E-ticaretin hızla büyüyen segmenti taze gıdada Portakal Bahçem örneği
E-Ticaret

E-ticaretin hızla büyüyen segmenti taze gıdada Portakal Bahçem örneği

Taze gıda alanı e-ticaretin yeni gözde alanı. İyi ki de öyle, çünkü hem taze gıdaya en zahmetsiz şekilde ulaşabiliyoruz hem de yerel üreticiyi desteklemenin de en kestirme yollarından biri. Portakalbahcem.com modern bir portakal çiftçisinin girişimi ve müşterilerine tüm bu faydaları sağlıyor.

Portakal Bahçem'in, metropol yaşantımızı düşününce, kulağa masal gibi gelen bir hikayesi var. Kurucusu Mete Apaydın, Finike'de portakal bahçeleri içinde büyümüş. Endüstri Mühendisi ama toprağa olan tutkusu, üniversiteden sonra onu Finike'ye geri getirmiş. Portakal Bahçem fikrinin tohumları da bu geri dönüşlerle atılmış.

Aralık 2012'de kurulan Portakal Bahçem, geçen bir yıl içinde hızla büyümüş. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 100 ton meyve sattıklarını söyleyen Apaydın, 2014 yılında büyüme hızlarının fark edilebilir biçimde arttığını belirtiyor. Portakal Bahçem, 2014 yılında her ay bir önceki ayın yaklaşık 2 katı meyve satılan bir e-ticaret sitesi haline geldi ve önümüzdeki yıl için büyüme hedefini yüzde 400 olarak belirledi.

portakal bahçem screen

Finike portakalı, Türk Patent Enstitüsünden Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ile koruma altında ve dolayısıyla kendisi bir marka. Bu marka, Portakal Bahçem'in amiral gemisi niteliğinde. Portakal, daha doğrusu Finike portakalı sitede başlı başına bir kategori olarak konumlanmış. Portakalbahcem.com'da ürünler kategorisinde ise greyfurt, mandalina, limon gibi narenciyeler ve bunlara ek olarak, kumkuat, şadoks ve bergamut sırlanayor. Sitedeki Lezzet Takvimi'nden bu ürünlerin sezonunu görebiliyor ve tüketmek için en doğru zamanı belirleyebiliyorsunuz.

Kategoride, bu hammadelleri kullanarak el yapımı üretilen reçeller, kurabiyeler bulmak mümkün. İstanbul'daki butik gurme dükkanlarından bazıları da Portakal Bahçem'in müşterileri arasında.

Hediye Paketleri'nin yanında, dikkat çeken bir diğer kategori de Otomatik Siprariş. Portakal Bahçem'im müptelası olan müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış. Kullanıcıların gelecek dört hafta için geçerli olacak ürün siparişlerini, belirledikleri zamanlarda almalarını sağlayan bir uygulama olarak geliştirilmiş.

portakalbahcem-sayfa

Ödeme tarafında PayU ile çalışan Portakalbahcem.com'da kapıda ödeme, PayPal ve havale ile ödeme seçenekleri de mevcut. Şirketin, 2014-2015 planları arasında mobile açılmak da yer alıyor.

Portakalbahcem.com'da Apaydın, portakalların hasat sonrası herhangi bir işlem yapılmadan kargolandığını ve aynı gün kargoyla yola çıktığını söylüyor. Halihazırda 6,000'in üzerinde üye sayısına ulaşan site, 2015 yılında üye sayısını yüzde 300 büyütmeyi hedefliyor. Apaydın bunun için kurumsal satışlara ağırlık vereceklerini söylüyor. Portakal Bahçem, kurumların çalışanlarına ve müşterilerine geleneksel hediyelerden ziyade sağlık hediye etmelerini istiyor. Ve bu yönde çalışmalar yapacak.

Yorumlar (7)
 1. Osman Ayhan Osman Ayhan

  Hazır paket olmasına rağmen custombased gorunuyor ve tasarım oldukça temiz.

  Aynı zamanda fikir, dahiyane olmasa da oldukça yararlı bir oluşum.

  Sipariş oluştuğunda, PayU seçilerek ödeme yapıldı yerine, Kredi kartı ile ödendiği bilgisi verilse daha güzel olur.

  Hemen sipariş verdim bakalım kaç günde gelecek ve gelecek olan portakalların lezzeti nasıl olacak? Adını vermek istemediğim bir SuperMarket zincirinden kilosu 6 TL'den portakal almaktansa, 3.5 TL'ye "cargo free" portakal almak daha iyi.

 2. Jetblack Jetblack

  Hem aile mesleklerini devam ettirip büyütmek hem de yörelerini tanıtmak için çok güzel bir fikir. Başarılarının devamını dilerim.

  Sipariş verip deneyeceğim.

  Ayrıca elma satışı olursa ona da talep olacağını düşünüyorum :)

 3. Tasarım oldukça sade ve hoş. Satın alma deneyimimde oldukça iyi geçti. Umarım başarılı olurlar.

  Not: bakalım sitedeki başarıyı, ürün yakalayabilecek mi? :) onuda elime ulaşınca anlayacağım.

 4. PortakalBahçem'den yaptığım sipariş hem kısa zamanda hemde güzel paketlenmiş geldi. Gayet de lezzetliyldi. Webrazzi Kart'ta bu mecrada özel bir ayrıcalık sağlayabilir diye düşünüyorum :)

 5. Mete beyi gönülden kutluyorum.

  İş hayatındaki yoğun çalışan hemen hemen herkesin Bodrum'da cafe açmak birinci hayali iken bu tarz internetten organik ürünler satan bir modelde ikinci hayali olduğunu hepimiz biliyoruz.

  Mete bey bunu çok güzel bir domain, çok güzel bir ürün, çok güzel bir tasarım, çok güzel bir konsept ve doğallıkla ortaya çıkarmış. Gerçekten helal olsun.

  Hayal kuranları değilde yapanı kutluyoruz. Yüzbinler düşleyip yapan bir elin parmaklarını geçmeyince Mete beyin kıymetini anlıyoruz.

  Mandalinalar bitmişti ama portakaldan verdim 4 kg sipariş :)

  Büyük ihtimal videosunu izlemediniz. Videoyu izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

  http://www.portakalbahcem.com

  Gelelim iş modeline, Ticari olarak baktığmızda daha fazla gelir için.

  bunu düzenli alınması kısmı okey ama hediye ksımına daha ağırlık vermeli diye düşünüyorum.

  Daha creative paket ve seçenkler ile bu alanda ciddi mesefa kat edilebilr.

  Açıkçası Müşterilerimize üç kg taze portakal yollamaktan güzel ne olabilir.

  Sonra buralarda workshoplar, bahçe seyahetleri vs gibi gibi güzel dokunuşlar olabilir.

  Birde siteyi webrazzi olmasa duymam çok kolay olmayacaktı. Ben internetçi olmamam rağmen bana ulaşamamışsa ,işi bayağı bir butik götürdüklerini anlıyorum. Ama bu bir ticaret biraz daha baskın olmakta fayda var :)

  Emeği geçen herlesi kutluyorum.

  Çok başarılı bir iş Mete bey.

  Başarılar

 6. Yaklaşık 1.5 yıldır müşterisiyiz, gerçekten tüm ürünler harika. Gözü kapalı sipariş verilebilir. Uzun zamandır turunçgiller yemediğinizi farkedeceksiniz. Paketi açarken yayılan koku her şeye değer :)

 7. Tasarım oldukça hoş diyebilirim, başarılar.