Çocuklara kod yazmayı öğreten CoderDojo atölyeleri artık Türkiye'de
Etkinlikler

Çocuklara kod yazmayı öğreten CoderDojo atölyeleri artık Türkiye'de

Bundan 2 yıl kadar önce sizlere duyurduğumuz ve çocuklara kod yazmayı öğreten CoderDojo oluşumu, Türkiye'de de faaliyet göstermeye başladı. 6-17 yaş arasındaki çocukların ücretsiz olarak bilgisayar programlamayı öğrenmesine destek olmayı amaçlayan CoderDojo atölye çalışmalarıda çocuklara temel düzeyde HTML, CSS, Scratch ve Python gibi teknolojiler öğretiliyor.

CoderDojo'nun hikayesi de 2011 yılında İrlanda'da iPod Nano'nun hacklenmesi ile başlıyor. 17 yaşındaki bir genç olan James Whelton, iPod'u hacklediğinde daha küçük öğrenciler kod yazmayı öğrenmek istiyor. İlk olarak okulda bir kulüp olarak temelleri atılan CoderDojo, sonrasında da dünya çapında bir etkinliğe dönüşmeye başlıyor.

CoderDojo

Yazılım konusunda uzman gönüllülerce verilen CoderDojo eğitimleri çok kritik bir yaş grubundaki çocuklara yazılım dünyası ile tanışma olanağı sunuluyor. Özellikle dünya çapında çocukların kodlamaya ve yazılım konusuna yöneltildikleri, zorunlu eğitim müfredatlarında bu tarz eğitim içeriklerine yer veriliyor olması, CoderDojo gibi etkinlikleri ülkemizde çok daha değerli kılıyor.

Türkiye’de CoderDojo organizasyonunu kurma ve yaygınlaştırma misyonu Patrick Bosteels ve Neşen Yücel'in kurduğu Stage-Co tarafından üstlenilmiş. Şu ana kadar İstanbul'un farklı yerlerinde etkinlikler yapan CoderDojo'nun bir sonraki etkinliği 12-13 Nisan tarihlerinde İzmir'de gerçekleştirilecek. Önceki etkinliklerden fotoğrafları görmek, detaylı bilgi almak ve bundan sonra yapılacak etkinliklerden haberdar olmak için CoderDojo Türkiye Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Steve Jobs'un dediği gibi kodlama düşünmeyi öğretiyor. Belki böylece ileride daha fazla düşünebilen bir toplum oluruz.

 2. Alessandro Alessandro

  Bence harikulade güzel bir olay ama bunu devamlı yeni ve iyi yazılımcı sıkıntısı çekiyoruz diye hayıflanan bizim bilişim, eticaret derneklerimiz ve şirketlerimiz birleşip başlatsaydı eğitimin sürekliliği açısından çok güzel olurdu. Gerçi hala da geç kalmış değiller.

 3. Berkay Unal Berkay Unal

  Super olmuş. Tebrikler. Uzun süredir yurtdışında olan bir eğitim ve algı geliştirme modelinin TR'de olması.

  Pek aşağıdaki gibi projelere bakıp bir baba olarak imrenirdim.

  https://www.kickstarter.com/projects/1039674461/primo-teaching-programming-logic-to-children-age-4

  Umarım güzel bir katılım sağlanır.

 4. Cem Aslan Cem Aslan

  http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/haydi-cocuklar-ucretsiz-yazilim-ogrenmeye-coderdojo-turkiye/11761#ad-image-0

  Ben de bu yazıda okumuştum. Daha açıklayıcı yazılmış diğerinde sonuç olarar güzel bir haber :)