Huupz: Sadece basketbol severler için Türkiye'den küresel bir uygulama
Mobil

Huupz: Sadece basketbol severler için Türkiye'den küresel bir uygulama

 • Üretken bir yazılım geliştiricisi aynı zamanda bir basketbol tutkunuysa ne olur? Ortaya Huupz gibi bir uygulama çıkar.

huupz logo Üretken bir yazılım geliştiricisi aynı zamanda bir basketbol tutkunuysa ne olur? Ortaya Huupz gibi bir uygulama çıkar.

Onur Erdemol, bağımsız bir yazılım geliştiricisi. İş çıkışı güzel bir havada tek başınıza şut atmanın keyfi başka tabi ancak arkadaşlarla hafta sonu karanlıktan topu göremeyeceğiniz ana kadar yapılan maçların da tadı bir başkadır" diyor. Onur, Huupz'u basketbol oynamayı çok seven biri olarak, karşılaştığı gündelik sorunları çözmek için geliştirmiş.

Huupz, dünyanın neresinde olursanız olun, yakın çevrenizdeki basketbol sahalarıyla ilgili güncel bilgileri size vermeyi amaçlayan bir uygulama.

Bir maç organize ederken ya da pek de tanımadığımız bir çevrede yeni sahaları keşfetmek isterken aklımıza takılabilecek, "Şu an sahada birileri var mı? Sahanın ışıklandırması var mı? Yakında su kaynağı ya da park yeri var mı? Indoor mu, üçlük çizgisi var mı?" gibi temel soruların yanıtını verebilen bir uygulama. Arkadaşlarınızla etkileşim kurmanıza izin veren Huupz'la isterseniz mesajlaşarak yeni oyun da organize edebiliyorsunuz. Huupz'un bir basketbol organizasyonu uygulaması olmadığını söyleyelim.

Huupz'da sahalara check-in yapmak ve park yeri, ışıklandırma gibi 12 farklı özelliği belirlemek ön planda. Facebook'la giriş yapabildiğiniz Huupz, uygulamayı kullanan arkadaşlarınızla takipleşmenize de izin veriyor. Basketbol oyununu bildiğiniz kişilerin isterseniz top sürme, şut, defans, hırs ve pas gibi özelliklerine ve sportmenliklerine puan verebiliyorsunuz. Huupz profilinizde boy, kilo ve yaşınızın yanında, yakın zamandaki aktiviteleriniz ve basketbol becerileriniz görüntüleniyor.

İstanbul'da 600'ün üzerinde basketbol sahası bulunuyor. Huupz üzerinde İstanbul'un yanında, Ankara, İzmir, Tekirdağ gibi illerden de sahalarla ilgili bilgilere erişebiliyorsunuz. Ancak uygulamanın kapsamı Türkiye'yle sınırlı değil. Onur'un çeşitli platformları kullanarak geliştirdiği saha listesi, Barcelona'dan Milan'a, New York'tan Dubai'ye dünyanın farklı noktalarındaki işlek sahalarla ilgili fikir edinmemizi sağlıyor. Uygulamada kullanıcılar yeni saha ekleyebiliyor ve yanlış olanlarla ilgili raporlama yapabiliyorlar, bu nedenle sabit bir saha listesi yerine gelişime açık bir listelemeden bahsetmek daha doğru.

Yazıya başlarken Onur Erdemol'dan üretken bir yazılımcı diye bahsetiştik. Huupz dışında web ve iOS için dokuz farklı uygulama geliştiren Onur, Huupz'u bu yıl Şubat ayı başında App Store'da yayınladı. Huupz'u aldığı geri dönüşlere göre güncellemeye devam ediyor.

Yakında Android versiyonu da çıkacak olan uygulamayı denemek isterseniz buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Programı denemedim fakat , çok başarılı buldum tebrikler , futbol'dada ihtiyaç var bu programa :D

 2. Turgay Turgay

  Ismi cok mu aramislar merak ediyorum. bknz: www.huup.com

 3. Engin Engin

  Facebook login harici create account diyerek login olamadık..

 4. dikkat ederseniz "hüüp" ile "huupz" arasında konuya ilgi duyanların kolaylıkla farkedeceği büyük bir fark var...

  1. Turgay Turgay

   cok buyuk bir fark gercekten inanilmaz buyuk ki inanamadim. :)

 5. Uygulamaya üye olmak için hem ipad,hem iphone üzerinden denedim ancak üyelik kısmında sorun yaşıyorum. E mail ile olan üyelikte gelen mailde link yok. Facebook üyeliğinde ise username'i bir türlü kabul etmiyor.

 6. Uygulama ile yasadiginiz sorunlari [email protected] adresine mail atarsaniz, hizlica geri donus yapmaya calisirim :)