Twitter tamamen engellemeye karşı ilk mahkemeyi kazandı [Son Dakika]
Arama
Genel

Twitter tamamen engellemeye karşı ilk mahkemeyi kazandı [Son Dakika]

twitter-tweetTwitter az önce resmi hesabından başvurduğu mahkemeyi kazandığını attığı tweetle duyurdu. Blogunda mahkeme kararını hem İngilizce hem Türkçe yayınlayan Twitter ile ilgili 18. Anadolu Asliye Mahkemesi tüm siteye erişim engellenin kaldırılmasına hükmetmiş.

Mahkeme kararında düşünce ve kanaat özgürlüğü ile düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü kişilerin tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de T.C. Anayasası hükümleri ile güvence altına alınmış temel insan hakkı olduğunu ve herkesin istediği yol ve yöntemle düşüncesini açıklama özgürlüğü olduğunu belirtmiş.

Yeni internet yasasının ilgili maddelerine de gönderme yapan kararda kısmi URL uygulamasının bu tip durumlarda uygulanması yönünde açıklamalarda bulunulmuş. Eski Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’ın başvurusu üzerine alınan tüm siteye erişim engelleme kararını bozan mahkeme kararı sonra Twitter’ın açılıp açılmayacağı merak konusu.

Şu anda TİB’in sorgulama sayfasında görebileceğiniz gibi halen Twitter’a yönelik uygulanan 4 adet koruma tedbiri kararı bulunuyor. Geçtiğimiz hafta Twitter yaptığı açıklamayla diğer kararlara sebep olan içerikleri kaldırdığını ancak bu son duruma yönelik içerik kaldırılmasını uygulamadığını belirtmişti. Bu son alınan mahkeme kararı Twitter’ın tamamen kapatılmasını anayasaya ve 5651 sayılı İnternet yasasını bakarak aykırı olduğu şeklinde yorumluyor. Ancak Twitter’ın diğer içerikleri kaldırdığını belirtmesine rağmen TİB’in sorgulama sayfasında halen 4 mahkeme kararının bulunması kafaları karıştıyor.

Son gelinen noktada bu alınan kararın ne kadar etkili olacağını veya ne hızda uygulanacağını kestirmek güç. Twitter’ın blog yazısı da bu duruma işaret ederek alınan bu kararın Twitter’ın geniş çaplı engellenmesini sonlandırmayacağını ve hukuki mücadeleye devam edeceklerini belirtiyor.

İlgili mahkeme kararının Türkçe versiyonuna buradan, İngilizce versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (9)
 1. Ismail Sait dedi ki:

  Twitter haal bos ugrasiyor, o haksiz twitter lari atan sahislarin BILGILERINI vermedigi muddetce acilmasini uygun bulmadigim gibi acilmasinida istemiyorum.

  Ilgili kisinin engellenmesinden bahsediyorlar hala engellenmek yerine twitter o kisini banlayacagini neden dile getirmiyor?

  Uyeligini sonlandiracagini ve o kisinin bir daha twitter atamayacagini neden dile getiremiyor.

  Amerikada vb avrupa ulkelerinde kisi bilgilerini paylasirken ozgurluk degil, kamu guvenligi… Turkiyeye gelince ozgurlur :)) Tuhaf guldurmeyin bizi lutfen 😉

  1. Cansu dedi ki:

   T.C. Mahkemesi düşünce ve paylaşma özgürlüğünden bahsetmiş, sen de burada düşüncelerini paylaşmakta özgürsün, Tek bir şey isteyeceğim mahkemenin karar metnini okur musun?

   1. ferhat bayram dedi ki:

    dusunce ozgurlugu kisilere sanal yoldan saldirmak mi ? yalan yanlis bilgi paylasmak mi ? twitter uzerinden halki galeyena getirmek mi ? bumu dusunce ozgurlugu ?

 2. isa koç dedi ki:

  Acaba o mahkemeyi kendi mi açtı yoksa bizim ülkemizden birilerimi açtı ve bu mahkemeye hiç avukat gönderdimi ya da savunma metni.

  Benim fikrimi göre hiçbirşeye karışmadılar, sadece olan olayları takip edip gündeme göre tweet atıyorlardır.

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Mahkemenin karar metnine bakarsanız Twitter Inc adına avukatları Avukat Güvenç Gürkaynak’ın davayı yürüttüğünü görebilirsiniz.

 3. Hasan GÖNÜLAL dedi ki:

  Bence başbakan yerden göğe kadar haklı hukuka ayrıkırı davrandığı sürece kapalı kalsın!

 4. Burhan Emre Uzun dedi ki:

  Bu Türk Halkı için sevindirici bir haber aslında.Haber için teşekkür ederim.

 5. Idris dedi ki:

  Arkadaşlar yapmayın etmeyin farklı görüşte olabilirsiniz ama biraz gerçekçi olun.. Hükümeti sev sevme abicim, ingiltere,Fransa,Almanya,Hindistan başta olmak üzere Twitter bu ülkelerde devletin istediğini yapıyor bize gelince yok öyle böyle deyip farklı bir görüş belirtiyor sizde kalkıp özgürlüğmüz kısıtlandı diyorsunuz . Bu ülke hepimizin ülke adına bir taraf olalım lütfen…

Bir Yorum Yazın