Twitter tamamen engellemeye karşı ilk mahkemeyi kazandı [Son Dakika]

Twitter tamamen engellemeye karşı ilk mahkemeyi kazandı [Son Dakika]

Twitter az önce resmi hesabından başvurduğu mahkemeyi kazandığını attığı tweetle duyurdu. Blogunda mahkeme kararını hem İngilizce hem Türkçe yayınlayan Twitter ile ilgili 18. Anadolu Asliye Mahkemesi tüm siteye erişim engellenin kaldırılmasına hükmetmiş.

Mahkeme kararında düşünce ve kanaat özgürlüğü ile düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü kişilerin tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de T.C. Anayasası hükümleri ile güvence altına alınmış temel insan hakkı olduğunu ve herkesin istediği yol ve yöntemle düşüncesini açıklama özgürlüğü olduğunu belirtmiş.

Yeni internet yasasının ilgili maddelerine de gönderme yapan kararda kısmi URL uygulamasının bu tip durumlarda uygulanması yönünde açıklamalarda bulunulmuş. Eski Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım'ın başvurusu üzerine alınan tüm siteye erişim engelleme kararını bozan mahkeme kararı sonra Twitter'ın açılıp açılmayacağı merak konusu.

Şu anda TİB'in sorgulama sayfasında görebileceğiniz gibi halen Twitter'a yönelik uygulanan 4 adet koruma tedbiri kararı bulunuyor. Geçtiğimiz hafta Twitter yaptığı açıklamayla diğer kararlara sebep olan içerikleri kaldırdığını ancak bu son duruma yönelik içerik kaldırılmasını uygulamadığını belirtmişti. Bu son alınan mahkeme kararı Twitter'ın tamamen kapatılmasını anayasaya ve 5651 sayılı İnternet yasasını bakarak aykırı olduğu şeklinde yorumluyor. Ancak Twitter'ın diğer içerikleri kaldırdığını belirtmesine rağmen TİB'in sorgulama sayfasında halen 4 mahkeme kararının bulunması kafaları karıştıyor.

Son gelinen noktada bu alınan kararın ne kadar etkili olacağını veya ne hızda uygulanacağını kestirmek güç. Twitter'ın blog yazısı da bu duruma işaret ederek alınan bu kararın Twitter'ın geniş çaplı engellenmesini sonlandırmayacağını ve hukuki mücadeleye devam edeceklerini belirtiyor.

İlgili mahkeme kararının Türkçe versiyonuna buradan, İngilizce versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.