YouTube yasağı sonrası YouTube ve İzlesene rakamları

izlesene-youtube-yasagi-siyah-beyaz

Twitter sonrası YouTube‘un da yasaklanmasının altıncı günündeyiz. Ülke olarak DNS, VPN ve Proxy gibi teknik konularda iyice uzmanlaşırken konunun siyasi, ekonomik ve özgürlük boyutlarını bir kenara koyacak olursak yasaklanan sitelerin internet sektörüne etkisi de oldukça fazla.

Örneğin bu yazıda yasak sonrası YouTube üzerindeki izlenme rakamlarında yaşanan düşüşü ve İzlesene‘nin yakaladığı ivmeyi rakamlarla birlikte ele alacağız.

YouTube’da yerli kanalların izlenme rakamları üçte iki oranında düştü

27 Mart Perşembe günü yasaklanan YouTube, Mediakraft Türkiye‘den aldığımız bilgilere göre izlenme rakamlarında yaklaşık olarak 3’te 2’lik bir düşüş yaşadı. Mediakraft network’ünde bulunan ve tamamen Türkçe olarak yayın yapan kanalların yaşadıkları bu 2/3’lük düşüş, izlenme zamanında da (watch time) aynı seviyede.

izlesene-google-analytics-hesabi

İzlesene’nin YouTube yasağı sonrası anlık ziyaretçi sayısı 100 bin seviyesini aştı

YouTube yasağı sonrası İzlesene tarafında ise video izlenmede yaşanan artış 5 katın üzerinde!

YouTube yasağı sonrası ilk 24 saatte ana sayfasını siyah-beyaz (ekran görüntüsü en yukarıda) yapan İzlenese; 28 Mart Cuma 18,1, 29 Mart C.ertesi 27,9, 30 Mart Pazar 33,8 ve 31 Mart Pazartesi de 34,8 milyon izlenme rakamlarına ulaşmış.

İzlesene’de kişi başı yapılan ziyaretlerin sayfada kalma süresinde çok ciddi bir değişim yok. Ancak izlenme rakamlarını yasak öncesi ile kıyasladığımızda 5 katın üzerinde bir fark ortaya çıkıyor. İzlesene’nin anlık olarak 100 bin ziyaretçi rakamlarını yakaladığını da ekleyelim. Bu arada platformun Pazar günü yakaladığı toplam ziyaretçi sayısıysa 4,5 milyon düzeyinde.

İnternet yasaklarının sona ermesi ve bu tarz haberleri daha fazla yazmamak dileğiyle.

Yorumlar (13)

 1. yasaklar izlesene.com gibi türk girişimlere yaramış ne güzel.

  Cevapla
 2. İzlesene yetkililerinden izlesene.com altyapısı hakkında bilgi almak isteriz.

  Cevapla
 3. Keşke Her Zaman Kapalı Kalsa Türk Girişimciler Kazansa

  Cevapla
 4. Nazmiye Çelik |

  Bu Yasaklar, Baskılar ve işkenceler ne zaman bitecek aceba ??

  Cevapla
 5. Turkiye’de bu denli yuksek trafigi kaldirabilecek bir proje olmasi cok sevindirici.

  Cevapla
 6. yani en iyisi birakin türkiyemiz kazansin hep amerikanlarmi kazancak turkiyede.Twitterde kapansin türkcesi ciksin onun bütün paralar amerekiya gitmesin.

  Cevapla
 7. Twitter, facebook ve youtube gibi servisleri kapatmak güzel ancak tek başına yeterli değil. Türkiye’nin yurt dışı çıkışları tamamen kapatılıp tüm trafik içerik dahil olmak üzere loglanmak suretiyle servis edilmeli. Ayrıca güzel yurdumuzda kendi alanında başarılı bu kadar geliştirici ve girişimci varken paranın dışarı gitmesi çok üzücü. Forum sitelerinde biraz gezseniz 2K TL ye facebook yazacak yüzlerce insan görebilirsiniz.

  Tüm servislerin milli alternatifleri yazılabilir. Bir de sosyal ağ ve internet servisleri … iletişim bilmemne bakanlığı kurulur. Her post tek tek kontrol edilir, uygun görülürse onaylanılır.

  İleri demokrasi ve muasır medeniyet seviyesine ancak böyle ulaşabiliriz.

  Cevapla
  • O kadar güzel konuşup yazdın ki kardeşim resmen söyleyeceklerime tercüman olmuşsun ağzına sağlık…

   Cevapla

Bir Cevap Yazın