Google’ın tasarım değişikliği, reklamları arama sonuçlarıyla daha da yakınlaştırdı

google-webrazziGoogle‘ın Eylül ayında 15 yaşına girmesiyle duyurduğu daha basit ve kolay kullanım amacıyla yapılacak olan tasarım değişimi geniş bir kitle tarafından kullanılmaya başlandı.

Arama sayfasında yapılan tasarım değişikliği konusunda, Google tarafından dün resmi bir açıklama yapılarak konu doğrulandı.

Tasarım değişikliği basit ve kolay kullanım amacıyla yapıldığı belirtilse de bu yenilenmenin arama sonucu reklamları odağında olduğunu söylememiz mümkün. Google, arama sonuçları reklamlarında arka plan rengi, alt çizgi ve fontta değişikliğe giderek organik sonuçlarla arasındaki farkı azaltmış.

google-new-design-experiment

Reklam olduğunu belirtmek için “ilgili reklamlar” yazısını da kaldıran Google’ın reklam olduğunu belirlemek için, Reklamlar yazısını beyaz sayfada sarı arka planda kullanması reklamın anlaşılmasını azaltan faktörlerden bir diğeri. Arama sonuçlarında yapılan tasarım değişikliğini öncesi ve sonrası olarak yazının devamında bulabilirsiniz.

Kullanıcının arma sonucunda ilk reklama tıklama oranının yüzde 60’lara ulaştığını da göz önünde bulundurduğumuzda reklam ile organik arama sonucunun arasında ki farkların niye azaltıldığı konusu reklamlara tıklamayı yüzde yüze ulaştırma konusunda olduğunu çıkarabiliriz.

Geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız Google’ın yeni reklam mecra ve modelleri hakkında bilmeniz gerekenler yazısında değindiğimiz, Ürün Listeleme Reklamlarıyla arama sonuçları ekranını tamamen reklamlarla dolduran Google yeni tasarımla kullanıcıya organik sonuçları göstermediğini belirtmekten sakınıyor görünüyor.

Google Arama Sonuçları Eski Tasarım

Alışık olunan tasarımda reklamların arka plan rengi,  alt çizgi ve arama sonucu ile ilgili reklamlar yazısı bulunurken yeni tasarımda bunların hepsi kaldırılmış.

google-urun-listeleme

Google Arama Sonuçları Yeni Tasarım

Eski arama sonuçları tasarımında farklı olarak yeni tasarımda reklamlarla, organik sonuçlar arasındaki fark neredeyse ayırt edilmeyecek bir seviyeye indirilmiş. Reklam olduğunu yine de belirten Google burada arka planda sarı rengi kullanarak zaten açık renk olan beyaz sayfada farkındalılığı azaltmış.

google-yeni-arama-tasarimi

Görsel Kaynak: Search Engine Land

Yorumlar (14)

 1. Hiç hoş olmamış bence. aşırıcı derece gözleri yoruyor bence… eski tema düzeni daha iyidi

  Cevapla
 2. Kendi ayağına sıkıyor google. Bu şekilde kullanıcı kaybeder umarım. son 3 aydır spam yapan haber sitelerinden ve adwords reklamlarından baska ilk sayfada hiçbir organik içerikli ve bilgi sunan websiteleri yer almıyor. Google inşallah seninde sonun yahoo gibi olur ve artık kımse kullanmaz seni. Bıktırdınız artık webmasterları.

  Cevapla
 3. Google herşeye tam anlamıyla el atıyor yakında seo işi biter e-ticaret işi googlenin eline geçerse ne yapıcaz merak ediyorum.

  Cevapla
 4. Bence daha hoş ve güzel oldu.Konular ve sayfaların ismi ön plana çıkıyor.İnsanlar arama yaptığı zaman görüş açısından daha ön planda her şey.

  Günümüzde Google’a rakip olarak sadece yandex var ancak Google,vazgeçilmezlerdendir.

  Hayırlı olsun yeni tasarım….

  Cevapla
 5. Bence hiç bir işe yaramayacak. Ben hala o linkleri atlıyorum açıkçası. Çevremde atlamayan da görmedim. Kim atlamıyor? Kim tıklıyor?

  Cevapla
 6. Semih YAZICI |

  Bing biraz daha gelişse ya kendini.

  Cevapla
 7. ne güzel tasarımı vardı çok kötü oldu böyle

  Cevapla
 8. reklamların tıklama oranları düştü biraz 🙁

  Cevapla
 9. Bu konu hakkında bende 4 ay önce bir şeyler karalamıştım. Okumak isterseniz buradan buyurun http://www.serkankaraduman.com/adwords-reklam-gorunumleri-degisti/

  Cevapla
 10. Maalesef Google her şeyi tekeline almaya çalışıyor, büyük ölçüde de başarılı, diğer arama motorlarının gelişmesi gerek. Üstelik reklam piyasası da tekelinde bence, ona da bir çözüm bulunmalı.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın