Twitter'dan sonra Google DNS'leri de mi engellendi? [Güncellendi]
Genel

Twitter'dan sonra Google DNS'leri de mi engellendi? [Güncellendi]

Biliyorsunuz Twitter'ın engellenmesinin ardından Google'ın DNS'leri ön plana çıkmıştı. Kullanıcılar 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP'li DNS'lerle Twitter'a erişimlerini sürdürdüler. Bu sabahtan itibaren ise bu DNS adresleri tamamen kullanılamaz hale geldi. Bizim birkaç denememiz de bu DNS'leri kullanarak sadece Twitter'a değil internete erişimin tamamen mümkün olmadığı yönünde.

VPN ile Twitter'a ulaştığımızda çok sayıda kullanıcının yorumlarını görmek mümkün. Konuyla ilgili Google Türkiye'den bilgi almaya çalışıyoruz ancak kesin ve resmi bir açıklama şu anda yok. Aslına bakarsanız yasaklanmış bir siteye sadece DNS değiştirerek girilmesinin engellenmesi geçmiş yıllarda YouTube örneğinde açılmıştı. YouTube engelinin devam ettiği dönemlerde VPN kullanmadan siteye erişim neredeyse mümkün olmuyordu, bugün yasaklı olan birçok site için de DNS değiştirerek erişim mümkün değil.

Ancak Twitter'ın engellenmesinde DNS erişimi açık bırakılmıştı, bu sabah ise diğer DNS'ler çalışırken Google'ın DNS'lerinin engellenmesi oldukça şaşırtıcı bir hamle. Diğer taraftan Google'ın bir şirketi olan YouTube'un engellenebileceği de konuşuluyor.

Güncelleme: Şu anda Google DNS'e yönelik engelleme kalkmış gibi görünüyor. Yaptığımız testlerde hem Twitter hem de diğer internet sitelerine Google DNS kullanarak ulaşmayı başardık.

Konu hakkında yeni bilgiler elimize ulaştıkça yazıyı güncelleyeceğiz.

Yorumlar (30)
 1. Atakan E Atakan E

  OpenDNS'i tavsiye edebilirsiniz.

  http://www.opendns.com/

  208.67.222.222

  208.67.220.220

 2. Mevlut Mevlut

  pire için yorgan yakılıyor resmen

 3. Ersin Eroğlu Ersin Eroğlu

  Sabahtan beri ben de ulaşamıyorum. Kökünü şimdi kazımaya başladılar sanırım.

  1. Lokma Lokma

   Evet google dns engellenmiş. Chrome'a asagidaki eklentiyi kurarak tum sitelere erisebilirsiniz https://chrome.google.com/webstore/detail/zenmate-for-google-chrome/fdcgdnkidjaadafnichfpabhfomcebme?hl=en

 4. Kıbrıslı Kıbrıslı

  Arkadaşlar:

  78.135.0.10 ve 78.135.0.11 i

  kullanabilirsiniz.

  eXtend Broadband

 5. Burak Bakırtaş Burak Bakırtaş

  Aynen öyle bende aynı sorunu yaşadım.Google dnsleri networkümde tanımlıydı ama internet erişimim yoktu.Dnsleri kaldırınca düzeldi.

 6. Feyzullah Mercan Feyzullah Mercan

  Vallahi bu nedir ya twitter ve youtubeye de giremiceksen neden alamıyoruz

 7. Tarık Tarık

  Bu dnslerle girebilirsiniz.

  4.2.2.1

  4.2.2.2

  Bu gidişatla en sonunda tüm internet yasaklanacak gibi.

 8. Abi millet de kaşınıyor resmen dns dns diye oterseniz yaparlar tabi bizim milletin ya kafası çalışmıyor yada yeni nesil boyle

 9. Google dns iptal girilemiyor.

 10. Berbatov Berbatov

  Insanlar sokaklara Google DNS adreslerini yazmaya baslayinca onu da engellediler. Ama nereye kadar? Yandex DNSleri de sorunsuz calisiyor. Kok kazimak kolay degil.

  77.88.8.8

  77.88.8.1

 11. Ozgur Ozgur

  Bende herşey normal ..

 12. Mağdur Mağdur

  Ben de 2 saattir kıvranıyorum. TTnet i arıyorum telefonlar kilitlenmiş. :) Birden aklıma geldi şu Google DNS leri iptal edeyim dedim. İnternete bağlandım.

  Kök kazıma meraklılarının kökünün kazınması yakındır.

  Keser döner sap döner gün gelir hesap döner

 13. Serkan Serkan

  Daha önce google dnsleri engelleyen bir ülke var mı?

 14. 8.8.8.8 ile her yere girebiliyorum, sorun yok. Sallamıyorsunuz değil mi?

 15. Sibel S. Sibel S.

  Google dnslerine fazla yüklenmeden dolayı erişim sıkıntısı yaşanmış olabilir.

 16. Enforcer54 Enforcer54

  Google dns sunucularını güçlendirme çalışmaları yapmışta olabilir gördü monitoring ekibi yoğunluğu kapasiteyi arttıralım demişlerdir :)

  Yıllardır webmastırlarımız öğretmeye çalıştı halkımıza dns değiştirmeyi ama tabana yayamamışlardı şimdi sağolsun medya tüm ülkeye dns değiştirmeyi öğretti.

 17. Trblog Trblog

  yok artık bu kadar gerçekten fazla olur

 18. Mahsun Karaca Mahsun Karaca

  hot spot shield akar :))))

 19. Seckin Seckin

  Bende diyorum heralde benim internette sıkıntı var ttnet i arayıp sövecektim.Sabahtan beri dns girince internte girmiyordu şimdi ise dns girmez isen internete girmiyor anlamadım ne yapılıyor artık

 20. Abdurrahman Mert Abdurrahman Mert

  14:04 22.03.14 - OpenDNS ve Google DNS leri ile Twitter e ulaşılamıyor. Ayrıca DNSBench ile elde ettiğim bir kaç DNS denemeside başarısız oldu. Şuan VPN ile bağlantı sağlayabiliyorum. Bilginize.

 21. Mert Beyoğlu Mert Beyoğlu

  Şu an Google DNS'lerini kullanıyorum. Herhangi bir problem yok gibi görünüyor. Ayrıca yeri gelmişken Twitter yasağınında amacını anlayamıyorum. İnsanların çoğu akıllı telefon kullanıyor. VPN kullanarak bağlanabilir. Gündeme bir konu getirerek arkaplanda daha başka şeyler dönmemesi dileği ile...

  Google DNS Adresleri :

  8.8.8.8

  8.8.4.4

 22. Oyun Modları Oyun Modları

  herşeyin bir alternatifi mutlaka vardır. Yoksa rekabet diye bir terim olmaz malesef.Bi ara Takukker vardı twitter'in Türk versiyonu. İzlesene var youtube'nin alternatifi. Yani şöyle toparlayayım. Twitter'i kapattılar ve çok geçmeden facebook ve youtubeyi de kapatacaklar. Ama hepsinin bir alternatifi çıkacak. Google DNS'yi engellerlerse OpenDNS ile gireriz. Onuda engellerlerlerse birbaşka alternatifle. DNS'den bol ne var :)

 23. Halil Halil

  engellendiğini nerden biliyorsunuz? ulaşamadığımız her servis engellenmiş anlamına mı geliyor? belki de google dns'te bi sorun vardı. giremiyorum öyleyse engellenmiş mantığı çok sağlıklı değil.

  1. İbrahim Kara İbrahim Kara

   Kökünü kazıcaz demek sana cif reklamı gibi geliyor galiba. Lekelerin kökünü kazımak gibi birrşey değil genç bu.

 24. Zafersword Zafersword

  Ben 8.8.8.8 ve 8.8.4.4Kullanıyorum Hiçbir Sorun Yok Anlamadım Tam Olarak Bütün Yasaklı Sitelere Girebiliyorum

 25. Saat 20:00'dan beri bütün dnsler gitti...

 26. bunuda bir yere not edin lazım olur.

 27. Orkun Orkun

  Superonline Fiber bağlantıda şu an Google DNS ile sadece Twitter açılmıyor. Diğer tüm, yasaklı yasaksız siteler eskisi gibi çalışıyor. İlk defa böyle birşey görüyorum. Tek siteyi bloke etmek mümkün demek ki, aynı DNS adresi başka siteler için çalışıyorken..

  1. İhsan İhsan

   Yandex Dns ile aynı şekilde sadece Twitter'a giremiyorum. Bağlantım Superonline Fiber.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri