İnternet haber siteleri de Basın Kanunu kapsamına alınıyor!

İnternet haber siteleri de Basın Kanunu kapsamına alınıyor!

Türkiye'de internet yayıncılığı gittikçe yaygınlaşıyor. İnternet haber sitelerinin sayılarının her geçen gün artmasıyla birlikte konu yasa koyucuların da dikkatini daha fazla çeker oldu.

Bu yayınların çalışmalarını yasal çerçevelerini belirlemek amacıyla Basın Kanunu'nun kapsamının genişletilmesini öngören kanun tasarısı dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Türkiye'de basının çalışma koşulları ve bu alanda çalışan kişiler ve işverenler arasındaki ilişkiler 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki Kanun, veya daha yaygın ismiyle Basın İş Kanunu ile düzenleniyor. TBMM'ye sunulan yeni tasarıyla, Kanun'daki haber ve fotoğraf ajansları ibaresine internet haber siteleri de ekleniyor. Böylelikle internet üzerinden yayın yapan haber sitelerinin çalışanları da bu kapsama alınıyor. Bununla birlikte internet haber siteleri 5187 sayılı Basın Kanunu'nun kapsamına alınıyor ve süreli yayın olarak tanımlanıyorlar.

Tasarıda, internet haber sitesinin tanımı şu şekilde: "İnternet ortamında haber ya da yorum niteliğinde yazılı, görsel veya işitsel içeriklerin sunumunu yapan süreli yayın." Bu şekilde bir tanımlamayla kanunda, internet haber sitelerine diğer yayın organlarındaki gibi ana sayfadan erişilebilir bir künye hazırlama zorunluluğu da getiriliyor. Buna ek olarak internet yayıncıları sundukları içeriğin ilk yayınlandığı tarihi, her erişildiğinde değişmeyecek şekilde belirtmesi de zorunlu hale geliyor.

İnternet haber sitelerinin içerikleriyle ilgili düzenlemeleri barındıran tasarıda, söz konusu sitelerin içerik sağlayıcı ve yer sağlayıcı olarak yükümlülükleri 5651 nolu İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'a göre belirleneceği bilgisi yer alıyor.

Tasarıda bir diğer dikkat çekici nokta ise haber sitelerinin içeriklerini altı ay boyunca muhafaza etme zorunluluğunun getirilmesi.İnternet siteleri yayınladıkları haber içeriklerini eksiksiz birçimde 6 ay boyunca saklamak ve talep edilmesi halinde yetkili kurumlara vermek zorundalar. 

Herhangi bir soruşturma, kovuşturma gibi durumlarda, işlemler sonuçlanıncaya kadar haber sitelerinin işleme konu olan içeriklerini de saklaması zorunlu hale geliyor.

Söz konusu yayınlarda, tekzip metinlerinin ana sayfadan doğrudan erişilebilir şekilde bir hafta süresince yayınlanması gerekiyor. Buna uymayan sitelerle ilgili, hakim, düzeltme ve tekzip metinlerinin farklı iki internet sitesinde yayınlanması kararını verebilecek ve masraflar yayın sahibine ait olacak. 

İnternet haber siteleri, günlük süreli yayınlar ve diğer basılmış eserlerle ilgili davaları düzenleyen kanunun kapsamına alınacak.

Tasarıda, internet haber sitelerine resmi ilan ve reklam yayınlama yetkisi veriliyor. Bununla ilgili esas ve usülleri düzenleyecek yönetmelik Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun görüşü alınarak Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.