Google Online Güvenlik blogu: "Google DNS'leri Türkiye'de alıkonuldu"

Google Online Güvenlik blogu:

Google, resmi online güvenlik blogu üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye'deki internet servis sağlayıcılarının (ISS) Google'ın Public DNS'lerini ele geçirdiğine dair raporlar aldıklarını ve bunu araştırarak kontrol ettiklerinde raporların gerçekliğini kabul ettiklerini açıkladı.

Google'ın resmi güvenlik blogunda Yazılım Mühendisi Steven Carstensen tarafından  yazılan blog yazıda, DNS'leri birer telefon rehberi gibi görebileceğinizi, DNS sunucularının bilgisayarınıza aradığınız sunucu adresi verdiğini, kısacası DNS kullanmanın telefon rehberinden bir telefon numarası bakılmasına benzetti. Fakat benzetmenin devamında, birinin telefon rehberinde kayıtlı kişinin numarasını değiştirdiğini düşünmenizi istemiş durumda.

Google o şekilde nitelendirmese de, "hijacking" ismi verilen bu yöntemle kullanıcılar Google DNS'lerini bilgisayarlarına girmiş olsanız da internete girmeye çalıştığınızda maskelenmiş, yani değiştirilmiş ve Türk ISS'lerin atadığı sunucu üzerinden yönlendirilmiş oluyorsunuz.

Bildiğiniz gibi Google DNS'lerinin yasaktan hemen sonra engellediği haberini sizle paylaşmıştık, daha sonrasında ise DNS erişimi açılmıştı. Erman'ın internet yasaklarının teknik boyutu ile ilgili yazdığı yazının ikinci maddesi de DNS engellenmesi idi, o makalede bu DNS'lerin hangi amaçla kullanıldığını daha detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.