Portekizli girişim hızlandırma programı Lisbon Challenge, Türkiye'den girişimcilerin başvurularını bekliyor

Portekizli girişim hızlandırma programı Lisbon Challenge, Türkiye'den girişimcilerin başvurularını bekliyor

Avrupa girişimcilik ekosistemi gelişmeye devam ediyor ve her geçen gün Avrupa'da doğan hızlandırıcı programlara şahit oluyoruz. Portekiz merkezli Lisbon Challenge da bu girişim hızlandırma programlarından birisi ve başvuru yaparak programa katılmaya hak kazanan girişimler 3 ay boyunca başkent Lizbon'da Portekiz ekosisteminin içerisinde eğitim alma ve uluslararası ortamda çalışma fırsatına sahip oluyorlar.

Arkasında Beta-i şirketinin bulunduğu Lisbon Challenge, 25 takımı programa dahil ediyor ve bu programdan başarılı olan ilk 10 tanesi, Lisbon Challenge tarafından Londra, Boston ve São Paulo kentlerine götürülerek, o şehirlerde de yatırımcı görüşmelerine katılması sağlanıyor.

Geçtiğimiz hafta Girişimcilerin yeni rotası: Kanada yazısıyla Webrazzi'ye konuk yazar olan Çağdaş Önen, Lisbon Challenge'ın da Türkiye elçisi ve kendisinden aldığımız bilgilere göre yakın gelecekte girişimlerin çıkacağı roadshow'da uğranacak kentler arasına İstanbul da girebilir.

Lizbon merkezli bir program olmasına rağmen, Lisbon Challenge başvurularının yüzde 80'ini Portekiz dışından almış durumda. Portekizce gibi yaygın bir dil olmasına rağmen, başvuruların geldiği coğrafya sadece Brezilya veya İspanya ile de sınırlı değil. Daha öncesinde ABD, İngiltere, Fransa, Bulgaristan, Belçika ve Almanya gibi ülkelerden girişimler Lisbon Challenge'a başvurmuş. Önen'den aldığımız bir diğer bilgi de, Lisbon Challenge'ın Türk girişimlerden başvuru bekliyor. Belki bu konuda biraz daha kendi içimize kapanık olmazsak ve girişimlerimizin uluslararası ortamdaki hızlandırma programlarına başvurması girişimcilik ekosistemimiz adına çok faydalı olabilir.

Lisbon Challenge'ın ilgilendiği girişim profiline baktığımızda daha çok teknoloji tabanlı web projelerine, SaaS ve IT alanındaki projelere odaklandıklarını görüyoruz. Bunun yanı sıra big data ve enerji yönetimi gibi daha büyük çaplı girişim fikirlerine de açık olmaları, geniş bir yelpazedeki girişimcileri çekebilir. Hızlandırma programına kabul edilen girişimler, 3 ay boyunca Lizbon'da girişimlerini geliştirmek için her türlü teknik imkanın yanı sıra 100 bin Euro'ya varan sponsor firma desteği alabildiklerini de belirtelim.

Lisbon Challenge'ın yeni dönem başvuruları Mayıs ayında açılacak ve geçmişe dönük olarak hızlandırma programına baktığımızda programa girerek yatırım almayı başarmış önemli girişimler de görebiliyoruz. Programa geçmiş dönemde dahil olan Orankl ve Unbabel Y Combinator'dan; Zercatto ve Popcorn Metrics ise Seedcamp'ten yatırım almayı başarmış. Takım olarak başvurabileceğiniz hızlandırıcı programı ile ilgili detayları Lisbon Challenge'ın web sitesinden takip edebilir ve o tarihe kadar başvuru ile ilgili merak ettiklerinizi programın Türkiye elçisine sorabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.