App Store'da Flappy Bird'e benzer, yerli ve yabancı mobil oyunlar
Mobil

App Store'da Flappy Bird'e benzer, yerli ve yabancı mobil oyunlar

Son dönemde mobil oyun dünyasını kasıp kavuran oyun desem hepinizin aklına Flappy Bird'ün geleceğine eminim.

Geçen haftalarda yaptığımız haberde de belirttiğimiz gibi kısa bir süre içinde tekrardan App Store'daki yerini alması beklenen Flappy Bird, mobil oyun dünyasını yakından takip edenler için önemli bir case/örnek niteliğinde.

Bu yazıda ise Flappy Bird'ün ardından hem ülkemizde hem de dünyada yayına giren oyunun benzerlerinden bahsedeceğiz.

Ülkemizde (App Store'da) Flappy Bird sonrasında öne çıkan 4 tane oyun var. Bu oyunların ortak özellikleri; ülkemizde popüler olan bir video/karakter ya da olayı temel alıyor olması. Örnek olarak; bir Vine fenomenini akıllara getiren Hiamina Bird, ya da YouTube'da 2 milyonun üzerinde izlenen bir video'yu akıllara getiren Cibili Bird'ü gösterebiliriz. Hiamina Bird ve Cibili Bird'e ek olarak Flap Fish'i de sayabiliriz.

Diğer bir örnek de kısa bir süre önce App Store'daki yerini alan Flappy Recep. Flappy Recep de tahmin edebileceğiniz gibi Recep İvedik esintileri içeriyor. :)

Yurtdışındaki örneklerde de Justin Bieber gibi ünlü isimlerin kullandığını görüyoruz. Bunun yanında örnekler arasında Flappy Bird konseptini daha gelişmiş özelliklerle sunan oyunlar da mevcut.

Yurtdışında öne çıkan örnekler ise şu şekilde:

Webrazzi'de Flappy Bird ile ilgili yazılmış tüm haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Rahmi Rahmi

  Appstore'de henüz olmayan ama çok beğendiğim bir Türk flappy oyununu da eklemeniz gerekir diye düşünüyorum. Flappy selfie oyunu ile ön kameradan resminizi çekiyor ve kendi sesinizi kaydedip, kendi flappy dünyanızı yaratıyorsunuz.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.izmo.flappyselfie

 2. Sabri Bird Sabri Bird

  Sabri Bird isimli oyunda var App Store da. Yaziya eklenebilirse guzel olur https://itunes.apple.com/tr/app/sabri-bird/id838524132?mt=8

 3. Benim beğendiğim ve Flappy Bird'den daha zor olduğunu düşündüğüm oyun tavsiyem : Monster Fish

  https://itunes.apple.com/us/app/monster-fish/id838155823?l=tr&ls=1&mt=8

 4. Kerem Kerem

  Benim flappy bird serisinden yakaladığım eni iyi uyarlama Howie falling bird. Oyunun senaryosunu da değişmiş zaten. Kuş sağa doğru değil aşağıya doğru düşüyor baya eğlenceli olmuş.

  Android:

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trevilab.fallingbird

  IOS:

  https://itunes.apple.com/app/id834944533

 5. Happy Urban Bird Happy Urban Bird

  Turk 3D flappy bird oyunu. Bağımlılık yaparsa Happy moduyla rahatlayın.

  https://itunes.apple.com/us/app/happy-urban-bird/id820980563?ls=1&mt=8

 6. Turgut Turgut

  Hıamına Bird , AppStore ve Google Play ' de 1.5 milyondan fazla indirildi. Oyun özellikle çıkardığı sesten dolayı çok sevildi ve vine fenomeni için yapılması ayrı bir değer kattı.

 7. Turgut Turgut

  Yorum yazan arkadaşlar burdaki diğer insanları aptal sanıyor galiba. 5 yorum dan 2sinde oyunların sahipleri kendi oyunlarını tanıtmış fakat diğerleri başkasının oyunlarıymış gibi kendi oyunlarının reklamını yapmış. Arkadaş direk yazsanıza bizde bunu yaptık.

 8. Genel verilen örnek oyun isimlerine baktığımda tümünün temelinde benzer şeyleri gördüm. Özellikle önerilerideki oyunları indirip denedim ama içlerinden yurtdışında öne çıkan örnekler'in içinde yer alan, aslında yerli bir oyun olduğunu fark ettiğim pretty bubble oyununun oynanabilirlik ve eğlence açısından bana göre daha ağır bastığını söylebilirim. Verilen örneklerden Recep ivedik ve Hiamina ve diğer oyunların da kendi çevreleriyle ön plana çıktığı nitekim ortadadır.

  Yine de her birini tek tek tebrik ediyorum :)

 9. Fatih Yilmaz Fatih Yilmaz

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hatigs.GridRun

  gridrun flappybird tarzı ama 3 boyut katılmış hali.

  tavsiye ederim :)