Apple, mobil ödeme sistemi üzerinde çalışıyor

Apple, mobil ödeme sistemi üzerinde çalışıyor

Apple kendisini PayPal, Square ve Google Wallet'a rakip yapmaya hazırlıyor. İlk kez Wall Street Journal'de yer alan habere göre, Apple mobil ödeme hizmet alanını genişletmek için zemin hazırlıyor.

Habere göre, Apple'ın CEO'su Tim Cook ve Apple'ın iTunes ve AppStore'dan sorumlu en üst düzey ismi Eddy Cue, sektörün önde gelen yöneticileriyle bir araya gelerek, iTunes ile ödeme yapan Apple kullanıcılarının, bu ödeme işlemini fiziksel ortamda da cihazları üzerinden yapıp yapmayacağı konusunu tartıştı.

Apple'ın bu noktadaki en önemli avantajı, milyonlarca iPhone ve iPad kullanıcısının kredi kartı bilgisini iTunes hesapları üzerinden tutması ve olası bir ödeme sistemi geliştirmesi sayesinde, iTunes hesaplarımız üstünden ödemelerimizi yapmamızın mümkün kılacak olması.

Apple, mobil ödeme gibi bir hizmeti devreye soktuğunda güvenlik konusunda da önemli bir avantaja sahip olabilecek. Örneğin iPhone 5S sahipleri, doğrulamayı parmak izleri ile yaparak ödeme yapılmasını kabul edebilecek. Kısacası bir PIN kod ya da imza ile değil, ödeme parmak izi ile kabul edilecek.

Bildiğiniz gibi kısa bir süre önce Apple, iBeacon'ı duyurmuştu. iBeacon ile entegre çalışacak bir Apple ödeme sistemi, alışveriş deneyimi konusunda alışkanlıklarımızı ciddi biçimde değiştirebilir.

Son olarak, Apple'ın böyle fiziksel bir mobil ödeme uygulamasına geçmesi Apple'ın sonraki ürünlerinde daha da entegre bir hale gelerek yukarıda da belirttiğim gibi ödeme alışkanlıklarımızı kökünden değiştirebilir. Tıpkı iTunes'un yaptığı gibi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.