Nokia ilk Android telefonunu çıkarmaya hazırlanıyor
İşletim Sistemi

Nokia ilk Android telefonunu çıkarmaya hazırlanıyor

Önce Symbian'da ısrar etti arkasından Windows Mobile'ı denedi ve Microsoft tarafından satın alındı. Ama Nokia akıllı telefon işinde bir türlü başarılı olamadı. Mobil cihazlar bölümü yakında tamamen Microsoft'un eline geçecek olan Nokia, kendi koşullarını dayatmak yerine, artık Android telefonlarını piyasaya sürecek.

The Wall Street Journal'ın haberine göre Google'ın Android sisteminin bir versiyonunu kullanacak akıllı telefonlar, 24 Şubat'ta Barselona'da başlayacak olan Mobile World Congress'te tanıtılacak.

Habere göre, Nokia telefonlar piyasadaki diğer Android telefonlardan farklılık gösterecek ve Google tarafından geliştirilen özelliklere ya da Google Play mağazasındaki Android uygulamalara erişim sunmayacak.

Bunun yerine telefonlar, Nokia ve Microsoft tarafından oluşturulan, harita hizmeti Here, müzik dinleme hizmeti MixRadio ve Nokia uygulama mağazası gibi dijital servislerle gelecek. Haberde bu startejinin Android'in Kindle versiyonunu kullanan Amazon'un yaklaşımını andırdığı yorumu yapılıyor.

Nokia, Android telefonları geliştirmeye, telefon birimini geçtiğimiz Eylül ayında, Microsoft'a 7.4milyar dolara satmadan önce başlamıştı. Şirketin bu hamlesi birkaç sene öncesine kadar çok güçlü olduğu gelişmekte olan pazarlardaki kötü gidişine dur demek için yapılmış gibi görünüyor. Teknik nedenlerden dolayı Windows Phone işleitim sistemi Nokia'nın düşük maliyetli telefonlarında çalışmıyor. Nokia, Android telefonlarla bu segmentte de yarışa dönmek umudunda.

IDC verilerine göre 2013 yılı üçüncü çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarını Android yüzde 81'lik bir oranla domine ediyor. Bu oran gelişmekte olan pazarlarda yüzde 93'e kadar çıkıyor.

Yorumlar (7)
 1. Ali Gün Ali Gün

  Atı alan üsküdarı geçti diye biz de bir söz var. Birisinin söylemesi lazım bunlara.

 2. Renklidergi Renklidergi

  Microsoft da ışığı gördü! :P :D

  Ancak inatçılığından vazgeçmiyor hehe

  "Habere göre, Nokia telefonlar piyasadaki diğer Android telefonlardan farklılık gösterecek ve Google tarafından geliştirilen özelliklere ya da Google Play mağazasındaki Android uygulamalara erişim sunmayacak."

 3. Berat D. Berat D.

  Android ve iOS'un zaten yuksek kullanim oranlarina sahip olmasinin nedeni magazalarinin hacimlerinin buyuk olmasi. Nokia Android kullanip Google Play'e erisim saglamayacaksa Windows Phonelarda dustugu hataya tekrar dusecek; uygulamasiz akilli telefon ise yaramaz!

  1. Muhammet Muhammet

   Sanırım kendi uygulama pazarını geliştirmeyi planlıyor! :)

 4. windowslu nokialar pazardan pay alana kadar android kullanacak herhalde, iyi hamle

 5. Mustafa Mustafa

  Önce kendi os unu geliştirip android e kafa tutan nokia şimdi android li telefon yapacağını dile getirip ilk inadını kırıyor ama ikinci bir inatla geliyor kendi mağazasını geliştireceğini söyleyerek.

  Ama yakında bu inadından da vazgeçecek. Bu nefret ve inatla kaybetmeye mahkumsun Microsoft(mobil alemde)

 6. Anlayamadım, Play'e bağlanmayacaksa niye Androidli telefon alıyorum?