Google hükümetlerden gelen kullanıcı bilgi taleplerine nasıl yanıt veriyor?

Google hükümetlerden gelen kullanıcı bilgi taleplerine nasıl yanıt veriyor?

google şeffaflık raporu 2014Birçok teknoloji şirketi gibi Google da hükümetler ve mahkemelerden kullanıcı bilgilerini iletmesi için çok sayıda talep alıyor. Google'ın bu talepleri paylaştığı şeffaflık raporunun son versiyonu geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

Buna göre, Google, Temmuz - Aralık 2013 döneminde dünya çapında 64 hükümetten, 42 bin 648 kullanıcıyla ilgili, toplam 27 bin 477 bilgi talebi almış. Bunlardan 18 bin 254 kullanıcı hesabıyla ilgili 10 bin 547 talep Amerika hükümeti ve yargı organlarından gelmiş.

İkinci en yüksek talepse Birleşik Krallık tarafından açılmış. Birleşik Krallık hükümeti Google'a 3 bin 142 hesapla ilgili toplam bin 397 bilgi talep iletmiş. Google'ın raporu ilk yayımladığı 2009 yılından bu yana hükümetlerin kullanıcı bilgi taleplerinde yüzde 120 artış var.

Türkiye ise bu sürede, Google'dan toplam 182 hesapla ilgili 133 adet kullanıcı verisi talep etmiş. Türkiye'nin bilgi talepleriyle ilgili detaylı verilere bu sayfadan erişebilirsiniz.

google bilgi talebi 2014

Google'ın hükümetlerin bilgi taleplerine nasıl yanıtladığına ilişkin açıklayıcı ve bir de video hazırlamış. Video Türkiye'den erişime engelli olan YouTube'a yüklenmiş ancak sanırım Webrazzi okuyucuları için artık bu çok büyük bir problem değil. Videoyu aşağıda görebilirsiniz:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.