Aslanoba’dan 1 milyon dolar yatırım alan OnlineMarket açıldı
E-Ticaret

Aslanoba’dan 1 milyon dolar yatırım alan OnlineMarket açıldı

Anımsayabileceğiniz gibi geçtiğimiz yılın Eylül ayında Aslanoba Capital, başta taze gıda olmak üzere market ürünlerinin satışını yapmak üzere kurulan OnlineMarket’e 1 milyon dolar yatırım yapmıştı. Aslanoba’nın 3 yıl içerisinde 3,6 milyon dolar yatırım ile ek hisse opsiyonuna da sahip olduğu OnlineMarket resmen açıldı.

Murat Demirhan, Cüneyt Gürbüz ve Bülent Demirhan tarafından kurulan OnlineMarket 30 Aralık’tan bu yana sadece belirli sayıda kullanıcının dahil olduğu deneme dönemindeydi.

Ürünleri 1 saat içerisinde teslim eden OnlineMarket’in deneme dönemini, iş modelinin detaylarını ve gelecekle ile planlarını Murat Demirhan, Webrazzi için değerlendirdi.

OnlineMarket

Müşterilere zaman kazandırmak parolasıyla yola çıkan OnlineMarket soğuk hava depoları ve ürünlerin tazeliğini kaybetmemesini sağlayacak frigofirik araçlar kullanıyor. Bununla beraber dünyanın en zorlu trafik şartlarından birine sahip İstanbulda 1 saat içerisinde teslimat yapabilmek için bir de motorsiklet filosuna sahip.

OnlineMarket’in ilgi çekici bir özelliği de müşterilere teslimat ile ilgili 3 farklı seçenek sunması. Bunlardan biri bahsettiğimiz 1 saat içerisinde teslimat. İkincisi seçilen saat aralığında ürünlerin teslim edilmesi. Burada da müşteriler tercih ettikleri saat aralığını, örneğin 18:00 - 19:00 şeklinde belirtebiliyor ve ürünlerine istediği saat aralığında kavuşabiliyor. Üçüncü seçenek ise zaman sıkıntısı olmayan müşteriler için akşam 22:00’ye kadar herhangi bir saatte gerçekleşecek olan teslimat. Üçüncü seçeneğin sunduğu avantaj ise bunu tercih eden müşterilerden teslimat ücreti alınmayacak olması.

Bu da aslında tüm e-ticaret siteleri için ama özellikle de OnlineMarket gibi operasyonu daha zorlu modellerde lojistik optimizasyonunu sağlayabilmek açısından büyük önem taşıyor.

OnlineMarket’in modelinde ürünler cep depo adı verilen ve 3 kilometre yarı çapına hizmet verecek şekilde tasarlanmış lojistik merkezlerinde saklanıyor. Her cep deponun kendi filosu bulunuyor ve bu da 1 saatte siparişi mümkün kılan önemli bir detay.

OnlineMarket

Cep depolar aynı zamanda OnlineMarket’in büyüme stratejisi içerisinde de önemli bir detay. Dünyada pek çok dev firma bile en fazla aynı gün teslimat yapmayı denerken, Murat Demirhan 1 saat içerisinde teslimatın örneği bulunmadığını söyledi. Bunu sürdürebilmek için de yeni bölgelere açılma planı yeni cep depoların kurulması ile mümkün olacak.

Şu an için belli bir süre Ataşehir’de hizmet vermeyi sürdürecek olan OnlineMarket, daha sonra ilk etapta Levent, Etiler, Maslak gibi İstanbul Avrupa yakasındaki belli bölgelerde yeni cep depolar kurmayı hedefliyor ve ilk aşamada 10 cep depo kurulması planlanıyor.

Yazılım altyapısı kendi içerisinde geliştirilen OnlineMarket, mobile de önem veriyor ve Şubat ayı itibariyle tüm mobil mecralardan erişilebilir olacak. Bir internet girişimi olmasına rağmen telefonla sipariş vermeyi tercih eden müşteriler için özel bir çağrı merkezi de kurulmuş.

OnlineMarket

Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme kabul edecek olan OnlineMarket aynı zamanda kapıda iade garantisi de sunmayı hedefliyor. Böylece herhangi bir nedenler kapısına gelmiş olan ürünü beğenmeyen müşteriler, bu anlamda bir risk de almamış olacaklar.

İlk deneyimi çok önemsemdiklerini belirten Murat Demirhan, bunun için ilk alışverişlerde yüzde 25’lik indirim sunacaklarını ve lansman döneminde teslimat ücreti alınmayacağını söylüyor. Ayrıca lansman döneminde özel indirim kuponları ile müşterilerin OnlineMarket’i denemelerini sağlamayı hedefleyeceklerini de belirtiyor.

Mart ayında, 6 aydır üzerinde çalışılmakta olan OnlineMarket’in 2 aylık deneme süresi de tamamlanmış olacak ve şu an için henüz detayları açıklanmayan yeni bir ürün kategorisini de sunmaya başlayacak. Demirhan’ın açıklamasına göre bu kategorinin eklenmesi ile birlikte Türkiye’de şu anda olmayan yepyeni bir alana girilmiş olacak. Demirhan kategorinin ne olduğunu şu an için açıklayamayacağını söyledi fakat yine gıda ile ilgili olduğu bilgisini aldık.

OnlineMarket

OnlineMarket ile ilgili ilginç diğer bir detay da ürün satışının tek gelir modeli olmaması. Murat Demirhan şu an için çok fazla detay vermese de, ticaret dışında markaların tüketici ile etkileşimlerinde değer yaratacak bir platform olmayı hedeflediklerini ve bu açıdan dijital pazarlama odaklı farklı gelir kalemlerinin de zaman içerisinde devreye alınacağından bahsetti.

Tüm bunlar gösteriyor ki yakın zamanda OnlineMarket’ten daha yeni haberler duymaya devam edeceğiz...

Yorumlar (32)
 1. Doruk Yeşilören Doruk Yeşilören

  Tasarım baya güzel olmuş... tebrikler

 2. Temel Duran Temel Duran

  Merakla takip ettiğim bir proje, tutacağı aşikar fakat kullanıcı alışkanlıklarını göz önüne alırsak biraz zaman gerekiyor. Tasarımını çok beğendim.Umarım proje hakkında güzel haberler almaya devam ederiz.

 3. Özkan Ulusoy Özkan Ulusoy

  uid i kim yapmışsa ellerine sağlık. proje çok hoş gözüküyor. sanal marketten daha hızlı diyebilirim!

 4. İyi çalışırsa çok iyi çalışmazsa çok kötü olacak işlerden. Umarım ki çalışır, bu alanda girişimler çoğalır, biz tüketiciler rekabetten yararlanırız.

 5. Mehmet Kaya Mehmet Kaya

  Yeni kategori taze gıda yani kasap bölümü ürünleri olabilir.

 6. Packer Packer

  Allah yardımcıları olsun, bu arkadaşların başarılı olması lazım ki sektöre daha fazla para girsin.. Bugun size, yarın bize :)

 7. Mustafa Mustafa

  ileride onlinemarket.com'u birisi satın alırsa diye hiç düşünülmedi mi acaba?

  1. Mahmut Akça Mahmut Akça

   neyi düşünmemişler, whois den haberin yok heralde 1997 de daha internet çıkmadan almış adamlar alan adını :)

   1. 97'de internet çıkmadan mı? :) Arkadaş sen o zaman portakalda vitamin olabilirsin ama herkesi kendin gibi sanma. Türkiye'ye internet 93 yılında ODTÜ üzerinden geldi. Öncesinde BITNET vardı, oralara hiç girmeyeyim.

   2. Packer Packer

    Biz 93 yılında bogazici üniversitesinin bilgi işlem merkezinde çatır çatır kullanıyoduk, yahoo, Netscape, gopher, bbs.. :)

 8. Semih Yörük Semih Yörük

  Scroll edildiğinde headerın mevcut haliyle sticky kalması bence yanlış bir karar olmuş. Ekranın büyük bir kısmı, o an hiçbir işime yaramayan ve üzerine dikkatimi dağıtan headerla doluyor. Scroll edildiğinde eğer sticky kalacaksa headerdaki bazı bölümler atılıp, daha sade bir headerın kalması gerekir.

 9. Çok güzel işler bunlar. Tebrikler.

 10. Hayır... Aslanoba bence yatırım yapılmaması gereke bir alana yatırım yapmış. İşleri çok çok zor. Başarılı olacaklarını sanmıyorum ama inşallah başarılı olurlar.

 11. böyle yapacağınıza yemeksepeti mantığını marketlere uygulasanız? bukadar iş yüküyle uğraşmazdınız.

 12. Hasan Fırtına Hasan Fırtına

  Türkiye'de online market alanında en uygulanabilir proje olarak çıkmış karşımıza.

  Beylikdüzü bölgesinde açık olsaydı şuan ilk siparişimi verebilirdim.

  Projede yalnızca şunu kestiremiyorum. İstanbul trafiğinden dolayı bölgesel cep depolar ve bu depolara ait dağıtım ağı kurulacak.Bu her cep depo ve dağıtıcılar operasyonun maliyetini oldukça artıracaktır. Bu ürünlerin kar marjı bu operasyonu kaldırabilecek mi ?

 13. Cavid Cavid

  Maalesef fiyatlar piyasaya göre oldukça yüksek, bu fiyatlarla şansları yok, ancak piyasadan ucuza satarlarsa tutmaması için de hiçbir neden yok. Ayrıca kargo ücreti almamaları da akıllıca bir hamle.

 14. Kazım Köse Kazım Köse

  Güzel fikir yakında yönetimini yaptığım benzer bir site hayata geçecek. Sn. Demirhan ın düşündüğü kategorinin yemek olabileceğini düşünmekteyim. Bir saatte teslimat imkanı sunan firma kişilere özel eve teslim kişilerin isteklerine göre oluşan kalorisiz, az kalorili gibi, diyet gibi seçenekleri olan menüler teslim edebilir. Belkide uzun yıllardır aklımda olan ama geliştiremediğim için böyle düşünüyor olabilrim :)

 15. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Uzun süredir Türkiye'de gördüğüm en başarılı girişimlerden biri. Gerek planlama ve strateji konusunda gerekse doğru konumlandırılmasıyla başarılı olacağından şüphem yok.

  Henüz tecrübe etme fırsatım olmadı ama bulunduğum yere hizmet sunduğu vakit bağımlı kullanıcılarından olabilirim.

  Migros sanıyorum en büyük rakipleri olacaktır. Zira online market konusunda tek işe yarar hizmet sağlayan firmaydı şimdiye kadar ve geniş bir ağa sahip.

  Carrefour'un sanal marketi ise tam bir tarihi eser kıvamında. Önce siteyi güncelleyip mobil uygulama yapmaları gerek. Ürün fiyatları konusunda ise rekabetçi olacaktır.

  OnlineMarket'in rekabeti arttırması diğer sitelerinde gelişmesine yol açacağı için bizim gibi online alışveriş yapan son kullanıcılar açısından çok faydalı gelişmeler olacağını umuyorum.

 16. Ali Dagdeviren Ali Dagdeviren

  başarılı olarak arkadaslar nasil degerlendirebiliyorlar hayret ediyor. Daha yeni faaliyete gecmis kendini kanitlamamis bir ise "başarılı" diyemezsiniz!

  Güzel, akillica, iyi fikir denebilir ama başarılı denemez!

 17. Tasarım önerisi 1: Menü ikonları mouseover renkli olsun.

  Tasarım önerisi 2: Sayfada scroll yaptıkça header'ın sabit kalması onlinemarket.com.tr için kullanışlı olmamış. Gerek yok gibi. Olmasa daha iyi. Ürün incelerken ya da listelerken benim görüş alanımdan 180 px çalıyor.

 18. Yazar Yazar

  Bu iş bu şekilde tutmaz.Büyük bir hata yapmışlar.

  1.Fiziksel satış yok ama neredeyse bölgedeki diğer marketler kadar kira verecekler ve masraf yapacaklar.

  2.Türkiye de market açıyorsun ama sigara satmıyorsun.Eğer sigaramı getirmeyeceksen ve ben yine markete gidiceksem neden almakla uğraşayım ki.

  3.Türkiye de markete giden kesimin yaş ortalaması internetten sipariş vermeye uygun değil.Yani yemeksepetinin market versiyonu olacağınızı hayal etmeyin.

  4.Bu iş olacaksa yerel marketler üzerinden yapılmalıydı Türkiye de hizmet veren binlerce yerel market var ve neredeyse hiçbiri internet üzerinden servis vermiyor.

  5. 4. maddeden daha da kötüsü siz bu işi tutturursanız birisi çıkar yerel marketlerle anlaşır sizin 5 yıl sonra hizmet vermeyi düşündüğünüz bölgelere bile 1 ayda hizmet verir.Yani kendi kurduğunuz pazarda kendiniz kaybedersiniz.Ama üzülecek birşey yok bu iş zaten tutmayacak bu yüzden bu kaygılara girmenizin bir anlamı yok.

  6. Fiyat avantajı sağlamıyorsunuz.Dünya da böyle değil ama türkiye de internet denilince ucuz olarak algılanıyor.Ucuzda değilsiniz.

  7. Hiç markette alışveriş yaptınız mı ? Sebzeyi seçersiniz , ekmeği şöyle bir elinizle yoklarsınız birçok ürünün son kullanma tarihine bakarsınız.Kola alırken bile üstünde sevdiklerinizin ismi yazanı almaya çalışırsınız..İşin özünde markette ürünü seçersiniz.Kitap değil ki bu seçmeden kafanıza göre göndericeksiniz.Yarım kilo elma isteyene bir kasa elma götürüp seç abla diyecekseniz o ayrı..

  Kiralık oyuncak satsaydınız daha çok tutardı.

  1. Nihat Nihat

   Oyuncak projem var birlikte girmek ister miyiz?

 19. Teslimat ücretleri ne kadardır?

  EN GEÇ 1 SAAT İÇİNDE : 5 TL

  BUGÜN SAAT 22:00’YE KADAR: Ücretsiz

  İSTEDİĞİNİZ SAAT DİLİMİNDE: 3 TL

  Lansman döneminde, hizmet bedeli alınmayacaktır.

  Mahallemizdeki marketler bu işi zaten ücretsiz yapıyor. Ataşehirde, Etilerde, Maslakta bunu yapan marketler yok mu? Ayrıca ürün fiyatları da cazip değil. Adım başı market olan bölgelerde iş yapamazlar. Migros sanal marketin alternatifi olarak tercih edilebilir çünkü migrosta teslimat saatleri dolabiliyor.

 20. Çok güzel bir alan. En fazla ihtiyacımız olan alışverişi tipi ve en az sitesi olan alan. Çünkü zor ama imkansız değil. Ve gördüğüm kadarıyla hitleri de artışta. İnşallah başarılı olur.

  Piyasayı oluşturun biz de giricez :))) MarkettenGelsin

 21. Beren Baltacı Beren Baltacı

  Tasarımın neresi güzel olmuş ben mi göremedim yoksa? Bence arkadaki pattern'lar, gradientli renk yapısı siteyi eski göstermiş, keşke daha günümüz tasarımını yakalan bir trend kullanılsaymış.

  Türkiye şartlarında bu tarz girişimlerin çok büyük etki yaratıp tutacaklarını sanmıyorum. Sadece belli bir kesime hitap edeceğini düşünüyorum umarım işleri rast gider.

 22. Bu senenin en basarili girişimlerinden biri olacağa benziyor. Depolarını çok hızlı büyütürse online bakkal işinde güvenilir bir kanal yaratabilirler. 1 saat içinde gelmesi de büyük zaman kazandırır gerçekten.

 23. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Fikir güzel fakat uygulanması çok zor. Her bölgede cep depo oluşturmak, ekip kurmak, araç vs. bunlar ciddi maliyet demek. Diğer bir boyutu istikrarı sağlamak. Fiyatları marketlere göre uygun olmalı.

  Düşününce BİM, ŞOK, A101 gibi uygun fiyatlı marketler bu işi daha kolay yapabilirken (hemen hemen her mahallede her marketten 3-4 tane varken) neden böyle bir sisteme girmiyorlar? Bence işleri gerçekten çok zor. Umarım başarılı olurlar fakat çok uzun vadeli düşünmüyorum.

 24. Tufan Gundogdu Tufan Gundogdu

  Su ana kadar yaptiklari icin tebrik etmek lazim, site , cep depolar cesaretle ve ozenle yapilmis gorunuyor

  Fakat modeli test etmeden yatirimi buraya aktarmak bence yanlis strateji satilan cogu urun son kullanma tarihi kisa urunler, stok konusunda cok dikkatli olmalari gerekiyor yoksa buradan ettikleri zarar brim maliyette cok buyuk bir yer kaplar.

 25. biri çıksın bu işin ölçeklenebilir olduğunu anlatsın. para harcamanın bu kadar kötü yolunu nasıl bulmuşlar diye şaşırıyor insan

 26. Mehmet Mehmet

  Lokasyon seçimi güzel düşünülmüş o bölgelerde mutlaka tutacak bir iş modeli.bu iş modelinin tutabileceği en güzel lokasyonlar belirlenmiş.param olsa ben yapsam aynısını yapardımki bu ekip dahada iyisini yapmış.kendilerini tebrik ediyorum.

 27. Güler Aymaz Güler Aymaz

  Şanslılar, yatırımı dolar yüksekken almışlar :)

  Ama, 1 milyon dolar yatırım alıp yalnızca Ataşehir'de olmak garip. Ya da yalnızca Ataşehir'e konumlanmış bir girişime 1 milyon dolar yatırım yapmak garip.

  Hatırlatmak isterim, baya bi semt, ilçe, vs var Istanbul'da. Ataşehir'deki nüfustan çok daha fazla ve gereksinimi çok daha acil böyle bir şeye.

 28. an itibariyle patlamıştır geçmiş olsun :) https://www.onlinemarket.com.tr