İnternet reklamcılığı hızlı büyüyor ama bütçeden aldığı pay hala sınırlı

İnternet reklamcılığı hızlı büyüyor ama bütçeden aldığı pay hala sınırlı

Nielsen'in periyodik olarak reklamcılık endüstrisi büyüme verilerini paylaştığı Global Adview Pulse raporunun 2013 üçüncü çeyrek verileri açıklandı. Rapora göre, internet reklamcılığı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 32,4 büyüyerek diğer reklam mecralarını geride bıraktı.

Kuzey Amerika, Latin Amerika, Orta Doğu & Afrika, Asya-Pasifik  ve Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa pazarlarında reklamveren harcamalarının ölçüldüğü raporda, global reklam sektörünün 2013 yılının üç çeyreklik döneminde toplam yüzde 3.2 oranında büyüdüğü belirtiliyor. Böylelikle 2013 yılının ilk dokuz ayında reklam harcamaları dünya genelinde toplam 243,5 milyar dolara ulaştı.

Nielsen'in raporunu incelediğimizde internet reklamcılığının agresif bir büyüme trendi içinde olduğu dikkat çekiyor. İnternet reklamcılığıyla birlikte büyüyen diğer mecralar yüzde 5,1'le outdoor ve yüzde 4,3'lük bir oranla televizyon. Buna karşılık sinema, gazeteler, dergiler ve radyo ise gözden düşen mecralar.

media growth

Rapora göre reklamverenlerin internete olan ilgisi eskiye göre dramatik bir biçimde artmış. Ancak internet reklamlarının toplam harcamalar içindeki payının yüzde 4,5 ile sınırlı olması, konvansiyonel reklam mecralarının hala gözde olduğunu gösteriyor. Zira reklam harcamalarında en büyük pay, yüzde 57,6 ile televizyona ait, bunu yüze 18,8 ile outdoor takip ediyor.

Reklam harcamalarının mecralara ve bölgelere göre dağılımınına göre, internet reklamcılığında Asya-Pasifik bölgesi yüzde 56,1'lik büyümeyle ipi göğüslemiş durumda. Latin Amerika ve Afrika internet reklamcılığının hızlı büyüdüğü diğer bölgeler olurken, en büyük düşüşü yüzde 10,4'le Avrupa'da gerçekleşti. Avrupa'da reklamclık endüstrisi krizin etkisiyle bir süredir küçülmeye devam ediyor. Bu yıl gerçekleşen yüzde 3,8'lik düşüşse 2010'dan bu yana alınan ilk toparlanma sinyali. (Pazar, ikinci çeyrekte yüzde 5 oranında küçülmüştü.)

media region

Raporda dikkat çekilen bir diğer önemli nokta ise, yapımcıların farklı mecralar arasında geçişler kullandıkları reklam çalışmalarına yönelmesi. Nielsen Reklamveren Çözümleri Global Başkanı Randall Beard, bunu asıl heyecan verici gelişme olarak tanımlıyor ve notuna şöyle devam ediyor: "Reklamverenlerin müşterileri çoklu ekranlarda bağlantı kurmak ve reklam mesajlarının etkisinin artırmak için için entegre kampanyalara yöneldiğini görüyoruz" diyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.