New Relic'e göre mobildeki en hızlı tarayıcı BlackBerry, bilgisayarlarda ise Linux üzerinde yer alan Chrome [İnfografik]

New Relic'e göre mobildeki en hızlı tarayıcı BlackBerry, bilgisayarlarda ise Linux üzerinde yer alan Chrome [İnfografik]

İnternet dünyasının sürekli gündemdeki yerini koruyan konularından biri de tarayıcılar. Bu yazıda da sizlerle daha önce Webrazzi'de hakkında konuştuğumuz New Relic isimli yazılım performans ölçümleme ve analiz şirketinin hazırladığı infografiği paylaşacağız.

Normalde paylaşılan tarayıcı verilerinin ötesinde konuyla ilgili ilginç noktalara değinen infografiği, yazının sonunda bulabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz öne çıkan bazı noktalara değinelim. New Relic infografiğin hemen başında son kullacıların kullandıkları yazılım ne kadar iyi olursa olsun tarayıcının yavaş olması durumunda kullanıcı deneyiminin sekteye uğrayacağına değinmiş. Diğer yandan şirketin 'Real User Monitoring' (RUM) adına verdiği özelliğinden tüm bu sonuçları çıkarttığını ve verilerin yaklaşık 3 milyon örneği kapsadığını da belirtelim.

New Relic'in verilerine göre mobilde en çok kullanılan tarayıcı yüzde 44'lük bir oranla Safari, Android işletim sisteminin varsayılan tarayıcısı yüzde 32,7 ile ikinci, Chrome ise yüzde 9,1 ile üçüncü durumda. Gittikçe kan kaybeden Opera ise yüzde 8,7'lik oranıyla dördüncü sırada.

mobilde-en-cok-kullanilan-tarayicilar

Tarayıcıların işletim sistemlerine göre dağılımına bakacak olursak; en çok dikkat çeken detay Safari'nin Mac'lerde yüzde 57,5 ile birinci olması. Mac işletim sistemlerinde Chrome'un kullanım oranıysa yüzde 31. Firefox da yüzde 11,5 ile üçüncü sırada yer alıyor. Bu arada Chrome'un Windows'lardaki kullanım oranının yüzde 66,8 olduğunu ekleyelim.

Ve gelelim infografiğin en can alıcı yerine. New Relic'e göre mobil ve tabletlerdeki en hızlı tarayıcı şaşırtıcı bir şekilde BlackBerry. İkinci sırada Opera, üçüncü sıradaysa iPad'teki Safari bulunuyor. Yine New Relic'e göre bilgisayarlardaki en hızlı tarayıcı ise Linux'ta çalışan Chrome. Bu kategoride ikinci sırada da Mac'ler üzerinde bulunan Chrome yer alıyor.

New Relic'in 3 milyon instance yani deneme/örnek üzerinden ortaya çıkardığı verilerin tamamını hemen aşağıdan inceleyebilirsiniz.

tarayici-savaslari-uygulamasi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.