Sabah alışkanlıklarınızı güçlendiren alarm uygulaması: HabitClock
Mobil

Sabah alışkanlıklarınızı güçlendiren alarm uygulaması: HabitClock

Mobil uygulamalar arasında sürekli popülerliğini koruyan kategorilerden biri de alarmlar. Mobil uygulama dünyası büyüdükçe onlarca çeşit alarm uygulamasına denk geldik. Alarmı susturmanız ya da ertelemeniz için size matematik işlemi soranından, alarmı kapattığınızı arkadaşınıza haber verenine kadar...

HabitClock ise insanlara alışkanlık (habit) kazandırmak isteyen bir alarm uygulaması olarak öne çıkıyor. Useful İş Geliştirme Ajansı tarafından hazırlanan HabitClock, kısa bir süre önce App Store'daki yerini aldı. Bu yazıda da sizlere uygulamayla ilgili detaylardan bahsedeceğiz.

Hayatta başarılı olarak nitelendirilen çoğu insanın bir sabah rutinine sahip olduğunu savunan uygulamanın yaratıcı ekibi; bu doğrultuda bir alarm uygulaması geliştirmiş. HabitClock'ta alarm çaldıktan sonra -ya da kendiniz her sabah uygulamayı açarak- daha önceden belirlemiş olduğunuz 'alışkanlıklar' sırayla ekranınıza geliyor ve kronometre çalışmaya başlıyor. Alarmı kapattıktan sonra her bir alışkanlığınızı da 'yaptım' şeklinde işaretlemeniz gerekiyor ve HabitClock arka tarafta alışkanlıklarınızın arasında geçen süreyi de hesaplıyor.

habitclock-ekran-goruntusu

Facebook ve Twitter ile giriş yapabildiğiniz ya da kendi üyelik mekanizması üzerinden üye olabildiğiniz HabitClock şimdilik sadece iPhone'larda çalışıyor. HabitClock'ta dilerseniz uygulama içinde alarm kurarak dilerseniz de her sabah uygulamayı özel olarak çalıştırarak alışkanlıklarınızı sırayla yerine getirmeye başlayabiliyorsunuz.

HabitClock'un gelir modeli uygulama içi satın alma üzerine kurulu

Gelir modelini veri analizi üzerine kuran HabitClock, geçmişe dönük olarak alışkanlıklarını hangi sırayla ve kaç dakikada yaptığını öğrenmek isteyen kullanıcıları için 1,99 dolar (1 ay için) ile 5,99 dolar (12 ay için) arası bir ücret talep ediyor. Bu arada kullanıcıların büyük bir çoğunluğunu sosyal ağ hesaplarıyla üye yapan HabitClock, şu an için olmasa da ileride uygulama içi satın alma haricinde markalar tarafında da önemli bir mecra haline gelebilir.

Diğer yandan uygulamada Trends başlığı altında dünya genelinde, lokasyonunuza göre veya kategoriler altında diğer üyeler tarafından en sık tercih edilen alışkanlıkları görebilmeniz ve direkt olarak kendi profilinize ekleyebilmeniz de mümkün. Ki bu da uygulama içinde yeni alışkanlıklar keşfedebilmeniz anlamına geliyor.

HabitClock hakkında, oyunlaştırma konusunda da oldukça öne çıkan bir uygulama olan, Lift'in bir nevi dikey benzeri ve sade versiyonu tanıtımını yapabiliriz. Uygulamanın web sitesi ve App Store profilinden de anlayabileceğiniz gibi hedef yalnızca Türkiye değil, uluslararası. Kolay kullanımı ile dikkat çeken HabitClock, bir ürün olarak baktığımızda ise insanların kullanmaya 'alışmalarının' ve kullanıcı kitlesinin büyümesinin oldukça 'zahmetli' olduğu bir ürün. Bu anlamda HabitClock'u zorlu bir yolculuk bekliyor diyebilirz.

HabitClock hakkındaki önemli geliştirmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (9)
 1. Ucuzpet Ucuzpet

  Çok iyi düşünülmüş insanlara basit gelebilir ama çok önemli bir uygulama

 2. Şimdi iPad için yükleyip denemek istedim fakat hata verdi. Bilginize.

 3. Natali Yesilbahar Natali Yesilbahar

  Bu uygulama için ekibin uzun süredir dikkatle çalışıyor; hatta benim de alışkanlıklarımı sormuşlar ve konuyu değerlendirmişlerdi.

  Başarılı insanların sabah rutini olduğuna inanıyorum ve bu konuya önem veren benim gibi kişilerin daha da verimli kullanmak istediklerini biliyorum.

  Yolunuz açık olsun :)

 4. Insanlar artik bildurim ve asiri uyarilardan sikilmaya baslamis durumda benim gozlemleyebildigim kadar.sabah kalktiklarinda onu yaptim bunu yapiyorum sunu da yap , pekte pratik olacakmis gibi gelmiyor bana.

 5. Mert Meriç Mert Meriç

  Kendilerinin webrazzipro üyeliği vardır diye tahmin ediyorum... bunun dışında verileri de kontrol ediyorlardır... Üşeniyorsanız ben özetleyeyim,android first yaklaşımı ve android cihaz sayısı artık daha fazla, en yakın zamanda android için de bekliyoruz...

 6. Habitclock Habitclock

  Merhaba,

  Habitclock'ta öncelikle v2 geliştirmeyi hedefliyoruz. Çoklu liste tanımlayabilme, listeni paylaşabilme ve UX iyileştirmeleri geliyor. Bundan sonra android versiyonunu hızla geliştirip yayına alacağız.

  İstatistiklerde, Kanada, Hollanda'da göreceli olarak iyi gidiyor. İlk hafta içinde 2000'e yakın indirilme rakamına ulaştık. Esas konu aktivasyon. Buradaki rakamlar ve geliştirmeler yavaş yavaş ortaya çıkacak.

  İşimiz bir yöntem işi olduğu için, ilk başta özellikle dünyadaki verimlilik/lifehack gurularının bizi kullanması ve bu yöntemi önermesini amaçlıyoruz. Güzel adımlarımız var bu yönde.

  Son olarak lift ile ilgili de şunu ekleyeyim. Lift, aslında spor salonundaki sonuçlarını kaydettiğin dosyan gibi, bizse spor salonundaki hocan gibiyiz. Sabah rutini alışkanlığı kazanmak için bizi kullanırsın, istersen sonra lift'e de kaydedersin.

  Yorumlar için teşekkür ediyoruz. Sosyal medyayı yogun olarak dinliyoruz. Önerilerinizi her zaman can kulağıyla bekliyoruz.

 7. Elinize sağlık sonuçta emek verilmiş ama bizim kullanabileceğimiz, yaygınlaşabilecek bir uygulama değil malesef. Biz diyete başlayıp, ertesi gün adana dürümü yiyen, sabah erken kalkıp koşacağım deyip alarmı tekrar tekrar erteleyen bir milletiz. Bunu yüklesek bile sadece telefonlarımızda açılmayacak şekilde kalır.

 8. Daha önce ihtiyacım olduğu için böyle bir uygulamanın olmasını istediğimi çok iyi hatırlıyorum. Bence eğer popüler olmayı sağlayabilir ise güzel başarılar elde edilebilir.

  Ancak Android uygulamasının olmaması çok kötü, bir an önce çıkmasını istiyorum.

  lift uygulamasını kullanan biriyim ama özellikle planlama ve uyarı birimleri neredeyse yok.

  -Uyarı bildirimlerinde ses ile uyarı hatta istediğimiz müzik ile uyarı olmalı

  -Kendi todo listimizi hazırlayabilme, zaman ve uyarılar verebilme

  -Planımızı gerçekleştirmediğimizde -puan sistemi gelmeli

  -plana sadık kalan kullanıcılara rozet verilmeli farklı farklı

  -Eğer kullanıcıların bulunduğu bir sosyal ağ varsa takip vs lift'te olduğu gibi olabilmeli ( Ama bu biraz zor iş tabi)

  1. Habitclock Habitclock

   Teşekkür ederiz yorumlarınız için.

   Bize, deneyimlerinizi ayrıca [email protected]'dan da yazabilirsniz. Sosyal medyadaki paylaşımları ve geribildirimleri de takip ediyoruz.

   iOS'daki öncelikli geliştirmelerimizi tamamladıktan sonra hızlıca android versiyonuna geçeceğiz.