Twitter'ın kapanması ve #TwitterisblockedinTurkey'in analizi

Twitter'ın kapanması ve #TwitterisblockedinTurkey'in analizi

Eminim hatırlayamadığım başka yazarlar da Mark Twain'den önce yasaklar konusunda aynı yaklaşımı sergilemiştir, Mark Twain'in yasaklananan şeyin daha popüler olacağını söylemesinden bir asır geçti. Ama Türkiye yasaklardan vazgeçmedi ve doğal sonuç olarak yasaklar daha da popülerleşti.

Türkiye'de kullanıcıların Twitter'a erişiminin engellenmesinin ardından dünya genelinde Trending Topic olan #TwitterisblockedinTurkey etiketini analiz ettik. Etiketle şu ana kadar yapılan paylaşım sayısı 630 bine yaklaşırken, sadece bu etiketle saatte ortalama atılan tweet sayısı 40 bine ulaştı.

Cumhurbaşkanı'nın Twitter yasağına tepkisini paylaşmak için seçtiği yer yine Twitter oldu. İletişim kanalları arasından Twitter'ı seçen Cumhurbaşkanı yasağın ne kadar uygulanabilir olduğunu legalize etmiş oldu; Mahkeme kararıyla yasak olduğu için yasal olmayan diye nitelendirilen yollardan kullanıcılar Twitter'a ulaşabiliyordu.

Etiketi sorguladığımızda Keyhole tweetlerin yüzde 73'ünün Türkçe olduğunu paylaşıyor. Yani bu etiket kullanılarak yaklaşık 450 bin tweet Türkçe atılmış durumda. İnterneti özgürleştiren çözümlerden biri olan Chrome tabanlı VPN çözümü ZenMate'in son 12 saatte 30 bin indirilmiş olmasıyla da konuyu birleştirdiğimizde Twitter'ın yasaklanmasının sonucu yurt dışında itibar kaybı oldu.

Atılan Tweet sayısı ve Ulaştığı Kişi Sayısı

Screen Shot 2014-03-21 at 17.44.29

Yapılan analizde sadece son 1 saatte atılan 10 bin tweetle bile 34 milyon insana ulaşıldığını değerlendirdiğimizde 1 günde Türkiye Hükümeti'nin Twitter'ı yasaklamasının yankısının ne kadar insana ulaştığını çıkarmak zor olmayacaktır. Vatandaştan, Belediye Başkanlarına, Milletvekilerine hatta Cumhurbaşkanı'nın bile tweet atmaya devam ettiğini de göz önünde bulundurursak yasaklama mantığını daha da sorgulamış oluruz.

Atılan Tweetlerin Kırılımları

etiket-demografi

#TwitterisblockedinTurkey etiketiyle atılan tweetlerin yüzde 73'ünün Türkçe olduğunu paylaşmıştık. Bu etiketle atılan tweetlerin cinsiyet dağılımları TÜİK'in hane halkı bilişim teknolojileri kullanımı araştırmasındaki internette cinsiyet dağılımıyla aynı. İnternet kullanımını kadın yüzde 38,7, erkekte yüzde 59,3 olarak belirten TÜİK verisine karşılık etiketle atılan tweetler yüzde 43 kadın, yüzde 57 erkek katılımı şeklinde gerçekleşmiş.

Yazıyı bir soruyla bitirmek istiyorum Twitter'ın yasaklanmasıyla Türkiye ne kazandı?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.