Twitter tasarımını baştan aşağı tekrar mı yeniliyor?
Yenilikler

Twitter tasarımını baştan aşağı tekrar mı yeniliyor?

Bildiğiniz gibi Twitter çok kısa bir süre önce yeni tasarımını yayına almaya başlamıştı. Kademeli olarak tüm hesaplar yeni tasarıma geçti. Yeni tasarımla birlikte gelen en büyük özellik de görsellerin biraz daha büyümesi ve Twitter'ın web uygulamasının, Twitter'ın en iddialı olduğu mobil sürümüne biraz daha benzer yapılandırılmasıydı.

Twitter'ın şu anki tasarıma geçmesinin daha dumanı üzerindeyken, Mashable'da yer alan bir habere göre Twitter bu sefer tasarımını baştan aşağı şekilde test edeceği tasarımın testlerine başladı.

Yeni tasarımın görselleri de paylaşıldı. Burada Facebook'tan ciddi esinlenmeler görürken, görsellerin daha da büyüdüğünün ve profil sayfalarının neredeyse baştan aşağı yenilendiğini görüyoruz. Twitter'daki header alanı biraz daha genişliyor ve Facebook'taki kapak fotoğrafının benzeri geniş bir alan geliyor.

Yeni tasarımdaki profil sayfalarında tweet'ler, takip edilenler/edenler, favoriler gibi alanlar da sekme tarzında tasarlanmış.  Bunun yanı sıra buradaki sekmelerde 'Fotoğraflar/Videolar' alanı da ilk bakışta dikkat çekiyor.

Üst menü şu anki son tasarımla aynı kalırken, profil sayfalarında sol menüde kullanıcıların detaylı profil bilgilerinin daha derli toplu olduğunu da görebiliyoruz. Son olarak  sebebini bilmediğimiz ufak bir detay da, profil sayfalarının kapak fotoğraflarında sağ alt köşede kullanıcının Twitter'a üye olduğu ilk tarihe de yer verilmiş olması.

TwitterLayout1

Yeni tasarımla ilgili olarak siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşırsanız seviniriz.

Yorumlar (22)
 1. facebook özentisi gibi olmuş bence

 2. Şimdilik söylenti ama yabancı medyada şimdiden facebook'a çok fazla benzediği yönünde ağır eleştiriler yapılmaya başlanmış. Aslında içerik sosyal medya için herşey twitter içeriği zengin bir şekilde sunmak adına bu değişikliğe gitmiş olabilir. Önünde facebook gibi bir prototip durarken esinlenmesi normal. #hashtag olayında facebookta twitterdan etkilenmişti. Bu bir futbolcunun transfer olup rakip takımda oynaması gibi bişey bakalım nasıl bir tasarım gelecek

 3. Twitter'in güzelliği sade tasarımında. Yani görsel tasarımı değil de, algısal tasarımında. Facebook ve pinterest gibi bir şeye benzedi sanki buradakı görselde.

 4. Ali Yılmaz Ali Yılmaz

  İğrenç olmuş. Facebook'a özenerek yaptığı kesin. 1-2 haftaya alışırız ama.

  ilk zamanlar çok kötü, iğrenç dediğimiz tasarımlar oldu twitter da ve facebookta ama alıştık yani.

 5. siz her yaptıklarından bir anlam çıkarmaya devam edin. inanın bana bunlar da ne yaptıklarını bilmiyorlar. bu şimdi twitter mı olmuş. ben pinterest görüyorum üstteki resimde.

 6. Ahmet E. Ahmet E.

  Facebook'a benzemeye çalışması bile başlı başına "büyük" bir hata. Twitter bu tasarıma geçerse Facebook'tan pek farkı kalmayacak. Twitter'ı twitter yapan kendi özellikleri; 140 karakterde bir şeyler anlatmaya çalışmak, fotoğraf albümümün olmaması, header fotoğrafının olmaması(eskiden) gibi şeyler gün geçtikçe ortadan kalkıyor.

  Yukarıdaki yeni tasarımla ilgili en çok hoşuma giden şey, kapak fotoğrafı alanının sol altında yer alan "twitter'a üye olma tarihi". Başka da hiçbir şey hoşuma gitmedi. Şuanda hali hazırdaki yeni tasarım bile çok tepki topladı(en azından benim çevremden).

 7. Suleyman Suleyman

  kendi cizgilerinin dışına cıkmıs tam bir ozenti olmus eskıye bakarak yenısının pek bır cekıcılıgı yok gorsellık yonundende sablonsal yonundende sadece ozentı gıbı bısı olmus :/

 8. Eski tasarımı daha iyiydi bence.

 9. Pavlov's Partner Pavlov's Partner

  Önce beğenmeyiz ama buna da alışırız.

 10. Süha Duran Süha Duran

  Ben de Facebook'a benzediğini düşünüyor ve tamamen karşı çıkıyorum. Zira Twitter'in özünde sadelik var.

  Kaldı ki bence bu tip arayüz değişikliği yerine biraz alt yapı sorunlarıyla ve kullanıcı geri dönüşleri ile hareket etseler daha iyi olur kanaatimce. Bunu neden mi söyledim? Son 2-3 aydır Twitter profilimi Facebook ile ilişkilendiremiyorum. Sürekli hata veriyor ve sorun ekibimize iletildi diyor.. Ama çözüldüğü yok.

 11. Ceylan Sarıkaya Ceylan Sarıkaya

  Pinterest ve facebook harmanı bir çalışma olmuş. Bence markaların yaptığı en büyük yanlışlardan biri, geliştirelim derken, asıl başarı sağladığı temeli bozmak.Şuana kadar oldupu gibi herkesin alıştığı şekliyle devam etmesi daha doğru bir strateji olabilirdi. Twitter olarak ele alınmadan bakıldığında bir sosyal medya sitesi için gayet güzel bir tasarım.

 12. Dostum sen yeni tasarım demişsin ama bu bildiğin Facebook

 13. Jamyang Jamyang

  Bence çok iyi olmuş. biraz daha içine çeken birşeyler var

 14. Aykut Barış Çelik Aykut Barış Çelik

  Yenilesin canı sağolsun :D

 15. Evren Efron Evren Efron

  Gerçekten ideal güzel bir tasarım olduğunu düşünüyorum

 16. Şimşek Şimşek

  Bir şey daha eklemek isterim az önceki yoruruma ana sayfa, bağlan ve keşfet bölümleri aynı şekilde duruyor şuan onlarda bir değişiklik yok profilimde. Bir konuyu daha belirtim yeni arayüze geçtikten sonra herkesin profilini yeni arayüz olarak görüyorsunuz karşıdakinin geçmesi önemli değil, Eğer siz yeni profile geçmemişsiniz benim değişen profili de normal görüyorsunuz.

  Örneğin webrazzi yeni arayüze geçememesine rağmen bende görünen resim http://i.hizliresim.com/wvPj54.jpg

 17. Ufuk Çınar Ufuk Çınar

  Facebook'a özenmiş gibi sanki ayrıca görüntüdeki gibi bir tasarıma geçerse kullanıcılarına kötü zamanlar yaşatacak gibi duruyor

 18. Feed degismesin, profiller degisebilir guzel olur.

 19. Çok farklı olmuş aslında, değiştirilen tasarım bile bence sade ve hoş tonlarda olmuş. Benzetmeye kalktığımız da her şeye benzetebiliriz. Bu tasarım değişikliğinin altında bence en büyük etken reklam gelirleri olacak.

 20. Sinan Uyanık Sinan Uyanık

  Bence tweetler ön planda kalmaya devam etmeliydi ama başarısını kitlesini oluşturmuş bir proje için yeni reklam alanları! gerekiyordu bu anlamda güzel bir tasarım olmuş diyebilirim.

  Tabi bu tasarım, twitter ın özgünlüğünü bi nebze de olsa kaybettirecek gibi görünüyor. Ama bu pek bir şeyi değiştirmeyecek twitter kullanıcısı bu platformu bırakmaz.

 21. Hazır template alıp onun üzerinden değişiklik yapsa daha iyi olurmuş böyle diğer sitelere benzeyeceğine :)

 22. Seçkin Seçkin

  yenilik iyidir, bakalım bizi neler bekliyor :)