E-ticaretin hızla büyüyen segmenti taze gıdada Portakal Bahçem örneği

E-ticaretin hızla büyüyen segmenti taze gıdada Portakal Bahçem örneği

Taze gıda alanı e-ticaretin yeni gözde alanı. İyi ki de öyle, çünkü hem taze gıdaya en zahmetsiz şekilde ulaşabiliyoruz hem de yerel üreticiyi desteklemenin de en kestirme yollarından biri. Portakalbahcem.com modern bir portakal çiftçisinin girişimi ve müşterilerine tüm bu faydaları sağlıyor.

Portakal Bahçem'in, metropol yaşantımızı düşününce, kulağa masal gibi gelen bir hikayesi var. Kurucusu Mete Apaydın, Finike'de portakal bahçeleri içinde büyümüş. Endüstri Mühendisi ama toprağa olan tutkusu, üniversiteden sonra onu Finike'ye geri getirmiş. Portakal Bahçem fikrinin tohumları da bu geri dönüşlerle atılmış.

Aralık 2012'de kurulan Portakal Bahçem, geçen bir yıl içinde hızla büyümüş. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 100 ton meyve sattıklarını söyleyen Apaydın, 2014 yılında büyüme hızlarının fark edilebilir biçimde arttığını belirtiyor. Portakal Bahçem, 2014 yılında her ay bir önceki ayın yaklaşık 2 katı meyve satılan bir e-ticaret sitesi haline geldi ve önümüzdeki yıl için büyüme hedefini yüzde 400 olarak belirledi.

portakal bahçem screen

Finike portakalı, Türk Patent Enstitüsünden Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ile koruma altında ve dolayısıyla kendisi bir marka. Bu marka, Portakal Bahçem'in amiral gemisi niteliğinde. Portakal, daha doğrusu Finike portakalı sitede başlı başına bir kategori olarak konumlanmış. Portakalbahcem.com'da ürünler kategorisinde ise greyfurt, mandalina, limon gibi narenciyeler ve bunlara ek olarak, kumkuat, şadoks ve bergamut sırlanayor. Sitedeki Lezzet Takvimi'nden bu ürünlerin sezonunu görebiliyor ve tüketmek için en doğru zamanı belirleyebiliyorsunuz.

Kategoride, bu hammadelleri kullanarak el yapımı üretilen reçeller, kurabiyeler bulmak mümkün. İstanbul'daki butik gurme dükkanlarından bazıları da Portakal Bahçem'in müşterileri arasında.

Hediye Paketleri'nin yanında, dikkat çeken bir diğer kategori de Otomatik Siprariş. Portakal Bahçem'im müptelası olan müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış. Kullanıcıların gelecek dört hafta için geçerli olacak ürün siparişlerini, belirledikleri zamanlarda almalarını sağlayan bir uygulama olarak geliştirilmiş.

portakalbahcem-sayfa

Ödeme tarafında PayU ile çalışan Portakalbahcem.com'da kapıda ödeme, PayPal ve havale ile ödeme seçenekleri de mevcut. Şirketin, 2014-2015 planları arasında mobile açılmak da yer alıyor.

Portakalbahcem.com'da Apaydın, portakalların hasat sonrası herhangi bir işlem yapılmadan kargolandığını ve aynı gün kargoyla yola çıktığını söylüyor. Halihazırda 6,000'in üzerinde üye sayısına ulaşan site, 2015 yılında üye sayısını yüzde 300 büyütmeyi hedefliyor. Apaydın bunun için kurumsal satışlara ağırlık vereceklerini söylüyor. Portakal Bahçem, kurumların çalışanlarına ve müşterilerine geleneksel hediyelerden ziyade sağlık hediye etmelerini istiyor. Ve bu yönde çalışmalar yapacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.