YouTube yasağı sonrası YouTube ve İzlesene rakamları

YouTube yasağı sonrası YouTube ve İzlesene rakamları

Twitter sonrası YouTube'un da yasaklanmasının altıncı günündeyiz. Ülke olarak DNS, VPN ve Proxy gibi teknik konularda iyice uzmanlaşırken konunun siyasi, ekonomik ve özgürlük boyutlarını bir kenara koyacak olursak yasaklanan sitelerin internet sektörüne etkisi de oldukça fazla.

Örneğin bu yazıda yasak sonrası YouTube üzerindeki izlenme rakamlarında yaşanan düşüşü ve İzlesene'nin yakaladığı ivmeyi rakamlarla birlikte ele alacağız.

YouTube'da yerli kanalların izlenme rakamları üçte iki oranında düştü

27 Mart Perşembe günü yasaklanan YouTube, Mediakraft Türkiye'den aldığımız bilgilere göre izlenme rakamlarında yaklaşık olarak 3'te 2'lik bir düşüş yaşadı. Mediakraft network'ünde bulunan ve tamamen Türkçe olarak yayın yapan kanalların yaşadıkları bu 2/3'lük düşüş, izlenme zamanında da (watch time) aynı seviyede.

izlesene-google-analytics-hesabi İzlesene'nin YouTube yasağı sonrası anlık ziyaretçi sayısı 100 bin seviyesini aştı

YouTube yasağı sonrası İzlesene tarafında ise video izlenmede yaşanan artış 5 katın üzerinde!

YouTube yasağı sonrası ilk 24 saatte ana sayfasını siyah-beyaz (ekran görüntüsü en yukarıda) yapan İzlenese; 28 Mart Cuma 18,1, 29 Mart C.ertesi 27,9, 30 Mart Pazar 33,8 ve 31 Mart Pazartesi de 34,8 milyon izlenme rakamlarına ulaşmış.

İzlesene'de kişi başı yapılan ziyaretlerin sayfada kalma süresinde çok ciddi bir değişim yok. Ancak izlenme rakamlarını yasak öncesi ile kıyasladığımızda 5 katın üzerinde bir fark ortaya çıkıyor. İzlesene'nin anlık olarak 100 bin ziyaretçi rakamlarını yakaladığını da ekleyelim. Bu arada platformun Pazar günü yakaladığı toplam ziyaretçi sayısıysa 4,5 milyon düzeyinde.

İnternet yasaklarının sona ermesi ve bu tarz haberleri daha fazla yazmamak dileğiyle.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.