normalde girişim incelemiyor muyuz? Hele ki daha önce başarılı işler yapmış kişilerin girişimlerini.

   1. Bence bunu yazarak bile savunmaya geçmiş oluyosunuz Gelen yorumlara göre artık insanların tepkilerine karşı yavaş yavaş aslanoba girişimleri yazılarını azaltacağınızı varsayıyorum veya insanların tepkisini çekmeyecek yollar bulmaya çalışacaksınız

   2. Osman Ayhan Osman Ayhan

    Altuğ Bey,

    bence sinirlenip yazdığım şeyi tam olarak anlamadan yanıt vermişsiniz. Şöyle demişsiniz:

    "Aslanoba Capital’in Webrazzi yatırımından sonra kaç tane Aslanoba yatırımının haberini yaptık paylaşır mısınız?Ben biraz önce siz söyleyince saydım ve bir tane Taşit.com haberi yapılmış başka da Aslanoba Capital yatırımı haber yok. Bu durumda nasıl “çok fazla yazı yazmış” oluyoruz açıklar mısınız?"

    Halbu benim yazdığım yorumu tekrar okursanız :Webrazzi’nin Aslanoba’nın yatırım yaptığı girişimler ve kardeşleriyle ilgili çok fazla yazı yazması rahatsızlık veriyor. Üstelik Arda Bey’in kendi hisselerinin %15ini de satmasından sonra, iyiden iyiye göze batmaya başlıyor."

    Yani yazdığım yorumun hiç bir yerinde, Webrazzi yatırımından sonra Aslanoba yazıları arttı, çok fazla yazı yazmışsınız diye bir ifade yok.

    Yeni açılan bir işin haberini yapmayın diyen de yok size. Aksine Aslanoba'nın yatırımlarını duymak, başarılı olmasını görmek de istiyoruz. Ancak, okuyucuda verdiği hissi dile getirmeye çalıştık.

    Okuyucusuyla var olan bir blog'un baş editörlerinden birinin, olumsuz bir feedback'i daha doğru değerlendirmesini bekleriz...Bir anda bu kadar kişi bu yorumu yazdıysa, acaba biz istemesek bile gerçekten böyle bir his mi uyandırdık diye düşünmeniz, bizim için değil, değerli Webrazzi'nin faydasına olur diye düşünüyorum.

   3. Benim çıkışım savunmaya geçmek veya sinirlenmekten çok artık bir sitem boyutunda. Yapılan yorumlar veya sizde oluşan hissiyatın dayandığı bir noktanın olduğuna inanmıyorum ve açıkcası çok mantıklı da bulmuyorum.

    Bazı girişimler yatırım alıyor bunun haberini yapıyoruz, alınan yatırımla işler yapılyor onun haberini yapıyoruz. Klasik yumurta tavuk hikayesi burada acayip olan ne var onu çözemiyorum.

    Rahatsızlığınızı gidermek için bir öneri sunsanız o da kabul edilebilir. Aslanoba Capital'le ilgili olan haberleri mi yapmayalım, yoksa yerli girişimleri arkaplana atıp daha fazla yabancı haber mi yapalım, dayanaksız olduğuna inandığımız bir hissiyatı silmek için yapacak ben bişey bulamıyorum ama her türlü öneriye açığız.

   4. "Bize baş vuran tüm yeni girişimlere Webrazzi'de yer veriyoruz" diyebilecek misiniz Ali Bey?

    Ben hiç sanmıyorum... Yanıltın beni lütfen. Kaynak göstererek.

    Bu haber beni rahatsız etmedi ama bu verdiniz cevaplar rahatsız etti. Çünkü adım gibi eminim buraya baş vuran yeni girişimlerin hepsine bu şekilde yer vermiyorsunuz.

    Lütfen aksini kanıtlayın. Bende burada sizden "Özür dileyim".

    1. Hayır tabii ki her başvuran yeni girişime yer vermiyoruz. Projenin ne olduğu, hangi aşamada olduğu, doğru düzgün çalışıp çalışmadığı ve daha bir sürü kriter var yayınlanması için. Her mail atanın girişimini yazmamızı mı istiyorsunuz?

  2. Belkide herkesin Aslanoba kadar parası ve networkü olmadığı için mail atarak çabalıyorlardır girişimlerini duyurmak için.

   Eşit imkan sağamadığınız sürece herkesin aklında bu soru olacak. Dediğim gibi haber beni rahatsız etmedi. Ama bana işte "bu yeni girişim ondan haber yapıyoruz" derseniz "he he kesin" der geçerim.

  3. Peki bu kriterler neden kardeşlerinize karşı çalışmıyor. Belli bir bağlantısı olan kimin projesi varsa haber oluyor. Buna karşı mıyız, değiliz tabi. Mutlaka birilerine yaranacaksınız bundan tabi bir şey olamaz. yoksa bu noktaya gelinemez. Ama yok bizim kriterlerimiz var böyleyiz, şöyleyiz diye demeyelim sadece. Webrazzi.com toplumun bir nevi aynası işler nasıl yürüyorsa aynısı burada var. yazdıklarım Webrazzi.com'u eleştirmek için değil sistem bu.

   -------

   Alıntı: Ali Altuğ Koca

   Hayır tabii ki her başvuran yeni girişime yer vermiyoruz. Projenin ne olduğu, hangi aşamada olduğu, doğru düzgün çalışıp çalışmadığı ve daha bir sürü kriter var yayınlanması için. Her mail atanın girişimini yazmamızı mı istiyorsunuz?

 7. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Resimlerdeki gibi gelmeyeceği malumunuz.

  Algıda heyecean reelde hüsrana sebep olur.

  O yemekler kutuda bir başka halde geleceği aşikar.

  Biraz gerçekçi olsa belki yol alır, spot pazar mikro dalga satmak için güzel bir strateji.

  "Kırosmarketink" olmuş ama paketlenmiş ürünün şekli resimle tutmayınca damak tadı yuksek Turk mutfagına alışık kitleye siyah zeminde tahta ekipman servis gösterip straforda 20 liraya yemek yollayınca durum anlaşılacak.

  svg.

  1. Merhabalar,

   Meal Box ekibinden biri olarak bir bilgi vermek isterim.

   Ambalajlamada, dünya çapında kalite standartlarına sahip PlusPack ve FolyoTerm markalarının ürünlerini kullanıyoruz. Strafor gibi insan sağlığına zararlı hiç bir malzemeyi kullanmıyoruz.

   Konuyu bilgilerinize sunarım.

   Arda

 8. Aristo-Z Aristo-Z

  Arkadaşlar bu aslanoba stratejisini lütfen yanlış değerlendirmeyin.

  burada iştirakin reklamının yapılması onun tercih edilmesine sebep olmaz. Dolayısıyla bu kadar acımasız olmayın.

  ANCAK:

  aynı alanda girişimi olanları lansman olmayacağından önünü kesecektir. ya da satır aralrında kaybolacaktır.

  bu birleşme bu anlamıyla önemlidir.

  yoksa girişimin değerini tabii ki talep belirler.

 9. Ürün fiyatları öğlen veya akşam yemeği için biraz fazla pahalı. Hedef kitlesi sanırım orta segmentin üzeri için.

 10. Aristo-Z Aristo-Z

  Sn.WEBRAZZI,

  bir kere mealbox.com dan esinlemece...

  Girişim haberinde yol almak istiyorsanız, en başta yerel değil, ulusal değil, uluslararası girişimlerden dem vurmalısınız. en azından satır 1 den dem vurmak lazım..

  size yardımcı olmak için, vizyon için en azından silikon vadısı bankasının 140 sayfalık raporundan her gün 3 tane girrişim aldıkları yatırımları, bu minval dünyanın nereye gittiğini bu mealbox veya ultra komik petcode kadar sayfa ayırsanız hiç olmazsa insanlarda inovatif iş geliştirme faydanız olur.

  bulamazsanız söyleyin ben buradan yazarım

 11. Fantazi projesi olmuş bence. "Pahalı değil" demişler ama içecek menüsüne bakmak yeterli pahalı olduğunu anlamak için.

  Kendi hedef kitlelerini oldukça sınırlandırmışlar.

  Yemek Sepeti'ne muhalafet olmak için yapılmış viral bir kampanya deseler inanırım.

  1. Merhabalar,

   Meal Box ekibinden biri olarak bir bilgi vermek isterim.

   Meal Box, Yemek Sepeti'nde de yer alıyor. Şimdilik Ataşehir ve Kadıköy ilçelerinde listelenmekle beraber, çok yakında İstanbul'un pek çok bölgesinden Yemek Sepeti üzerinden de servis vermeye başlayacak.

   Konuyu bilgilerinize sunarım.

   Arda

 12. Lobaba Lobaba

  Olumsuz yorum yapanların düşüncesine saygı duyuyorum ancak ben bu tür girişimleri okumak istiyorum. Yavaş yavaş müşteri kitlesine ulaşacaktır. Başarılar

 13. Seçkin Seçkin

  Ben bir okuyucu olarak kim, kime, neden yatırım yapmış gibi haberleri webrazzi'den takip ediyorum. Takip edebileceğim başka bir kaynak bilmiyorum. Sayın Aslanoba, bu sektörde akıl veren ama para vermeyen yatırımcıların aksine cesurca yatırımlar yapıyor. Bunun haber olmasından daha doğal ne olabilir? mealbox.com.tr'nin ne suçu, günahı var? Şimdi ne kadar heyecanlanmışlardır böyle bir ortamda haberleri yayınlandığı için... Elbette eleştireceğiz ama işlerini, projelerini eleştirmek daha doğru olmaz mı? Özür mü dilesinler Aslanoba Capital'den yatırım aldıkları ve webrazzi'ye haber oldukları için?

  Bu uzun girizgahın ardından görüşlerimi paylaşmak isterim. Yemek işinde her zaman para vardır. İnsanlar giyimlerinden, bakımlarından keserler ama boğazlarından kesemezler. Evet. Ama bu köşedeki dönerci, pideci ve dolayısıyla yemeksepeti.com gibi kanallar için geçerlidir. mealbox.com.tr biraz daha niş alanda kalıyor. Yemek sektöründe niş alanlar var ama bu niş ile hangi değer önerilerini tüketicilere sunduğunuz size kazandırıyor. Rafinera böylesi bir niş alanda çok başarılı mesela... Pahalı ama kendini doğrudan ifade eden bir hizmeti, ünlü kanı önderleriyle buluşturarak sunuyor. Bu noktada mealbox.com.tr daha direkt hedefler sunmalı... Son olarak ismini Türkçe'ye çevirdiğimde biraz yemeksepeti algısı yaratıyor bende, Türkçe bir isimle ilerlemeleri daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

 14. Mehmet Yılmaz Mehmet Yılmaz

  İçecek menüsü pahalı vs. demişsiniz fakat bugün hangi restorana gitseniz içecek menüsü fiyatları zaten bu seviyelerde. En ucuz sattığını iddia eden küçük bir köfte ekmekçide bile kola fiyatları böyle.

  Proje tutar mı diye sorarsanız eğer cevabım "sanmam" olur. Neden böyle söylediğimi soracak olursanız bunada cevabım "Murat Demirhan'ın başarısız bir girişimci olduğunu düşünüyorum" olur. Markapon'un küçülme ve başarısız gidişatı bunu kanıtlar durumdadır.

  1. sorunda bu ya pahalı bir restorana gidip mekan ve hizmet için bu seviyede paralar ödenmemesi :)

 15. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

  Aslanoba bence Türk yatırımcılarının en dürüstü ve hızlısı. Ekonomiye de katkıları büyük.

  3 ay kadar önce bir projemi mail attım. Ve kendisi bizzat görüştü. Yarım saatlik toplantının sonunda da bu iş modeliyle yatırım yapmayı düşünmüyorum dedi ve ne benim vaktimi aldı ne de geri dönüş yaparım diyerek başından savdı. Dobra, gerçekçi ve iyi niyetli bir adam. Kendisinin bu hareketini gerçekten çok sevdim ve benim için love brand oldu=)

  (anlaşamama sebebimizi söylemeden edemeyeceğim. o projemi pazar yeri olarak görmek istedi ben ise kalitenin düşeceğini savundum o şekilde. fazla kar etmek kaliteden daha önemsiz bence=)

  Sevgili Arda Kutsal: Hisseni bu sektörün gördüğü en dürüst adama sattın. Bu yüzden sektöre para katan Aslanoba'nın her yatırımını sonuna kadar desteklemek de etik olarak yapman gereken şey.

  Sevgiler...

  1. Siz şanslıyımışsınız, biz Cankut Bey'e nice projeler mail attık, "yatırım yapmayı düşünmüyoruz" şeklinde otomatik cevaplar geldi.

   Kaldı ki aynı projeyi Sn Sina Afra tebrik edip gidişatın doğruluğunu teyit eder düşüncelerini paylaştı.

   .

   mealbox'la alakası olmadı fakat yine de paylaşmak istedim..

   Sevgiler

 16. Kemal Yaldız Kemal Yaldız

  Bu proje kesinlikle ama kesinlikle tutmaz. Bu işin zengin olmakla, gelir seviyesi yüksek olmakla bir alakası yok. İnsan zengin olabilirler ama gerizekalı veya enayi değillerdir. Ha var mıdır enayileri de? Tabiki vardır ancak o enayilerle bu gemi yürümez. Çok fazla enayi olması lazım ki gemiyi yürütebilin. Bu projeye harcayacağınız parayı ve emeği, içerik ile alakalı birşeye harcasanız emin olun çok daha fazla para kazanırsınız. 2 öğün yemek siparişi versem ortalama 50 TL para tutuyor. Ay'a vursan 1500 TL yapıyor. Sadece yemek yapmak için eve bir kadın tutsanız , kadının maaşı ve mutfak giderleri emin olun çok çok daha uyguna gelir ;)

 17. Bence 2 projede umut vermeyen iş modelleri.

  1 onlinemarket.com migros, macro vb süper marketlerle hiç bir zaman rekabet edemez, bu markaların verdigi güveni veremeyeceği gibi organizasyon yapısı olarakta çok sansı yok.

  2. bu proje ise küllüm yalan bence, Türk insanı cebinden para veriyorsa ısıtma mısıtma tanımaz, tamamen yenmeye hazır kıvamda olması gerekiyor, ben evdeki yemegi ısıtmaya üşenip dışardan sölüyorum zaten :)

  Ayrıca su anda restoranların %75 lik kısmı ürünü sogumadan getirmeyi başarıyor, kuryelerin motorlarında bunu sağlayan aparatlarda var.

  Sahsi fikrim 2 proje içinde gecmis olsun.

 18. Efe Turk Efe Turk

  Evde yemek pişirmeyle uğraşıcaksam bimden hazir döner alır kızartırım.

 19. Ahmet Erdogan Ahmet Erdogan

  Daha gecen hafta onlinemarket videosunda ufaktan bahsettiler, simdi cironun %20'si oldular. Kimse kusura bakmasin da bi'laf vardir "yav hehe" diye. Bunlarla ilgili daha yazilacak cok sey var da "neyse". Editor arkadaslarda, webrazzi okuyucusunu bu kadar aptal sanmasin artik.

 20. İki hafta önce açılan bu site önce açtıkları online marketin cirosuna %20 katkı yaptıysa, online market işinde doğru düzgün bir satış yapamıyorlar demektir.

 21. Murat Akca Murat Akca

  Eğer cironun %20 sine etki ediyorlarsa, demekki onlinemarket günde 100 TL ciro yapıyor. 20 lira da yeni açılan yemek sitesi yapıyor demekki :)

 22. Alessandro Alessandro

  arkadaşlar yemekleri tatlıları ayrı ayrı da seçebiliyorsunuz illa menü almak zorunda değilsiniz...

  yemeğin kalitesine bakıldığı zaman ve misal bi yemek bi tatlı söylenildiğinde iyi fiyata geliyo bence..

  Sonuçta bunlar et restoranlarında satılan tarz daha işçilikli ve güzel yemekler. Bence hem pahalı hem doyurucu olmayan yağ fıçısı hamburger menü vs. yerine bunu denerim daha iyi.

 23. Fatih Yilmaz Fatih Yilmaz

  paket servis hizmeti veriyorsunuz ama kola 3,5 TL, ayran 3 TL...

  kutu kolayı alıp koliye koymaktan ibaret olan içecek servisi için bu fahiş fiyatın mantıgı nedir?

  yorumları okudumda yok lokantalarda aynı fiyatmış falan demişler.

  kardeşim evime pakt sipariş veriyorum, gidip lokantada garson hizmeti, masayı kirletme, ya da dükkanda limitli olan yeri kaplama gibi "zorluklar" çıkartmıyorum...

  projenin ürün fiyatlandırması tamamen başarısız.

  tıpkı markapon'un tatil fırsatlarını bırakıp sadece ürüne odaklanması gibi.

  yazık ediyorlar kendilerine.

 24. Salih Seckin Sevinc Salih Seckin Sevinc

  Yahu yorumları okudum da. Ne pis bir milletiz arkadaş!

  Arkadaşlar böyle durumlarda denilecek şey şudur;

  "Hayırlı olsun"

  Webrazzi için de denilecek şey şudur.

  "Hayırlı olsun"

  Sanki ülkede olağanüstü bir teknoloji ve yatırımcı ekosistemi var da buldumcuk olup buna verip veriştiriyoruz.

  Şu fıkrayı bir zahmet okuyun lütfen;

  Cehennemde her ülkenin bir kazanı varmış içinde sıcak kaynayan yağ olurmuş günah işleyenler bu kazanlarda cezalandırılıyormuş. Kazandan kafasını çıkaranları zebaniler kafasınıa vurarak geri kazana sokuyormuş. Baş zebani bir bakmış diğer kazanlarda her kes çıkmaya çalışıyor ama Türkiyenin kazanından kimse kafasını bile çıkarmıyor baş zebani diğer zebanilerden birini çağırmış ve sormuş;

  - niçin türkiyenin kazanından kimse çıkmıyor yoksa orda günahkar yokmu?

  zebani:

  - olmazmı, ama çıkmaya çalışanı alttakiler geri çekiyor zaten. O yüzden gerek duymuyoruz.

  Birbirimize destek olalım arkadaşlar. Önce zihniyetleri değiştirelim.

  Herkes işine baksın ve işini en iyi şekilde yapsın. Gerçek yatırım budur.

  Vesselam.

 25. Barış Özcan Barış Özcan

  Herkesin yorumuna saygı duyuyorum. Fakat bukadar emek ve düşünce ile oluşturulan bir projeyi böyle karalama kampanyasına dönüştürmenin bir anlamı yok. mealBox a başarılar dilerim. Bana Göre Her Adım Bir Hedef Doğrultusunda Atılan Kıymetli Bir Değerdir.