Twitter’dan sonra Google DNS’leri de mi engellendi? [Güncellendi]
Arama
Genel

Twitter’dan sonra Google DNS’leri de mi engellendi? [Güncellendi]

google-public-dnsBiliyorsunuz Twitter’ın engellenmesinin ardından Google’ın DNS’leri ön plana çıkmıştı. Kullanıcılar 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP’li DNS’lerle Twitter’a erişimlerini sürdürdüler. Bu sabahtan itibaren ise bu DNS adresleri tamamen kullanılamaz hale geldi. Bizim birkaç denememiz de bu DNS’leri kullanarak sadece Twitter’a değil internete erişimin tamamen mümkün olmadığı yönünde.

VPN ile Twitter’a ulaştığımızda çok sayıda kullanıcının yorumlarını görmek mümkün. Konuyla ilgili Google Türkiye’den bilgi almaya çalışıyoruz ancak kesin ve resmi bir açıklama şu anda yok. Aslına bakarsanız yasaklanmış bir siteye sadece DNS değiştirerek girilmesinin engellenmesi geçmiş yıllarda YouTube örneğinde açılmıştı. YouTube engelinin devam ettiği dönemlerde VPN kullanmadan siteye erişim neredeyse mümkün olmuyordu, bugün yasaklı olan birçok site için de DNS değiştirerek erişim mümkün değil.

Ancak Twitter’ın engellenmesinde DNS erişimi açık bırakılmıştı, bu sabah ise diğer DNS’ler çalışırken Google’ın DNS’lerinin engellenmesi oldukça şaşırtıcı bir hamle. Diğer taraftan Google’ın bir şirketi olan YouTube’un engellenebileceği de konuşuluyor.

Güncelleme: Şu anda Google DNS’e yönelik engelleme kalkmış gibi görünüyor. Yaptığımız testlerde hem Twitter hem de diğer internet sitelerine Google DNS kullanarak ulaşmayı başardık.

Konu hakkında yeni bilgiler elimize ulaştıkça yazıyı güncelleyeceğiz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (32)
 1. Atakan E dedi ki:

  OpenDNS’i tavsiye edebilirsiniz.

  http://www.opendns.com/

  208.67.222.222
  208.67.220.220

 2. mevlut dedi ki:

  pire için yorgan yakılıyor resmen

 3. Ersin Eroğlu dedi ki:

  Sabahtan beri ben de ulaşamıyorum. Kökünü şimdi kazımaya başladılar sanırım.

  1. Lokma dedi ki:

   Evet google dns engellenmiş. Chrome’a asagidaki eklentiyi kurarak tum sitelere erisebilirsiniz https://chrome.google.com/webstore/detail/zenmate-for-google-chrome/fdcgdnkidjaadafnichfpabhfomcebme?hl=en

 4. Kıbrıslı dedi ki:

  Arkadaşlar:

  78.135.0.10 ve 78.135.0.11 i

  kullanabilirsiniz.
  eXtend Broadband

 5. burak bakırtaş dedi ki:

  Aynen öyle bende aynı sorunu yaşadım.Google dnsleri networkümde tanımlıydı ama internet erişimim yoktu.Dnsleri kaldırınca düzeldi.

 6. Feyzullah Mercan dedi ki:

  Vallahi bu nedir ya twitter ve youtubeye de giremiceksen neden alamıyoruz

 7. Tarık dedi ki:

  Bu dnslerle girebilirsiniz.

  4.2.2.1
  4.2.2.2

  Bu gidişatla en sonunda tüm internet yasaklanacak gibi.

 8. ali dedi ki:

  Abi millet de kaşınıyor resmen dns dns diye oterseniz yaparlar tabi bizim milletin ya kafası çalışmıyor yada yeni nesil boyle

 9. iKar dedi ki:

  Google dns iptal girilemiyor.

 10. Berbatov dedi ki:

  Insanlar sokaklara Google DNS adreslerini yazmaya baslayinca onu da engellediler. Ama nereye kadar? Yandex DNSleri de sorunsuz calisiyor. Kok kazimak kolay degil.

  77.88.8.8
  77.88.8.1

 11. Ozgur dedi ki:

  Bende herşey normal ..

 12. Mağdur dedi ki:

  Ben de 2 saattir kıvranıyorum. TTnet i arıyorum telefonlar kilitlenmiş. 🙂 Birden aklıma geldi şu Google DNS leri iptal edeyim dedim. İnternete bağlandım.

  Kök kazıma meraklılarının kökünün kazınması yakındır.

  Keser döner sap döner gün gelir hesap döner

 13. Serkan dedi ki:

  Daha önce google dnsleri engelleyen bir ülke var mı?

 14. ONUR dedi ki:

  8.8.8.8 ile her yere girebiliyorum, sorun yok. Sallamıyorsunuz değil mi?

 15. Sibel S. dedi ki:

  Google dnslerine fazla yüklenmeden dolayı erişim sıkıntısı yaşanmış olabilir.

 16. Enforcer54 dedi ki:

  Google dns sunucularını güçlendirme çalışmaları yapmışta olabilir gördü monitoring ekibi yoğunluğu kapasiteyi arttıralım demişlerdir 🙂

  Yıllardır webmastırlarımız öğretmeye çalıştı halkımıza dns değiştirmeyi ama tabana yayamamışlardı şimdi sağolsun medya tüm ülkeye dns değiştirmeyi öğretti.

 17. trblog dedi ki:

  yok artık bu kadar gerçekten fazla olur

 18. seckin dedi ki:

  Bende diyorum heralde benim internette sıkıntı var ttnet i arayıp sövecektim.Sabahtan beri dns girince internte girmiyordu şimdi ise dns girmez isen internete girmiyor anlamadım ne yapılıyor artık

 19. Abdurrahman Mert dedi ki:

  14:04 22.03.14 – OpenDNS ve Google DNS leri ile Twitter e ulaşılamıyor. Ayrıca DNSBench ile elde ettiğim bir kaç DNS denemeside başarısız oldu. Şuan VPN ile bağlantı sağlayabiliyorum. Bilginize.

 20. Mert Beyoğlu dedi ki:

  Şu an Google DNS’lerini kullanıyorum. Herhangi bir problem yok gibi görünüyor. Ayrıca yeri gelmişken Twitter yasağınında amacını anlayamıyorum. İnsanların çoğu akıllı telefon kullanıyor. VPN kullanarak bağlanabilir. Gündeme bir konu getirerek arkaplanda daha başka şeyler dönmemesi dileği ile…

  Google DNS Adresleri :

  8.8.8.8
  8.8.4.4

 21. Oyun Modları dedi ki:

  herşeyin bir alternatifi mutlaka vardır. Yoksa rekabet diye bir terim olmaz malesef.Bi ara Takukker vardı twitter’in Türk versiyonu. İzlesene var youtube’nin alternatifi. Yani şöyle toparlayayım. Twitter’i kapattılar ve çok geçmeden facebook ve youtubeyi de kapatacaklar. Ama hepsinin bir alternatifi çıkacak. Google DNS’yi engellerlerse OpenDNS ile gireriz. Onuda engellerlerlerse birbaşka alternatifle. DNS’den bol ne var 🙂

 22. halil dedi ki:

  engellendiğini nerden biliyorsunuz? ulaşamadığımız her servis engellenmiş anlamına mı geliyor? belki de google dns’te bi sorun vardı. giremiyorum öyleyse engellenmiş mantığı çok sağlıklı değil.

  1. İbrahim Kara dedi ki:

   Kökünü kazıcaz demek sana cif reklamı gibi geliyor galiba. Lekelerin kökünü kazımak gibi birrşey değil genç bu.

 23. zafersword dedi ki:

  Ben 8.8.8.8 ve 8.8.4.4Kullanıyorum Hiçbir Sorun Yok Anlamadım Tam Olarak Bütün Yasaklı Sitelere Girebiliyorum

 24. Mustafa Can Ercan dedi ki:

  Saat 20:00’dan beri bütün dnsler gitti…

 25. Murat dedi ki:

  bunuda bir yere not edin lazım olur.

 26. Orkun dedi ki:

  Superonline Fiber bağlantıda şu an Google DNS ile sadece Twitter açılmıyor. Diğer tüm, yasaklı yasaksız siteler eskisi gibi çalışıyor. İlk defa böyle birşey görüyorum. Tek siteyi bloke etmek mümkün demek ki, aynı DNS adresi başka siteler için çalışıyorken..

  1. İhsan dedi ki:

   Yandex Dns ile aynı şekilde sadece Twitter’a giremiyorum. Bağlantım Superonline Fiber.

Bir Yorum Yazın