E-ticaret sektöründe kullanıcıların 'güven' eksikliğini gidermeyi hedefleyen video platformu Shopinomi, beta olarak açıldı
E-Ticaret

E-ticaret sektöründe kullanıcıların 'güven' eksikliğini gidermeyi hedefleyen video platformu Shopinomi, beta olarak açıldı

Bugün sizlere e-ticaret sektöründe farklı bir alanda konumlanmış bir internet girişimini tanıtacağız: Shopinomi. Shopinomi'yi en basit anlatımla; insanların e-ticaret sitelerinde yaşadıkları deneyimi video formatında paylaşabileceği ve başkalarının paylaşımlarını takip edeceği bir platform olarak tarif edebiliriz.

Barış Koçdur ve Emre Bilgin tarafından hayata geçirilen Shopinomi; fikir olarak 1 yıl öncesine dayanıyor. Şu an beta olarak hizmet vermeye başlayan Shopinomi, beta kullanıcılar için bugünden başlayarak ilk etapta 500 adet davetiye dağıtacak. Sonrasındaysa kademeli olarak üye alımları devam edecek.

Yurtdışı ile kıyasladığımızda ülkemizdeki online alışveriş yapılma oranı ve insanların e-ticarete mesafeli yaklaşmasındaki sebepler biraz farklı. Bu noktada Shopinomi kurucuları da öncelikli hedeflerini "Türkiye'de online alışverişe olan önemi arttırmak" olarak gösteriyor. Diğer yandan video içeriğinin insanları satın almaya yönlendirdiği daha doğrusu satın alma konusundaki kararlarını daha kolay verdirttiği de kesin.

Shopinomi'de kullanıcıların çekecekleri videolar, paketin açılma anından başlamak zorunda. Online olarak sipariş verdiği herhangi bir ürünün bir anlamda 'unboxing' videosunu çekecek olan kullanıcılar ürünü ve siteyi 5 farklı kritere göre puanlayacaklar: ürün kalitesi, ürün fiyatı, ürün teslimat hızı, ürün paketlemesi ve satın alma kolaylığı. Örnek olması açısından Markafoni'den yapılmış bir alışverişin Shopinomi video'sunu buradan izleyebilirsiniz.

Ana içerik tipinin video olduğu Shopinomi'de, videolara yorum yapılması ve mesajlaşma haricinde başka bir yazılı içerik olmayacak. Bunlar haricinde kullanıcıların her bir videoda 5 farklı kriterde deneyimlerini puanlayacağını da hatırlatalım. Ayrıca Shopinomi'de kullanıcı profilleri, kullanıcı takip etme ve mesajlaşma gibi özellikler de bulunuyor.

İleride affiliate ve video reklamcılığı gibi seçenekler girişimin gelir modelini oluşturacak

Kurucu ortaklar ile konuştuğumuzda girişimin kısa vadedeki hedefi Türkiye'de online alışveriş yapmaya karar verme aşamasında başvurulacak rehber bir site olmak. Orta vadedeki hedef ise yurtdışında e-ticaret hacmi yüksek olan ülkelere açılmak. Fikir aşamasından bugüne kadar herhangi bir yatırım ihtiyacı hissetmeyen ikili, yurtdışı hedeflerini hayata geçirmek adına, yani başarılı bir Türkiye operasyonunun ardından, yatırım alabileceklerini söylüyor.

shopinomi-anasayfa-goruntusu

Shopinomi'nin ilk etapta gelir elde edebileceği herhangi bir kanal bulunmuyor. Öncelikle platformu oturtmak isteyen kurucu ortaklar daha sonrasındaysa çeşitli affiliate seçenekleri ve preroll gibi video reklam modelleriyle gelir elde edebileceklerini söylüyor.

İnsanların online alışverişte karar verirken en çok yakın çevrelerinden aldıkları tavsiyeleri ele aldıklarını ve video içeriğinin satın alma kararının önemli bir ölçüde etkilediğini düşünecek olursak Shopinomi; platform olarak kullanıcı profillerini öne çıkartarak bu noktada insanları video ağırlıklı içeriğiyle etkilemeye çalışacak.

Eğer Shopinomi bu platformu oluşturabilirse muhtemel müşterileri olan e-ticaret sitelerinin ilgisini çekmesi hiç zor olmayacaktır. Ancak içerik bazlı bir platform oluşturmanın da son derece zor ve zahmetli olduğu kesin. Projeyle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (13)
 1. Emress11 Emress11

  Çok ilginç bi proje, tutarsa mutlaka ses getiricektir. Türkiyedeki güvensizlik ortamında online alışveriş için forum vb'lerine karşı daha elle tutulur bir rehber olacağı açık.

 2. Cem Akarçay Cem Akarçay

  unboxing olayı izlemek açısından gerçekten çok zevkli. onlarca e-ticaret sitesini sözlüklerden forumlardan öğrenmeye çalışmaktan kurtulmamıza yarayabilir bu oluşum. tebrikler

 3. son kullanıcı için süper ama e-ticaret siteleri için rekabeti kızıştıracak bir fikir :) üye oldum. merakla bekliyorum.

 4. Mustafa Y. Mustafa Y.

  Video yükleyen kullanıcılara puan verip bunları da alışverişlerde kullanmasını sağlamak daha fazla içerik üretimi sağlayabilirdi.

 5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Herşey iyi güzelde... Son kullanıcı aldığı bir ürünü üşenmeyip video çekecek, puanlayacak vs. zahmetli bir iş... Çoğu kullanıcı eğer aldığı bir üründen memnunsa çoğu zaman yorum bile yazmıyor. Ancak olumsuz bir durum olacak ki şikayet vb. yazacak. O yüzden içeriği oluşturmakta orta vadede işleri çok zor.

 6. Daha önce hiç sipariş vermediğim siteler hakkında karar vermek için yazılı yorumları okurken hep tedirgin olurdum. Bu yorumu site çalışanları yazıyor olabilir, tanıdıklarına yazdırıyor olabilirler diye. Yani yazılı yorumlara pek inanmıyorum.Fotoğraflı yorumları tercih ediyorum. Ama onlar da ancak ürünler hakkında bilgi veriyor.

  Şimdi videolu olunca esas problemler, eğrisi doğrusu ortaya çıkacak gibi görünüyor...

 7. Download Download

  Affiliate reklamcılığını takip edicem, umarım kazandıran bir sistem yaparlar.

 8. bence mükembel bir proje ve tutacağına inanıyorum. e-ticaret sitem için hemen üye olacağım. türk insanı biraz üşengeçtir video çekip uğraşmaz bu işlerle ama artık herkesin akkıllı telefonu var ve video çekmek zor değil artık hem eğlenceli de olabilir. ayrıca yurt dışına açılırlarsa bence yurt dışında daha çok başarılı olacaklardır. takip edeceğim ve hem video çekip yayınlayacağım hemde kendi sitem için üye olacağım son zamanlarda duyduğum en iyi proje tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

 9. Emress11 Emress11

  Youtube'da çok ilginç videoları da var :)) Kullanıcılarda bu tarz video çekerse efsane videolar ortaya çıkabilir, merakla bekliyoruz http://www.youtube.com/watch?v=Fubir8gaiBk

 10. tarihe kayıt düşmek için yazıyorum. Böyle bir proje üzerindeyiz şuan bizde.

 11. Barış Barış

  Tüm yorumlar için çok teşekkürler. Umarım harika bir platform yaratacağız. Bizimle her an iletişime geçebilirsiniz.

 12. Ben nereden bileceğim ürünü açan kişinin, satın aldığı platforma hizmet etmediğini? Boş proje.

 13. Kesinlikle cok güzel bi proje olmus enazindan guven duygusu veriyo