ATM'lerin yüzde 95'inde hala Windows XP kullanılıyor

ATM'lerin yüzde 95'inde hala Windows XP kullanılıyor

Dünya üzerinde bulunan 2.2 milyon ATM'in yaklaşık yüzde 95'i Windows XP işletim sistemi altyapısıyla çalışıyor. Kısacası ATM'ler arkasındaki işletim sistemi Microsoft'tan geliyor. Ancak Windows'un 2007 yılında piyasaya sürülen XP'ye desteğinin artık sona erecek olması sebebiyle ATM'lerin de sürüm yükseltmeye gitmesi gerekiyor.

Çok yakın bir tarihte, 8 Nisan'da bitecek olan XP desteğinden önce bazı bankalar ATM'lerini Windows 7 sürümüne yükseltti. Reuters'da yer alan habere göre, İngiltere'deki her bir bankaya ATM'lerin işletim sistemlerinin sürüm yükseltmesi tam 100 milyon dolara mal olacak.

Her ne kadar bankalar Windows XP'den sürüm yükseltmeye gidecek olsa da, alternatif olarak Microsoft'a belli bir ücret karşılığında kontrat imzalayarak güvenlik desteklerini sürdürebileceği dile getiriliyor. Gelen bilgilere göre, İngiltere'nin en büyük 5 bankası Lloyds Banking Group, Royal Bank of Scotland, HSBC, Barclays ve Santander UK şu anda Microsoft ile sözleşmelerini imzalamış ya da müzakere sürecine devam ediyorlar.

Dünyada her 5 ATM'den 1 tanesi ABD'de bulunuyor. ABD'de bulunan 440 bin ATM de aynı şekilde Windows XP hegemonyası altında. Dolayısıyla ABD'deki bankalar, İngiltere'deki bankalardan çok daha büyük bir geliri Microsoft'a kazandırmış olacak. Bankalar, ATM'leri için işletim sistemi desteği yahut güncelleme için Microsoft ile masaya oturacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.