Alibaba, çoğunluk hissesine sahip olduğu AutoNavi'yi 1,5 milyar dolara satın alıyor
Yatırım

Alibaba, çoğunluk hissesine sahip olduğu AutoNavi'yi 1,5 milyar dolara satın alıyor

Çin'in e-ticaret devi Alibaba Group Holding, harita ve navigasyon servisi AutoNavi'yi tam 1,5 milyar dolar bedelle satın almak için anlaşmaya vardı.

Mayıs 2013'te sizlerle paylaştığımız haberde, Alibaba'nın AutoNavi'nin çoğunluk hissesini satın aldığını duyurmuştuk. Yapılan son anlaşma ile birlikte artık AutoNavi'nin tüm hisseleri Alibaba.com'un eline geçti.

AutoNavi, Çin'deki GPS pazarının lideri ve bu yüzden Alibaba için de büyük önem taşıyor. Alibaba'nın önce çoğunluk hissesini, sonradan ise şirketin tamamını satın alması da Alibaba'nın AutoNavi ile ilgili gelecek planlarının olduğunun bir göstergesi olabilir.

AutoNavi'nin tamamen Alibaba'nın eline geçmesiyle birlikte global olarak büyüme anlamında bazı adımlar atmasını beklediğimizi belirtmeliyim.

Ancak bu satın alma ile birlikte Alibaba'nın tek amacı bu alanda adımlar atmak değil. Alibaba, büyük bir halka arza hazırlanıyor ve bu halka arzda elini güçlendirmeyi istiyor. Önümüzdeki sene, yani 2015'te yapılacağı söylentileri dolaşan Alibaba'nın halka arzı öncesinde tıpkı Facebook gibi önemli satın almalar yaptığını görebiliyoruz.

Alibaba'nın AutoNavi satın almasının tamamlanmasının 2014'ünün üçüncü çeyreği bulacağı da söyleniyor. Bakalım Alibaba, bundan sonra bir başka büyük satın alma yapacak mı?

Yorumlar (2)
  1. Gulet Kiralama Gulet Kiralama

    Parası var yavaş yavaş farklı sektörlere geçiyor

  2. Isa Koç Isa Koç

    Yahoo, o kötü yönetildiği dönemde 3 tane akıllı iş yapmıştı ikisini neredeyse hiç geliştirmeden öylece kendi haline bıraktı birisi geocitiesdi kapandı gitti diğeri filckr sağlam rakibi olmadığı için ve bloglarda bir ara foto yüklenemediği için paçayı kazara kurtardı. Diğeri alibabaydı onunda yönetimine çinliler baktığı için batıramadı.

    Ama gel görki gitti sattı. Ulan saf adamlar çin ve o bölgenin tek eticaret sitesi bir iki sene sonra amazonun değerine yaklaşıcak, yetmedi çinin sosyal pazarına hakim olmayada başladı weibo ile, zaten weibo başlı başına twitterdan bile değerli gördüğüm bir firma, yani 2-3 sene içinde 100milyar dolar değeri rahatlıkla aşabilecek olan bir firmanın %40 hissesini 7milyar dolara sattı. Bu Mayer daha önce Yahoonun başına gelseydi bu kazığı zor yerlerdi.