Twitter'dan sonra Google DNS'leri de mi engellendi? [Güncellendi]

Twitter'dan sonra Google DNS'leri de mi engellendi? [Güncellendi]

Biliyorsunuz Twitter'ın engellenmesinin ardından Google'ın DNS'leri ön plana çıkmıştı. Kullanıcılar 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP'li DNS'lerle Twitter'a erişimlerini sürdürdüler. Bu sabahtan itibaren ise bu DNS adresleri tamamen kullanılamaz hale geldi. Bizim birkaç denememiz de bu DNS'leri kullanarak sadece Twitter'a değil internete erişimin tamamen mümkün olmadığı yönünde.

VPN ile Twitter'a ulaştığımızda çok sayıda kullanıcının yorumlarını görmek mümkün. Konuyla ilgili Google Türkiye'den bilgi almaya çalışıyoruz ancak kesin ve resmi bir açıklama şu anda yok. Aslına bakarsanız yasaklanmış bir siteye sadece DNS değiştirerek girilmesinin engellenmesi geçmiş yıllarda YouTube örneğinde açılmıştı. YouTube engelinin devam ettiği dönemlerde VPN kullanmadan siteye erişim neredeyse mümkün olmuyordu, bugün yasaklı olan birçok site için de DNS değiştirerek erişim mümkün değil.

Ancak Twitter'ın engellenmesinde DNS erişimi açık bırakılmıştı, bu sabah ise diğer DNS'ler çalışırken Google'ın DNS'lerinin engellenmesi oldukça şaşırtıcı bir hamle. Diğer taraftan Google'ın bir şirketi olan YouTube'un engellenebileceği de konuşuluyor.

Güncelleme: Şu anda Google DNS'e yönelik engelleme kalkmış gibi görünüyor. Yaptığımız testlerde hem Twitter hem de diğer internet sitelerine Google DNS kullanarak ulaşmayı başardık.

Konu hakkında yeni bilgiler elimize ulaştıkça yazıyı güncelleyeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.