Apple sonunda ucuz iPhone sorununa bir çözüm bulmuş olabilir
Mobil

Apple sonunda ucuz iPhone sorununa bir çözüm bulmuş olabilir

Apple bir yandan mobil işletim sistemi, bir yandan da cihaz satışları konusunda iki büyük firma ile rekabetini sürdürüyor. Google ile işletim sistemi, Samsung ileyse cihaz satışlarında devam eden bu rekabette elinin en zayıf olduğu konu ise ucuz ürünler.

Samsung bir yandan Galaxy S serisi ile iPhone’lara doğrudan rakip olurken, diğer yandan Apple’ın giremediği ucuz akıllı telefon pazarı için özel olarak ürettiği cihazlarla önemli bir avantaj sağlıyor. Apple’ın da yeni bir iPhone ile bu alanda elini güçlendirmek istediği uzun süredir konuşuluyordu fakat ucuz iPhone olarak sunulan iPhone 5C bu anlamdaki beklentileri karşılayamadı.

Apple sonunda bu konuda bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Bulduğu çözümün dünyanın en büyük ikinci pazarı olan Hindistan’daki denemeleri de olumlu sonuçlar vermeye başlamış gibi görünüyor...

Economic Times’ın haberine göre Apple, sadece Hindistan’a özel bir strateji geliştirdi ve Samsung’un bölgedeki liderliğini iPhone 4 ile aşmayı deniyor. Hindistanın büyük şehirlerinde ufak mağazalar açarak ürünlerini tanıtan Apple, dünyanın başka hiç bir yerinde satmadığı iPhone 4’ü sadece Hindistan için üreterek satışa sunuyor. Bu sayede iPhone 5S’in satış fiyatı 72.000 Hindistan Rupisi (yaklaşık 2.600 TL) civarında olan Hindistan’da iPhone 4’ler 26.500 Hindistan Rupisi (yaklaşık 960 TL) kadar inebiliyor.

800 milyonluk mobil cihaz kullanıcısı ise Hindistan çok büyük bir pazar olsa da ülkedeki alım gücü iPhone’un ciddi satışlara ulaşmasını engelliyor. 2012’de Hindistan’da sadece 500 bin adet satılan iPhone’un satışları geçen yıl iki katına çıkmış olsa da halen pazarın sadece ufak bir kısmına ulaşabilmiş durumda.

Diğer yandan Apple, Hindistan pazarında iPhone 4’ün yanı sıra öne çıkarttığı iPhone 4S, iPad 2 ve iPad Mini ile Hindistanda yüzde 32 pazar payına sahip Samsung’a karşı denge sağması çok kolay olmayabilir. Çünkü bu cihazlar yeni nesil iPhone ve iPad’lere göre daha ucuz olsa da, hala halkın büyük bir kesimi için pahalı kategorisinde kalıyor.

Buna rağmen Apple’ın bölgedeki rekabet gücünü artıracağı kesin. Üstelik Hindistan’da hedeflenen başarının yakalanması durumunda bu stratejinin benzer özellikler gösteren ülkelerde de uygulanması söz konusu olabilir...

Yorumlar (6)
 1. Gözde Tunçel Gözde Tunçel

  Merhaba,

  Haberde küçük bir hata var.

  "Apple, dünyanın başka hiç bir yerinde satmadığı iPhone 4’ü sadece Hindistan için üreterek satışa sunuyor."

  demişsiniz. Başka ülkeleri bilemiyorum ancak iPhone 4 Türkiye'de operatörler de dahil pek çok mağaza tarafından bahsettiğiniz fiyat aralığında satılıyor. Yani dünyanın hiç bir yeri ibaresi birazcık hatalı.

  İyi çalışmalar

  1. Ümit Öncel Ümit Öncel

   Merhaba,

   Diğer satış kanallarından satılıyor dediğiniz gibi fakat Apple kendisi iPhone 4 satışı yapmıyor. Apple Türkiye'de kendi kanalı ile sadece iPhone 4S, 5C ve 5S satıyor http://store.apple.com/tr/iphone). Hindistan'da ise iPhone 4'ü Apple kendi mağazalarında satıyor.

 2. Kemal Kemal

  Süper ucuzmuş gerçekten (!)

 3. Eray Senturk Eray Senturk

  evet.1000 TL'lik telefona ucuz der hale gelmiş bulunuyoruz.

 4. Nexus Nexus

  Apple hic bir zaman android yazılımı ile rekabeti olmadı !!! Hele ki Samsung ile hic olmadı. Samsung gitsin çamaşır makinesi üretsin. iOS, OSX gibi yazılım harikalarini geçebilecek baska bir dil olamaz. Ve son soz; bir kez daha dünyaya gelsem. Windows kelimesini sadece pencere olarak ve android kelimesini de robot ismi olarak bilmeyi isterdim.

  1. Tolga Tolga

   bu senin fikrin bence ios android'in yanına bile yaklaşamaz emin ol bir yazılımcı olarak tercihim android...

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri