Google, giyilebilir teknolojiler için projesi Android Wear'i duyurdu
Mobil

Google, giyilebilir teknolojiler için projesi Android Wear'i duyurdu

Andorid WearGoogle, bugün mobil işletim sistemini giyilebilir cihazlara uyarlamasını sağlayacak Android Wear projesini resmen duyurdu. Şirketin Android ve Google Developers olmak üzere üç farklı kanalında paylaştığı bilgilere göre Google işe akıllı saatlerle başlayacak.

Yazılım geliştiricilerin Android Wear projesinin gelişimine katkıda bulunmasını bekleyen Google, Developers Preview'i de bu paylaşımlarında sunuyor.

Google, yeni projesi için Asus, HTC, Motorola ve Samsung gibi tüketici elektroniği üreticileri işbirliği yapmış. Intel, Broadcom, Mediatek ve Qualcomm gibi çip üreticileri de Google'ın diğer iş ortakları arasında. Fossil Groups ise moda markası olarak projeyi destekliyor. Google, bu ortakları aracılığıyla Andorid Wear ürünlerini bu yıl sonuna doğru piyasaya sürecek.

Google, projeye katılmak isteyen yazılımcıları şu adrese davet ediyor: developer.android.com/wear. Google'ın ilerleyen zamanlar için yeni API sözü verdiği sayfada bir de Developer Preview videosu paylaşılıyor:

Google'ın Android Project tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz, videoda sesli komut ve daha birçok özellik dikkat çekiyor:

Yorumlar (3)
 1. Ben aşırı beğendim , hele ki ilk videodaki yuvarlak saat müthiş , onu kesin alırım satışa çıkarsa , ayrıca arayüz dediğinde böyle olur , samsung'da yaratıcılık sıfır , gerçi google gözlük geliştirdiğinden biraz daha tecrübeli , QR Code ile geçiş vs. hızları çok harika , ama kamera yok sanırım , olmasada olur.

 2. Mesut Aktun Mesut Aktun

  İlk resmi görünce Google+'yı ekrana koydular sandım. Google bu yapar mı yapar :)

 3. Akıllı saat olayındaki en büyük açmaz bence saati telefonun yerine koymaya çalışmak.

  Ayrı bir cihaz olarak düşünülmeli ve bu saatle ne yapılabilir diye sorulmalı.

  Sürekli mesaj,takvim,hava durumu üzerrine bir odaklanma var.

  Hava durumunu bu kadar abartacak ne var anlamıyorum. Sanki sürekli arazide gün içinde farklı coğrafi bölgelerde işlerimiz oluyorda!

  Şu an bu saatleri almak boşuna cari açık oluşrturmaktan öte bir şey değil.

  Saat bir aksesuardır öncelikle tasarım buna göre şekillendirilmeli.

  Telefon, takvim havadurumu yerine de gerçek dünya ile daha entegre servisler bulunmalı.