Twitter’dan sonra Google DNS’leri de mi engellendi? [Güncellendi]

google-public-dnsBiliyorsunuz Twitter’ın engellenmesinin ardından Google’ın DNS’leri ön plana çıkmıştı. Kullanıcılar 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP’li DNS’lerle Twitter’a erişimlerini sürdürdüler. Bu sabahtan itibaren ise bu DNS adresleri tamamen kullanılamaz hale geldi. Bizim birkaç denememiz de bu DNS’leri kullanarak sadece Twitter’a değil internete erişimin tamamen mümkün olmadığı yönünde.

VPN ile Twitter’a ulaştığımızda çok sayıda kullanıcının yorumlarını görmek mümkün. Konuyla ilgili Google Türkiye’den bilgi almaya çalışıyoruz ancak kesin ve resmi bir açıklama şu anda yok. Aslına bakarsanız yasaklanmış bir siteye sadece DNS değiştirerek girilmesinin engellenmesi geçmiş yıllarda YouTube örneğinde açılmıştı. YouTube engelinin devam ettiği dönemlerde VPN kullanmadan siteye erişim neredeyse mümkün olmuyordu, bugün yasaklı olan birçok site için de DNS değiştirerek erişim mümkün değil.

Ancak Twitter’ın engellenmesinde DNS erişimi açık bırakılmıştı, bu sabah ise diğer DNS’ler çalışırken Google’ın DNS’lerinin engellenmesi oldukça şaşırtıcı bir hamle. Diğer taraftan Google’ın bir şirketi olan YouTube’un engellenebileceği de konuşuluyor.

Güncelleme: Şu anda Google DNS’e yönelik engelleme kalkmış gibi görünüyor. Yaptığımız testlerde hem Twitter hem de diğer internet sitelerine Google DNS kullanarak ulaşmayı başardık.

Konu hakkında yeni bilgiler elimize ulaştıkça yazıyı güncelleyeceğiz.

Yorumlar (32)

 1. OpenDNS’i tavsiye edebilirsiniz.

  http://www.opendns.com/

  208.67.222.222
  208.67.220.220

  Cevapla
 2. pire için yorgan yakılıyor resmen

  Cevapla
 3. Sabahtan beri ben de ulaşamıyorum. Kökünü şimdi kazımaya başladılar sanırım.

  Cevapla
 4. Kıbrıslı |

  Arkadaşlar:

  78.135.0.10 ve 78.135.0.11 i

  kullanabilirsiniz.
  eXtend Broadband

  Cevapla
 5. burak bakırtaş |

  Aynen öyle bende aynı sorunu yaşadım.Google dnsleri networkümde tanımlıydı ama internet erişimim yoktu.Dnsleri kaldırınca düzeldi.

  Cevapla
 6. Vallahi bu nedir ya twitter ve youtubeye de giremiceksen neden alamıyoruz

  Cevapla
 7. Bu dnslerle girebilirsiniz.

  4.2.2.1
  4.2.2.2

  Bu gidişatla en sonunda tüm internet yasaklanacak gibi.

  Cevapla
 8. Abi millet de kaşınıyor resmen dns dns diye oterseniz yaparlar tabi bizim milletin ya kafası çalışmıyor yada yeni nesil boyle

  Cevapla
 9. Google dns iptal girilemiyor.

  Cevapla
 10. Insanlar sokaklara Google DNS adreslerini yazmaya baslayinca onu da engellediler. Ama nereye kadar? Yandex DNSleri de sorunsuz calisiyor. Kok kazimak kolay degil.

  77.88.8.8
  77.88.8.1

  Cevapla
 11. Bende herşey normal ..

  Cevapla
 12. Ben de 2 saattir kıvranıyorum. TTnet i arıyorum telefonlar kilitlenmiş. 🙂 Birden aklıma geldi şu Google DNS leri iptal edeyim dedim. İnternete bağlandım.

  Kök kazıma meraklılarının kökünün kazınması yakındır.

  Keser döner sap döner gün gelir hesap döner

  Cevapla
 13. Daha önce google dnsleri engelleyen bir ülke var mı?

  Cevapla
 14. 8.8.8.8 ile her yere girebiliyorum, sorun yok. Sallamıyorsunuz değil mi?

  Cevapla
 15. Google dnslerine fazla yüklenmeden dolayı erişim sıkıntısı yaşanmış olabilir.

  Cevapla
 16. Google dns sunucularını güçlendirme çalışmaları yapmışta olabilir gördü monitoring ekibi yoğunluğu kapasiteyi arttıralım demişlerdir 🙂

  Yıllardır webmastırlarımız öğretmeye çalıştı halkımıza dns değiştirmeyi ama tabana yayamamışlardı şimdi sağolsun medya tüm ülkeye dns değiştirmeyi öğretti.

  Cevapla
 17. yok artık bu kadar gerçekten fazla olur

  Cevapla
 18. hot spot shield akar :))))

  Cevapla
 19. Bende diyorum heralde benim internette sıkıntı var ttnet i arayıp sövecektim.Sabahtan beri dns girince internte girmiyordu şimdi ise dns girmez isen internete girmiyor anlamadım ne yapılıyor artık

  Cevapla
 20. 14:04 22.03.14 – OpenDNS ve Google DNS leri ile Twitter e ulaşılamıyor. Ayrıca DNSBench ile elde ettiğim bir kaç DNS denemeside başarısız oldu. Şuan VPN ile bağlantı sağlayabiliyorum. Bilginize.

  Cevapla
 21. Mert Beyoğlu |

  Şu an Google DNS’lerini kullanıyorum. Herhangi bir problem yok gibi görünüyor. Ayrıca yeri gelmişken Twitter yasağınında amacını anlayamıyorum. İnsanların çoğu akıllı telefon kullanıyor. VPN kullanarak bağlanabilir. Gündeme bir konu getirerek arkaplanda daha başka şeyler dönmemesi dileği ile…

  Google DNS Adresleri :

  8.8.8.8
  8.8.4.4

  Cevapla
 22. herşeyin bir alternatifi mutlaka vardır. Yoksa rekabet diye bir terim olmaz malesef.Bi ara Takukker vardı twitter’in Türk versiyonu. İzlesene var youtube’nin alternatifi. Yani şöyle toparlayayım. Twitter’i kapattılar ve çok geçmeden facebook ve youtubeyi de kapatacaklar. Ama hepsinin bir alternatifi çıkacak. Google DNS’yi engellerlerse OpenDNS ile gireriz. Onuda engellerlerlerse birbaşka alternatifle. DNS’den bol ne var 🙂

  Cevapla
 23. engellendiğini nerden biliyorsunuz? ulaşamadığımız her servis engellenmiş anlamına mı geliyor? belki de google dns’te bi sorun vardı. giremiyorum öyleyse engellenmiş mantığı çok sağlıklı değil.

  Cevapla
  • İbrahim Kara |

   Kökünü kazıcaz demek sana cif reklamı gibi geliyor galiba. Lekelerin kökünü kazımak gibi birrşey değil genç bu.

   Cevapla
 24. Ben 8.8.8.8 ve 8.8.4.4Kullanıyorum Hiçbir Sorun Yok Anlamadım Tam Olarak Bütün Yasaklı Sitelere Girebiliyorum

  Cevapla
 25. Mustafa Can Ercan |

  Saat 20:00’dan beri bütün dnsler gitti…

  Cevapla
 26. bunuda bir yere not edin lazım olur.

  Cevapla
 27. Superonline Fiber bağlantıda şu an Google DNS ile sadece Twitter açılmıyor. Diğer tüm, yasaklı yasaksız siteler eskisi gibi çalışıyor. İlk defa böyle birşey görüyorum. Tek siteyi bloke etmek mümkün demek ki, aynı DNS adresi başka siteler için çalışıyorken..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın