GitHub'ın 2013 rakamları: 3 milyon yeni kullanıcı, 5 milyon yeni kod deposu, 152 milyon adet push işlemi...

GitHub'ın 2013 rakamları: 3 milyon yeni kullanıcı, 5 milyon yeni kod deposu, 152 milyon adet push işlemi...

Yazılımcılar için bireysel ya da ekip halinde 'kaynak kod yönetimi' uygulaması olan GitHub, kısa süre önce geçtiğimiz yılla ilgili önemli bilgi ve rakamlar içeren bir sayfa hazırladıoctoverse.github.com

GitHub, göze oldukça hoş görünen ve aynı zamanda da duyarlı/responsive bir tasarıma sahip olan bu sayfada üyelerin aylara göre aktivitelerine (yani push, pull request, yorum yazma, yeni bir issue (yani iş açma), gist hazırlama ve bir depoyu takip etme gibi), bu aktivitelerin günlere/saatlere göre dağılımına, toplam sayılara ve en popüler proje ile ülkere kadar çok sayıda noktaya değindi.

github-2013-rakamlari-aksiyonlar

Rakamlara göre platforma her hafta ortalama 20 bin issue açılmış, 50 bin yorum yazılmış ve 250 bin kere push yapılmış, yani kod üzerinde yapılan değişiklik merkeze yansıtılmış. Bu rakamların günlere göre dağılımına bakacak olursak GitHub'da en yoğun gün Çarşamba. Cumartesi ise haftanın en sakin günü olarak geçiyor. Yazılımcıların bu aktivitelerine zamana göre bakacak olursak tahmin edebileceğiniz gibi gece yarısı 01.00 ile 03.00 oldukça yoğun geçiyor.

3 milyon yeni kullanıcı

Rakamların 2013 yılı içindeki toplamına bakacak olursak; 152 milyon push, 24 milyon yorum, 14 milyon issue ve 7 milyon pull request yapıldığını görüyoruz. Ek bir bilgi olarak; GitHub'da oluşturulan yeni kod deposu adetiyse yaklaşık 6 milyon. Diğer yandan şirketin 2013 yılı içinde kazandığı toplam yeni kullanıcı sayısına bakacak olursak 3 milyon rakamını görüyoruz.

github-2013-projeler-kisiler-teknolojiler

Ve gelelim GitHub üzerinde yer alan kod depoları, kullanıcı ve ülkerin performanslarına. Platformda en fazla issue'nun kapatıldığı, bir başka deyişle üzerinde en çok çalışılan proje Homebrew. Açık kaynak kodlu olarak tüm dünyada ücretsiz olarak kullanılabilen Homebrew'in ardından listede Mozilla'nın rust projesiyle Ruby on Rails ve bootstrap dikkat çekiyor.

Diğer yandan en fazla GitHub üyesine sahip olan ülke tahmin edildiği gibi yüzde 20,3'lük bir oranla Amerika Birleşik Devletleri. ABD'yi Almanya, Çin, Birleşik Krallık ve Hindistan takip ediyor.

Son olarak hazırladığı sayfada yazılım geliştiricilerin dünyanın dört bir yanında düzenlediği etkinliklere de yer veren GitHub'ın henüz ülkemizde resmi bir buluşma düzenlemediğini hatırlatalım, 2014 yılında uğrayacak olmasını dileyelim. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.