Apple’ın plastik iPhone kumarı geri tepmek üzere
Mobil

Apple’ın plastik iPhone kumarı geri tepmek üzere

Apple’ın ucuz bir iPhone modeli ile fiyat rekabetinin yüksek olduğu pazarlarda gücünü artırmayı planladığı yıllardır konuşuluyordu. Sonunda Apple, ağırlıklı olarak Samsung’un liderliğinde olan bu bölgelere hitap edeceğini umduğu daha ucuz bir iPhone modeli olan iPhone 5C’yi piyasaya sürdü.

Büyük oranda iPhone 5’in özelliklerine sahip olan fakat plastik kasası sayesinde maliyeti biraz daha düşük olan iPhone 5C’nin piyasaya çıkmasının üzerinden yaklaşık bir ay geçti ve ilk gelen haberler Apple’ın bu hamlesinin pek de iyi gitmediğini gösteriyor.

Çinli C Technology sitesinin haberine göre Apple, iPhone 5C üretimini şimdiden yarı yarıya düşürdü bile…

Üretim yarı yarıya düştü

Sitede yer alan habere göre (Çince, Türkçe Google tercümesi) Apple, Çin’deki üreticisinden günlük 300 bin olan iPhone 5C üretimini 150 bine indirmesini istedi. Üretim bu yarı yarıya indirilmesinin nedeni ise Çin ve Hindistan başta olmak üzere iPhone 5C’nin hedef pazarlarda beklediği ilgiyi görememiş olması.

Aslında plastik iPhone ile çok benzer özelliklere sahip olan iPhone 5’in satışına devam etmesi durumunda fiyatının 5C ile çok da farklı olmayacağının farkında olan Apple, 5C’nin satışlarını etkilememesi için iPhone 5’in fişini çekmişti. Fakat görünüşe göre bu da pek etkili olmadı. QZ.com’daki rakamlara göre şu anda iPhone 5S, 5C’nin yaklaşık dört katı hızda satıyor.

Ucuz iPhone’la ilgili olarak daha önce en önemli sorunun "ucuz olmaması" olduğuna değinmiştim, görünüşe göre Apple bir yandan fiyat indirmek isterken diğer yandan marka değerini zedeleme endişesiyle 5C konusunda sağlıklı bir karar verememiş gibi görünüyor. Eğer iPhone 5C’nin fiyatı daha da aşağı çekilmeyecek olursa iPhone 5C için gelecek pek de parlak olmayacak gibi...

Yorumlar (10)
 1. iPhone 5C daha çok bizim gibi pazarlar için. Fakat marka Apple olunca ucuz iPhone bile bizim gibi ülkelerde pahalı oluyor. Tabi bir de iPhone modelinin yarattığı kalite ve marka değeri fiyatı yüksek olana yönendiriyor. Zamanla lışılacağını düşünüyorum. İnsanlar samsungun yaptığı gibi her fiyatta kasa çıkarıp müşteride unutmasını Apple'dan beklemiyor

  1. Renklidergi Renklidergi

   kesinlikle... Hiç girmemeliydi ucuz muhabbetine. bence hata etti...

  2. Osmann Şahin Osmann Şahin

   Hedef kitlesini genişletmesi, pazarlama teorisi açısından olumlu düşünülebilir fakat dediğiniz gibi bizim gibi ülkeler için üretilen bir ürünün pahalı gelmesi büyük çelişki.

   Bence istenileni verememesinin en önemli nedenlerinden biri de görüntüsünün de ucuz olması. Kimse ucuza aldığı bir ürünün dahi ucuz görünmesini istemez. IPhone lüks görüntüsüne plastik kasayla büyük bir çizik attı.

  3. Erhan Ç.. Erhan Ç..

   Sadece durum fiyat değil. Sosyal hayat içerisinde iPhone bir duruşa sahip. Türkiyede iPhone kulanıcıları diyemicem , iPhone alışverişi yapanlar MARKA değeri ve o markanın kendisine kazandıracaklarını düşünerek alışveriş yapıyor.Bir örnek vermek gerekikrse Malborayı masaya koyan kitle gibi düşünelim.Dünya pazarını tanımlayamam ama türkiye için bu geçerli . Türkiye için yanlış bir hamle olur

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  ucuz olsaydı başarırdı android'e gerçekten darbe vurabilirdi. ama bu ucuzluk kesinlik 1000 lira sınırında kalmalalıydı. 5C konfigurasyonu çok iyi. bu kadarına gerek yoktu.

 3. Apple'ın burada yanlış yaptığı konu fiyat ve özellik oldu. Üründeki bazı özellikleri devre dışı bırakarak, mutlaka en azından yarı fiyatına indirmesi gerekliydi ki ucuz bir model olsun. Bu hali ile görüntüsü ucuz gibi görünmesine rağmen fiyatı ucuz olmadı. Tamamen bir pazarlama ve ürün yönetimi hatası.

 4. Emre Akgün Emre Akgün

  Plastik modeli siyah ve beyaz olarak iki renk seçeneğiyle çıkarsaydı bu kadar eleştirilmeyecekti. Ama diğer renkler : sarı nedir öyle? yeşil nedir? mavi nedir? Olabilecek en kusurlu renkleri koymuşlar sadelikten uzaklaştırmışlar cihazı..

 5. Hakan Taşova Hakan Taşova

  Belki de "apple'ın ucuzu bile sizin pahalı ürününüzden

  değerlidir" demek istemişlerdir.

 6. Devran Erogul Devran Erogul

  5C , ucuz bir cihaz değil, 5S'in biraz ucuzu olarak ve farklı bir piyasa hedefiyle geliştirildi. China Telecom'un 700 milyon abonesi örneğin. Bu tip pazarların penetrasyonu gelişmiş - insanların iPhone almak için sabahladığı- pazarların aksine daha yavaş olur, normaldir ama orta vadede 5C amaçlanan satış rakamına ulaşır. Bu biraz da Apple'in yapacağı anlaşmalara ve bunların finansmanına bağlı.

  Kısaca 1 aylık satış performansıyla 5C'nin başarısını ölçmek doğru olmaz, biraz daha beklemek gerekir.

  Apple'in yaptığı hata, 5C'nin ucuz cihaz algılaması oldu. 5C özellik olarak 5S olan "biraz daha ucuz" bir model, yoksa ucuz telefon segmentinde dandik Androidli telefonlarla yarışacak bir cihaz değil, Tim Cook'da bunu geçen hafta zaten o segmentte olmak dahi istemiyoruz diyerek açıklamıştı.

 7. Alper Alper

  Öncelikle apple firmasının bir sürü ürün geliştirme, satış vb mühendisleri var. Bizim 10 dk içinde düşünüp yaptığımız yorumları onlar aylarca toplantılarında düşünüp tartışmışlardır. Şuan dünyada ki en karlı firmaların başını çeken apple elbet bir strateji düşünmüştür ve beklentileri karşılanmazsa da en azından bundan bir ders çıkartmayı bilir. Bu yüzden kimse merak etmesin 5c apple a bir şey kaybettirmez...

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri