WhatsApp'a gelecek olan sesli arama özelliği sızdı
Yenilikler

WhatsApp'a gelecek olan sesli arama özelliği sızdı

Facebook'un WhatsApp'ı satın almasından sonra en büyük merak konusu, WhatsApp'a eklenebilecek yeni özelliklerdi. Söylentilerden bazıları Whatsapp'da artık reklamların gösterimine başlanacağını söylerken, bazıları da WhatsApp'a sesli arama özelliğinin geleceği yönündeydi...

WhatsApp CEO'su Jan Koum, Barcelona'da gerçekleştirilen Mobile World Congress'de Whatsapp'a sesli arama özelliğinin geleceğini resmi olarak duyurmuştu. WhatsApp'a gelecek olan sesli  arama özelliğinin ekran görüntüleri İtalya'dan yayın yapan iPhoneItalia adlı blog üzerinden sızdırıldı.

Whatsapp'ın sesli arama özelliğini ifşa eden sızıntı habere göre Whatsapp artık hem 3G hem de Wi-Fi ağları üzerinden ücretsiz olarak konuşmamıza imkan tanıyacak. Bu da daha önce SMS'ler yüzünden gelirleri düşen mobil operatörleri için pek de iyi bir haber olarak nitelendirilmeyebilir. Şimdiye dek bu alanda ikamesi olan Viber ve Skype gibi uygulamalara da rakip olacak Whatsapp, özellikler lider olduğu Avrupa pazarında gücüne güç katacak gibi gözüküyor.

whatsapp-voice

Whatsapp'ın planları açıklandığında 2014 yılının ikinci yarısı bir güncellemenin geleceği ve görüntülü arama özelliğinin de bu zaman diliminde yayınlanacağı konuşuluyordu. Ancak görüntülü aramadan önce sesli arama özelliğiyle bir güncelleme çıkması da sızan ekran görüntülerine göre mümkün.

iphoneitalia-whatsapp-sesli-arama

Whatsapp'a gelecek yeni güncellemenin kesin tarihi tam olarak belli değil ama kişisel görüşüm, 2014 yılının sonunda Whatsapp'ı mesajlaşmanın yanı sıra hem görüntülü arama, hem de sesli arama için çok daha sık kullanacağız.

Yorumlar (6)
 1. Isa Koç Isa Koç

  Gelsin tabikide. hem sesli hemde görüntülü arama. geç bile kaldı.

 2. Bergün Bergün

  Evet.. geç bile kaldılar. Bu gsm operatörlerin ödediğimiz paralardan zengin olanlar biraz ağlasın bakalım nasıl oluyormuş...

 3. Gltkn Gltkn

  Sonra da sadece internet paketi için fazla para almasından korkuyorum operatörlerin.

 4. Gelsin tabi hemen kullanalım GSM operatörlerinden intikamımızı alalım diyen arkadaşlar; viber vardı kullandınız mı hiç ya da skype?

  1. Ferhat Bayram Ferhat Bayram

   ben viberi kullaniyorum ve cok memnunum bana kalsa viber whattsaptan daha iyi ve daha cok ozelige sahip bir uygulama

   1. Ibrahim Ibrahim

    aynı şekilde düşünüyorum ses kalitesi de çok iyi. bence whatsapp a o kadar para ödemektense 10 kat daha ucuzuna viber ı alabilirlerdi. whatsapp ın kullanıcısı çok olduğu için aldılar ama viber facebook tarafından sarın alındı diye bir haber yayınlanması bile viber için inanılmaz derecede büyük bir reklam olacaktı böylece whatsapp ı da geride bırakabilecekti ve viber da zaten sesli görüşme de var ses kalitesi de çok iyi