Aslanoba Capital'den OnlineMarket'e 1 milyon dolar yatırım!
E-Ticaret

Aslanoba Capital'den OnlineMarket'e 1 milyon dolar yatırım!

Aslanoba Capital'in deneyimli girişimcilere yatırımları devam ediyor. İki buçuk yıldan fazla Markapon'un Genel Müdürlüğü görevini yürüten Murat Demirhan ve Procter&Gamble'da Bölge Müdürlüğü yapmış Cüneyt Gürbüz tarafından kurulan OnlineMarket.com.tr projesine 1 milyon dolar yatırım yaptı.

Ayrıca Aslanoba Capital bu yatırım anlaşmasıyla 3 yıl içerisinde 3.6 milyon dolar yatırım karşılığında ek hisse alma opsiyonuna da sahip olmuş.

OnlineMarket, en geç 1 saat içinde öncelikli olarak taze gıda olmak üzere market ürünlerini kapınıza getirmeyi hedefliyor. 2013 yılının son aylarında faaliyete başlayacak olan OnlineMarket, ilk olarak Ataşehir'de servise başlayacak.

aslanoba-yatirim-fotosu

İnternet üzerinden veya telefonla sipariş verilebilecek olan OnlineMarket, 2014'ün sonuna kadar 10 bölgeye servis yapmayı hedefliyor.

Şehir içlerinde cep depolar kurmayı hedefleyen OnlineMarket, bu noktalardan motorlu ekipleriyle ürün teslimatını sağlayacak. Tüm satış, depolama ve sevkiyat işlemlerini kendi üzerine alan şirket, bu şekilde istenilen hız ve kaliteyi yakalamayı planlıyor. Bölgenin en fazla tüketilen market ürünlerine göre optimize edilecek olan cep depolardan direkt alışveriş ise yapılamayacak.

Motorlu ekipler tarafından sağlanacak olan ürün teslimatında yoğun saatlerde yığılmayı engellemek için istenen tesliman saatine göre alınacak ücret farklılaşacak veya hiç ücret ödenmemesi durumu da söz konusu olabilecek. Online kredi kartı, kapıda kredi kartı veya kapıda nakit olarak ödeme kabul edilecek.

Hasan Aslanoba'nın kendi projesi olan TazeDirekt ile de bir taraftan benzerlik gösteren OnlineMarket'inilerleyen dönemlerde stratejik ortaklıklar yapılması oldukça muhtemel görünüyor.

ss

Tüm süreci üzerlerine almak yerine neden çevredeki marketlerin yer aldığı bir pazaryeri modeli üzerinden çalışmadıklarını sorduğumuz şirketin kurucu ortaklarından Murat Demirhan, kullanıcıya taahhüt ettikleri hız ve yüksek standartı sadece bu şekilde sağlayabileceklerini belirtti. Taze sebze-meyve dahil olmak üzere gıda satışı da yapacaklarını belirten Demirhan, Türkiye'deki servis seviyesinin yükseltmek gibi bir amaçlarının da olduğu söyledi.

Amerika ve İngiltere'de bu gibi modellerin popüler olduğu ve online taze gıda cirosunun her geçen yıl arttığını biliyoruz. Türkiye'den bir girişimin bu alana odaklanması için hem doğru zaman hem doğru isimler olduğunu düşünüyorum. İki eski Procter & Gamble çalışanı tarafından kurulan OnlineMarket.com.tr hakkında elimize yeni bilgiler ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (44)
 1. Hayırlı olsun, darısı ne zaman bize gelecek bakalım :)

 2. Mehmet Yildiz Mehmet Yildiz

  Daha site yayında değil. Ne yatırımı bunlar? Bu dilden biz neden anlamıyoruz ?

  Bana başka şeyler gibi geliyor.

 3. Utku Demir Utku Demir

  Öncelikle Markapon başarılı bir iş modeli olamadı. Burada yöneticilik yapmış bir kişinin yetkinliğinden, yatırımcı olsam şüphe duyardım.

  Onun dışında Hasan Aslanoba her önüne gelen yatırıma para yatırıyor. Ben bilinçli bir yatırımcı olmadığını, kumar oynadığını düşünüyorum. 20 adet yatırımı 1 M USD yatırayım, 1-2 tanesi belki tutar 30-40M USD para kırarım mantığında hareket ediyor gibi geliyor.

  Bakalım ve görelim...

 4. Selçukaras Selçukaras

  Ekmekten 0.10 kuruş kar etse, sütten 0,50krş kar etse , ohooo bir fırın ekmek yemesi lazım sayın Aslonaba'nın. Fütürist yaklaşmışlar olaya. Gerçi bundan 10 sene önce migrosun kangurum.com projesi vardı bazılarımız hatırlar. O zamanlar batmıştı yeni yeni ayağa kalkıyor. Umarım projeleri hayatta kalır ve kazanırlar. Zira Hasan Bey'i internete küstürmemek lazım, kendisi Türk Dragonlar gibi "projenin %75'ine karşılık 10bin TL veririm" demiyor.

 5. Tebrikler...

 6. Hasan beyi hiç anlamıyorum tamam kesin kazançlı birşeye girmek istiyor. Ama ne bileyim biraz da gençlerin projesine yatırım yapsa yarışmalar düzenlesene beğendiği projeye yatırım yapsa... Slogan bile var 'Aslanoba Genç Girişimcileri Arıyo' :) Bende onun yerinde olsam kesin kazançlılara yatırım ama bence yeteri kadar hatta baya fazla yatırım yaptı artık gençlerin önü açılmalı onlara şans verilmeli proje yarışmaları düzenlenmeli...

  1. Bu işin genci yaşlısı mı var anlayamadım..

   Aslanoba neden genç girişimcileri arasın ki.. Ben anlamıyorum burada yapılan yorumları. Gerçekten hangi çerçeveden bakılıyor yatırımlara haberlere çözemiyorum.

   Yatırım sonucu ne olur bilemiyorum, 1 saat çok ciddi bir süre, Webvan'da 1 saatte dağıtacağız dedi bunun için çok yatırım yapması gerekti, yatırımlar belini büktü ve sonuç: "battı" şimdi fresh.Amazon.com oldu.

   İlk sipariş verenlerden biri olacağım. Saat'de 18:00-20:00 arasına isteyeceğim.

 7. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Herşey iyi güzel hoşta. Beni düşündüren şu cep depolar ve sevkıyat kısmı. Diyelim ki depoları oluşturdular, depo kiralama ve operasyon maliyetleri, stok maliyetleri, kurye vb. diğer masraflar alt alta eklendiğinde nasıl bir fiyat politikası ile hizmet verecekler merak ediyorum.

  İnsanların bu siteden alışveriş yapmaları için gerçekten iyi markaları uygun fiyatlara sunmaları lazım. Aksi takdirde bir cazibesi kalmıyor. Mesela Migros sanal market yıllardır var, ama kaç kişi biliyor ya da alışveriş ediyor merak ediyorum.

  Son olarak Aslanoba'nın kasasındaki para ne zaman bitecek merak etmiyor değilim :)

 8. Girişimci İş Kadını Girişimci İş Kadını

  Aslanoba bence www.birekmek.com websitesini bir incelesin. Pişman olabilir.

  1. Ben inceledim; bu yatırım ile iş modeli anlamında birbirleriyle alakası yok.

  2. İş modelinde farklılık var. Online markette servisi kendileri yapıyor birekmekte tedarikçi yapmak durumunda. birekmek yemeksepeti modelinde ilerliyor anladığım kadarı ile.

   Tedarikçisi çok olursa birekmek daha iyi bir girişim.

 9. Aziz Arslan Aziz Arslan

  Aslanoba Capital'in yaptığı yatırımların birçoğu dikey e-ticaret sitesi. Benim anladığım yatırımı yapıp hemen geri dönüş bekliyorlar, anlık para akışı olan projelere girmek istiyorlar.

 10. Hasan beyin tabiri caizse henüz fatura kesmemiş bir girişime yaptığı ilk yatırım değil mi?

 11. Zamaninda gittigidiyor kurucuları internet sektorunde oncu lider abi gibi gorulurdu. Herkes onlarin pesindeydi. Simdi onlar bir kenara cekildi veya suan bir harekete gecmek uzereler. Iste yeni oncu lider abimiz hasan abi olacak sanirim. Her kategoride bir projeye yatirim yapip turk internet pastasinin buyuk payina sahip olmak istiuor gibime gelior.insallah turk internet sektorune hayirli olur bu yatirimlar.

 12. Ahmet Kumral Ahmet Kumral

  Sitedeki iş ilanlarına bakacak olursak henüz ekip de yok ortalıkta.

  Tebrik ediyoruz yatırım alan arkadaşları.

 13. Hasan beyin yatırımlarının başarılı olması yeni yatırımcıları da cesaretlendirecek, bu sektör için çok olumlu olur.

  Ancak Hasan beyin yaptığı yatırımlara baktığımızda bu işlerin bir çoğu sürdürülebilir ve karlı işler gibi görünmüyor.

  Örneğin bu iş modelinde hızlıca bir SWOT analizi yapalım.

  Strength : ?

  Weakness : Lojistik, operasyon, IK, pazarlama maliyetleri çok yüksek, kar marjları ve ortalama sepet değerleri düşük olacak.

  Opportunity : ?

  Threat : İrili ufaklı bütün market zincirleri, bütün lokal market ve dükkanlar. Örneğin hedef pazar yeni siteler gibi görünüyor, ama bu sitelere zaten servis yapan onlarca zincir ve lokal market var.

  Bu modelin güçlü tarafı nedir ve nasıl bir fırsat gördüler bilmiyorum ancak başarılı olması gerçekten çok zor, umarım yanılırız.

 14. çok doğru bir alana yatırım yapmış. AMAZON*com da bu alanda pilot uygulamaları bitirip alan genişletmeye başladı. ABD ve Avrupa'da bir çok marketin de çevresine bu hizmeti vermeye başladığını bu sayede Amazon gibi firmalara karşı tedbirli olmaya çalışıklarını okuyoruz ... Bizdeki marketler de derhal girmeli. Market zincirlerinin bugüne kadar girmemiş olmaları hata...

  1. Damdan düşen adam rolüyle yazayım.

   Babamın küçük bir marketi vardı. Mahallenin tek marketiydi,mahallede aylık ortalama 3-4 bin TL hane geliri olan bir mahalle.

   Dükkan battı.

   Sebepler:

   Marketlerle hiç başa çıkamadık.Rekabet inanılmaz zor,senin alışından bile ucuz raf fiyatı var.

   Toptancılarla çalışmak zor, konsinye çalışan çok az. 15 günden başlayan vadelerle ödemelerin var.

   Alınan tüm sebze meyve çürüdü. Bir kasada 1 kilo bozuk çıksa zaten yandın.

   En çok sattığın şey, ekmek, yumurta vs.. peynir bile satamazsın, zaten teneke satıyorsan açtığın an bittiğin andır:)

   Teslim süresine gelince, telefon gelmesini müteakip 5 dk falandı. Yani 1 saat gibi uzun da değil.

   Neticede zor iş,bu kadar kolay ve karlı olsa,tüm marketler girerdi,ki onlar da neredeyse sebze bile konsinyedir.

   Hayırlısı olsun

 15. http://www.kapiciniz.com/ diye bi site de başka biri tarafından yüksek bir meblağ yatırım almıştı güya, aylar aylaar geçti üzerinden, site hala yapım aşamasında, çok büyük ihtimal de hiç açılmayacak.

  Aslanoba beyfendi yatırım işinden hiç mi hiç anlamıyor bence, yatırım yaptığı tüm siteleri inceliyorum içler acısı projeler, bir site bir yere gelir ondan sonra yatırımını yaparsın, inin cinin top oynadığı onlarca sitesi olmuş oldu milyon dolarlara. Öngörüme göre de hiçbiri başarıyı yakalamayacak. Çöpe atacak o kadar parayı nasıl kazandığını da çok merak ediyor insan doğrusu.

 16. Bahtiyar Bahtiyar

  Ben bukadar olumlu bakmıyorum. Bence Hasan Bey nakit olarak yatırımdan ziyade altyapı desteği gibi servislerin bedellerini belirtiyor.Bu şekilde girişime ortak oluyor. Buda bence bir yandan gidere ortak olmak gibi gözüksede bir yandan da resmen sömürüyor emekleri.

 17. Sektörün içinden biri olarak bugüne kadar edindiğimiz deneyimleri paylaşmak isterim. Murat Bey ile yaklaşık 1,5 yıl önce Markapon merkez ofiste siteye Market kategorisi açılabilir diye konuşmamızın üstünden 1 yıl geçtikten sonra büyük bir toptancıyla işbirliği yaparak bu kategoriyi açtılar. Gerçi kategorinin adı market ama kurulduğundan beri sadece 10-11 ürün ile devam ediliyor, pek geliştirilmedi. Aslında Hızlı Tüketim Ürünleri dememiz daha doğru olur.

  Gelelim OnlineMarket projesine..

  Öncelikle isim çok güzel. "net" ve "com.tr" ile yola başlamaları güzel. "com" un aktif olmaması da ileride alınma olasılığını arttırıyor.

  Yapılan iş aslında yepyeni bir fikir değil. Bu işi uzun zamandır birçok market yapıyor. Sadece fikir fiziksel marketten çıkarılıp, tamamen online yapı ile yapılacak. Model olarak da FreshDirect.com'un örnek alındığını düşünüyorum. Amerika'da ilk kurulduğunda Manhattan bölgesine dağıtım yapıyordu (şu anda 4 eyalette 26 şehire hizmet veriyorlar). OnlineMarket de Ataşehir'i pilot bölge olarak almış. Aslında 1-2 araç ile bu projenin rahatlıkla 1 ilçede yürüyebileceğini düşünüyorum. Sonuçta bu modeli yıllardır uygulayan kangurum.com.tr ve adepo.com gibi siteler var. Çok da güzel yapıyorlar. Hatta adepo.com bunu tek bir merkezden İzmir'in tüm ilçelerine 15'er dakikalık periyodlarla yapıyor.

  İşin genele yayılması konusuna gelirsek, aslında bu noktada bazı sorunlar var. Sadece İstanbul'u bile hedef alsanız, 1 saatte teslim edebilmek için en az 4-5 noktada aynı ürünlerin bulunduğu lojistik merkezlerinizin olması gerekiyor. Ayrıca ürünün teslim edilme aşamasında çok yüksek ulaşım maliyetleri de olacaktır. Bugüne kadar bunu sadece online yolla yapan olmadı. Yapanların hep bir fiziki marketleri vardı. Zaten fiziki marketten çok yüksek alışveriş yapılırken, %4 gibi bir oranda da online alışveriş yapılıyordu. %96'lık ciro kazancı %4'ü sübvanse edebiliyordu.

  Modeli farklı şehirlere de yayalım derseniz elinizin altında olması gereken lojistik merkezi çok yüksek bir sayıya çıkacaktır ki, bu şu anki cirolarla pek karlı bir operasyon olmayacaktır.

  Aslında ilk aşamada yapılabilecek farklı işler var ancak konuyu daha fazla uzatmamak adına geleceğin işi olacak sanal market işinde OnlineMarket'e başarılar diliyoruz.

 18. zenginin malı yine züğürdün çenesini yormuş :) siz konusmaya devam edin millet çalışıyor

  projeye gelince bence gayet güzel olacak fakat bir arkadasın daha söylediği gibi 1 saat olarak belirlenen süreyi mümkün oldugu kadar kısa tutmak lazım böylece kullanıcı farkı farketsin ve diğer kullanıcılara reklamınızı yapsın

 19. Enver Gökmen Enver Gökmen

  1 milyona kopartılabilecek bir iş değil ama hadi hayırlısı.

  1. "kotarılabilecek" mi demek istediniz yoksa bilerek ve isteyerek mi "kopartılabilecek" yazdınız :)

 20. Bu siteyi açanları http://aslanobayatirimyaptimi.com/ tebrik ediyorum :) Ayrıca bu kadar doğru tahmin ve öngörü sahibi bu arkadaşlardan daha yaratıcı siteler bekliyorum.

 21. Ppppepe Ppppepe

  Uzun bir sure sonra acilir, atasehire hizmetini verir, orada kalir ve yine bir sure sonra batar gider.. maalesef muhtemel sonuc budur.

 22. Nadi Timur Nadi Timur

  Evet arkadaşlar haklısınız, lojistik ağa depolamaya ve yüksek maliyete ihtiyaç var bu projenin gelişmesi için. Ancak benim aklımdan şöyle geçiyor, yemeksepeti, delivery.com mantığıyla çalışacak bu proje bence. En mantıklısı bu şekilde olur. Marketlerle (özellikle büyük olanlar) anlaşılıp, marketlerin tüm ürünleri xml aracılığıyla sitede yayınlanacak. Adrese en yakın markette oluşturulmuş motorize kurye ayağıyla da ürünler dağıtılacak. Başka türlü 1 milyon dolar filan bu işi kaldıramaz. Yemeksepeti'nin market dikey versiyonu diyebiliriz.

 23. Mustafa Mustafa

  $1 milyon cok buyuk bir para gibi gorunse de aslinda boyle bir proje icin oldukca az bir miktar. Benzeri projelere girip yuz milyonlarca dolar harcayip iflas eden sirketler var. Depolama ve lojistik ucuz degil.

 24. Hayırlı olsun,

  Murat Demirhan doğru bir isim değil bence internet projeleri için.

  Sanırım projedeki konumlanması daha çok offline tarafı eski işinden dolayı.

  Online tarafa bakıyorsa projenin geleceğiyle ilgili olumlu düşünmek çok zor.

  Başarılar dilerim projelerinde.

 25. Markapon yönünden bakacak olursak, Markapon başarısız olmuş bir girişim kaldı ki son günlerde en ufak işletmenin bile kullandığı sosyal medyayı kullanmayı bilmiyor. Bana kimse her gün paylaşım yapıyorlar, sosyal medyayı kullanıyorlar demesin.

  Örnek: https://twitter.com/evrentw/status/375900324504285184

  Adamın problemi var bu sorunu Markafoni, Trendyol vs. site de yaşamış olsaydı max 10 dk sonra cevap alıcaktı. Markapon görmemezlikten geliyor.

  Hal böyle olunca bu girişimde de başarılı olabileceklerini sanmıyorum.Bugüne kadar benzer sistemler bir çok kişi tarafından denendi. Hepsinde ki ortak sonuç lüks semtlerde sayılı müşteri bir süre sonra KAPATTIK. Umuyorum ben yanılıyor olurum.

 26. İnternetin icadından beri kafa yorulan online market işini Migros gibi bir dev bile becerememişken, bu arkadaşlar nasıl yapacak merak ediyorum.

  Online market işinde karlılığı sağlamak için kimsenin aklına gelmeyen bir yöntem bulmuş olmalılar ki 3 vakte kadar açılmayı planlıyorlar.

  Karlılığın nasıl sağlanacağı sorusuna yanıt bulmuş olmalarını tahmin ediyorum. Henüz faaliyete geçmemiş bir iş fikrinin 1 milyon almasını "biz bu işi çözdük" diyebilmelerine bağlıyorum.

  Emeklilerin en büyük zevklerinden biri market gezmektir. Bu ekip benim kayınpedere satış yapsın, gönüllü olarak arabamı onlinemarket ile giydireceğim :) Veresiyeciler ise bakkalları ayakta tutan kitle olmaya devam edecekler. Üniversite öğrencileri BİM ile hayatlarına devam etmektedirler. Her iki eşin de sabah 8 akşam 10 çalışan olduğu aileler şu an için hedef kitle olarak görünüyor.

  Bizim veresiye bakkalın bile düşündüğü bu işte, karlılık için bulunan "çözüm" ün ne olduğunu eminim herkes merak ediyordur.

  Fiyat avantajı sunabileceklerini sanmıyorum. Zamanında ve ucuz teslimat konularında başarı sağlanırsa; markete gitmeyi hiç sevmeyen biri olarak, evimin 200 metre ilerisinde bulunan 13 şubeli market yerine online alışverişi tercih etmek beni mutlu edecektir.

  1. Valla biz haftasonu ailecek bi avm ye gidiyoruz yada hava güzelse gezintiye çıkıyoruz dönüşte marketten alacağımızı alıp eve dönüyoruz, haftaiçi de çok fazla marketle işimiz olmuyor, olursa da karsımızda bakkalımız var gidip ekmek yumurta neyse alıyoruz.

   online market alışverişi benden uzak olsun please.

 27. İsmail Emrah Demirayak İsmail Emrah Demirayak

  Sefaköy'de oturuyorum ve yaygın olan market zincirlerinden biri olan Biçen bunu yaklaşık 1 senedir uygulamada tutuyor mağazalarının http://www.bicen.com.tr/wp/bicenmagazalarimiz/) bulunduğu bölgelerde.

  Siparişleriniz 1 saatte kapınızda sloganıyla

  http://www.bicen.com.tr/wp/market-siparisleriniz-1-saatte-kapinizda/ başladılar ve ayrıca bir site kurdurlar https://www.bitikla.com/

  Zaten hali hazırda işleyen mağazaların bunu yapması daha kolay ve akla yatkın. Sıfırdan bu işe başlamak ve direkt alışveriş yapılamayacak olması ise handikap. Önümüzdeki süreçte attıkları taşın kurbağayı ürkütüp ürkütmeyeceğine bakacağız.

  1. bu arada bitikla.com'u biz de kullanıyoruz :)

 28. 2012 yılında bu fikri Alphan Manas'a göndermiştim. ama yoğunluğundan ama önemsiz bulduğundan dönüş alamamıştım. birebir aynısı olması beni çok şaşırttı. aklın yolu bir demekki. hayırlısı diyelim. yeni projelere devam.

 29. Bu yatırımı doğrusu gözüm tutmadı. Bir yazılımcı ve onlarca

  başarılı/başarısız girişim sahibi olarak tutacak projeyi adeta

  gölgesinden anlıyorum. Eğer "jetgiller" çizgi filmindeki gibi bir

  çağda olsaydık internetten market alışverişi yapardık. Bence

  Türkiye'de ve dünyada henüz öyle bir çağa yaklaşamadık. Online

  sebze/meyve hâli olsa daha fazla ihtimal verirdim :)

 30. Bu yatırımın yerinde bir alana yapıldığını düşünüyorum. İstanbul özelinde mutfağını kısıtlı kullanan kitlenin artması, buna karşılık verilebilecek yemek siparişlerindeki dar seçenekler (kebap,fast food gibi) bu tür girişimlerin de oluşması için uygun zemini hazırlamış durumda. Özete göre Kangurum ve yemeksepeti ile üst üste gelebilen olmasına rağmen ikisini aynı anda sunabilme kapasitesine sahip olduğunu, genişletilebilir bir iş planına sahip olduğuna inanıyorum. Potansiyeli yüksek bir girişim bence. Hayırlı olsun, başarılar diliyorum.

 31. Gokhan Gokhan

  Marketler için online sipariş sistemli siteler yazıyorum. market sahipleri online siparişli web sitelerini müşterilerine tanıtıp oradan sipariş alıyorlar.. Lojistik kısmı çok zorlu bir sürec. Ve internetten sipariş alan yakınlardaki bir marketten daha ucuza teslimat yapmazsanız bu iş yatar.. Devasa bir bütçe ile bu yola girmeniz gerekecektir.. Bulunduğum yerde çoğu marketin motorlu kuryesi var ve eve kadar ürünleri getirmekte.. bence buradaki en mokul olanı marketlerle anlaşmak..

 32. Cihan Cihan

  http://www.onlinemarket.com.tr/gunluk-yemek.html site ve tasarımları fena olmamış

 33. Fevzi Fevzi

  sene 2015 site yayında değil. ne oldu ki acaba merak ettim.

 34. Sevgili Online Market kullanıcıları, yeniden yapılandırma sürecinde olduğumuzdan dolayı şu anda hizmet veremiyoruz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 35. gitti1 milyon dolar , adamların ofisi mealbox oldu kadro da aynen mealbox oldu , iş kapandı .Yaz bunu webrazzi atlama , yorumlar hep doğruyu söyler , buraya gelen adamın , bunu okuyan adamın sen adını duymadın ama bu adamlar bu işi biliyor.Yorumların teması olayı çok iyi özetliyor.

 36. Godgave Godgave

  Ne durumda şuan site 5 mayısda yeniden yapılanıyor denilmiş 25 aralık hala site yok kapandı mı site?