Duolingo, TOEFL'a rakip, mobil İngilizce testler düzenlemeye başlıyor

Duolingo, TOEFL'a rakip, mobil İngilizce testler düzenlemeye başlıyor

Duolingo_logoKitle kaynaklı dil öğrenme uygulaması Duolingo, uluslararası geçerliliği olan İngilizce seviye belirleme testlerini mobile taşımaya hazırlanıyor. The Wall street journal'ın haberine göre, Duolingo'nun 20 dolar ücretli testleri 13 Mayıs'tan itibaren Android tabanlı akıllı telefonlarda piyasaya sunulacak.

Bedava olmasıyla özellikle gelişmekte olan ülkelerde gittikçe popüler hale gelen Duolingo, yüksek ücretli birçok dil öğrenme platformunu -Rosetta Stone gibi- geride bırakmasıyla dikkat çekmişti.

Şirket yeni girişimiyle, uzunca bir süredir Test of English as a Foreign Language (TOEFL) gibi İngilizce test pazarını domine eden markalara da meydan okuyor olacak. Bugün 130 ülkede kabul edilen TOEFL'ın giriş ücreti 160 ila 250 dolar arasında değişiyor.

Duolingo böyle bir uygulamayı pazara sunsa bile testin güvenilirliği, hemen herkesin ilk aklına gelen soru. Yani mobil telefonlarından testi alan kişilerin kopya çekmesinin nasıl engelleneceği. Habere göre Duolingo bunun için de bir çözüm bulmuş.

Duolingo, testin yalnızca yüz kamerası olan akıllı telefonlarla alınabileceğini söylüyor. Testi alan adaylar, kulaklık vb bütün cihazlarını çıkarıyorlar. Etrafta kimsenin olmadığını ıspatlamak için de bulundukları odanın 360 derece görüntüsünü telefonlarıyla yayınlamak zorundalar. Şirket, odadaki bütün ses ve görüntüyü sınav boyunca kaydediyor.

Ardından Duolingo çalışanları bir saatte 60 adet sınavı gözetleyerek, olası bir kopya durumunu raporluyorlar.

Bugün 12 milyonun üzerinde aylık kullanıcısı olan Duolingo 2012 yılında bu yana hızlı büyüme süreci içinde. Şirket dil öğrenme konusunda yakaladığı başarıyı İngilizce testlerinde sağlarsa özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşayan alt gelir grubundan insanlar için bir çığır açmış olacak.

Şirketin sıklıkla andığı Rosetta Stone'un da dil testleri sağladığını belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.