Aslanoba’dan 1 milyon dolar yatırım alan OnlineMarket açıldı

Aslanoba’dan 1 milyon dolar yatırım alan OnlineMarket açıldı

Anımsayabileceğiniz gibi geçtiğimiz yılın Eylül ayında Aslanoba Capital, başta taze gıda olmak üzere market ürünlerinin satışını yapmak üzere kurulan OnlineMarket’e 1 milyon dolar yatırım yapmıştı. Aslanoba’nın 3 yıl içerisinde 3,6 milyon dolar yatırım ile ek hisse opsiyonuna da sahip olduğu OnlineMarket resmen açıldı.

Murat Demirhan, Cüneyt Gürbüz ve Bülent Demirhan tarafından kurulan OnlineMarket 30 Aralık’tan bu yana sadece belirli sayıda kullanıcının dahil olduğu deneme dönemindeydi.

Ürünleri 1 saat içerisinde teslim eden OnlineMarket’in deneme dönemini, iş modelinin detaylarını ve gelecekle ile planlarını Murat Demirhan, Webrazzi için değerlendirdi.

OnlineMarket

Müşterilere zaman kazandırmak parolasıyla yola çıkan OnlineMarket soğuk hava depoları ve ürünlerin tazeliğini kaybetmemesini sağlayacak frigofirik araçlar kullanıyor. Bununla beraber dünyanın en zorlu trafik şartlarından birine sahip İstanbulda 1 saat içerisinde teslimat yapabilmek için bir de motorsiklet filosuna sahip.

OnlineMarket’in ilgi çekici bir özelliği de müşterilere teslimat ile ilgili 3 farklı seçenek sunması. Bunlardan biri bahsettiğimiz 1 saat içerisinde teslimat. İkincisi seçilen saat aralığında ürünlerin teslim edilmesi. Burada da müşteriler tercih ettikleri saat aralığını, örneğin 18:00 - 19:00 şeklinde belirtebiliyor ve ürünlerine istediği saat aralığında kavuşabiliyor. Üçüncü seçenek ise zaman sıkıntısı olmayan müşteriler için akşam 22:00’ye kadar herhangi bir saatte gerçekleşecek olan teslimat. Üçüncü seçeneğin sunduğu avantaj ise bunu tercih eden müşterilerden teslimat ücreti alınmayacak olması.

Bu da aslında tüm e-ticaret siteleri için ama özellikle de OnlineMarket gibi operasyonu daha zorlu modellerde lojistik optimizasyonunu sağlayabilmek açısından büyük önem taşıyor.

OnlineMarket’in modelinde ürünler cep depo adı verilen ve 3 kilometre yarı çapına hizmet verecek şekilde tasarlanmış lojistik merkezlerinde saklanıyor. Her cep deponun kendi filosu bulunuyor ve bu da 1 saatte siparişi mümkün kılan önemli bir detay.

OnlineMarket

Cep depolar aynı zamanda OnlineMarket’in büyüme stratejisi içerisinde de önemli bir detay. Dünyada pek çok dev firma bile en fazla aynı gün teslimat yapmayı denerken, Murat Demirhan 1 saat içerisinde teslimatın örneği bulunmadığını söyledi. Bunu sürdürebilmek için de yeni bölgelere açılma planı yeni cep depoların kurulması ile mümkün olacak.

Şu an için belli bir süre Ataşehir’de hizmet vermeyi sürdürecek olan OnlineMarket, daha sonra ilk etapta Levent, Etiler, Maslak gibi İstanbul Avrupa yakasındaki belli bölgelerde yeni cep depolar kurmayı hedefliyor ve ilk aşamada 10 cep depo kurulması planlanıyor.

Yazılım altyapısı kendi içerisinde geliştirilen OnlineMarket, mobile de önem veriyor ve Şubat ayı itibariyle tüm mobil mecralardan erişilebilir olacak. Bir internet girişimi olmasına rağmen telefonla sipariş vermeyi tercih eden müşteriler için özel bir çağrı merkezi de kurulmuş.

OnlineMarket

Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme kabul edecek olan OnlineMarket aynı zamanda kapıda iade garantisi de sunmayı hedefliyor. Böylece herhangi bir nedenler kapısına gelmiş olan ürünü beğenmeyen müşteriler, bu anlamda bir risk de almamış olacaklar.

İlk deneyimi çok önemsemdiklerini belirten Murat Demirhan, bunun için ilk alışverişlerde yüzde 25’lik indirim sunacaklarını ve lansman döneminde teslimat ücreti alınmayacağını söylüyor. Ayrıca lansman döneminde özel indirim kuponları ile müşterilerin OnlineMarket’i denemelerini sağlamayı hedefleyeceklerini de belirtiyor.

Mart ayında, 6 aydır üzerinde çalışılmakta olan OnlineMarket’in 2 aylık deneme süresi de tamamlanmış olacak ve şu an için henüz detayları açıklanmayan yeni bir ürün kategorisini de sunmaya başlayacak. Demirhan’ın açıklamasına göre bu kategorinin eklenmesi ile birlikte Türkiye’de şu anda olmayan yepyeni bir alana girilmiş olacak. Demirhan kategorinin ne olduğunu şu an için açıklayamayacağını söyledi fakat yine gıda ile ilgili olduğu bilgisini aldık.

OnlineMarket

OnlineMarket ile ilgili ilginç diğer bir detay da ürün satışının tek gelir modeli olmaması. Murat Demirhan şu an için çok fazla detay vermese de, ticaret dışında markaların tüketici ile etkileşimlerinde değer yaratacak bir platform olmayı hedeflediklerini ve bu açıdan dijital pazarlama odaklı farklı gelir kalemlerinin de zaman içerisinde devreye alınacağından bahsetti.

Tüm bunlar gösteriyor ki yakın zamanda OnlineMarket’ten daha yeni haberler duymaya devam edeceğiz...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.