Nokia harita servisini Here adıyla yeniledi

Windows Phone işletim sistemini telefonlarına taşıyan Nokia, yeni hamleleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Şirket, harita servisi olan Nokia Maps'i yeniden markalaştırarak Here'i kullanıma açtı.

Yepyeni bir harita servisi olarak ifade edemeyeceğimiz Here, birkaç yeni özellik dışında hemen hemen Nokia Maps ile aynı. Ancak Here'da bulunan sosyal elementlerin dikkat çektiğini söyleyelim.

'Collections' yani kolleksiyonlar özelliğiyle kullanıcılar, hatırlamak veya ziyaret etmek istedikleri yerleri kaydederek internet bağlantısına gerek duymadan ulaşabiliyor. Konum paylaşma özelliğinin de Here'a eklenen özellikler arasında olduğunu paylaşalım.

Öte yandan Nokia'nın Here'da, üç boyutlu sokak görüntüleme servisini de kısa zaman içinde kullanıcılara sunacağını tahmin ediyoruz. Hatta Nokia bu servisi hayata geçirebilmek için ilk adımını attı ve Earthmine adındaki şirketi satın aldı. Nokia, Earthmine satın almasıyla beraber üç boyutlu sokak görüntüleme servisini daha hızlı bir şekilde kullanıcılarına sunabilecek.

Türkçe desteği mevcut

Nokia Maps'te olduğu gibi Here'da da Türkçe dili destekleniyor. Özellikle Türkiye'deki kullanıcıların Nokia'nın yeni haritasına hızla alışabileceğini söyleyelim.

Nokia'nın harita işine deyim yerindeyse gaz vermesi rekabet açısından birçok noktadan incelenebilir. Aklımıza gelen ilk rekabet ortamı doğal olarak bu işte uzun yıllardan beri tecrübeli olan Google. Gerek üç boyutlu gerek yerelleşme konusunda iddialı olan Here, yeni bir isimle harita kullanıcılarını tavlayabilir.

iOS ve Android'ler için uygulama yayınlandı

Ancak işin bir de Bing boyutu var. Akıllı telefonlarında Windows Phone işletim sistemlerini kullanan Nokia'nın haritaları daha öncesinde Bing harita servisinin yerine geçerek Windows Phone'larda yerini almıştı.

Nokia, Here ile diğer mobil işletim sistemlerine dün itibariyle girmiş durumda. iOS ve Android işletim sistemleri için harita uygulamasını yayınlayan Nokia'nın, Here ile kıran kırana bir rekabete hazırlandığını söyleyebiliriz.

Here hakkında ayrıntılı bilgi için almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.