Mobilike bünyesinden mobil video reklamcılık platformu: woodo.tv

Mobilike bünyesinden mobil video reklamcılık platformu: woodo.tv

Türkiye'nin mobil reklam alanında lider şirketlerinden biri olan mobilike; hatırlarsanız 2012 yılında çoğunluk hissesini madvertise'a satmış, 2013 yılında ise Avrupa'nın önemli yatırımcılarından yatırım almıştı. Bu yazıda ise sizlere mobilike bünyesinde kurulan bir mobil video reklamcılık şirketinden bahsedeceğiz: woodo.tv.

Geçmişte mobilike çatısı altında çok sayıda başarılı mobil video reklam projesine imza atan ekipten aldığımız bilgilere göre markalar uzun yıllardır mobil video reklamcılığının gücünü keşfederek bu alanda çeşitli işlere imza atıyormuş. Yani; özellikle maç ve diziler öncesi yayınlanan mobil video reklamlarla yüzde 30'lara varan CTR değerlerine ulaşan markalar için mobil video reklamcılığının yeni bir alan olduğunu söyleyemeyiz.

Örnek olarak şuradan Renault Clio için mobilike'ın hazırlanan mobil 'rich media' reklam kampanyasını ve geri dönüşleri inceleyebilirsiniz.

woodo.tv teknolojisine güveniyor

Web'de uzun zamandır kullanılan VAST (Video Ad Serving Template) standardını, Türkiye'de daha önce başka firmaların da yaptığı gibi, mobile taşıyan woodo.tv, 2014 yılının Ocak ayı içinde kurulmuş. woodo.tv'nin VAST'ı desteklemesi standart yöntem ile ölçümleme -birden çok adserver'ın entegre çalışabilmesinden dolayı hem yayıncı hem de reklamveren için güvenilir- yapabiliyor olması demek oluyor.

Bunun yanında iOS ve Android platformları için 'native' olarak geliştirilmiş video oynatıcılara sahip olan woodo.tv, söz konusu video oynatıcıların cihazların en temel özelliklerine erişim sağlayabilmesinden dolayı lokasyon ve dokunmatik ekran aksiyonlarıyla geniş bir yelpaze sunuyor.

Araştırmalar mobil video trafiğinin hızla yükseleceğini gösteriyor

Yapılan araştırmalar hem mobil video alanında geri dönüşlerin oldukça yüksek olduğunu -CTR değerlerine bakacak olursak; web'de yüzde 5, mobilde yüzde 15- hem de dünya genelinde mobil video trafiğinin hızla artacağını gösteriyor. woodo.tv'nin paylaştığı rakamlara göre 2011 yılında uluslararası olarak mobil video'lardan gelen trafik 400 bin Terabayt seviyesindeyken 2013 yılında 1 milyon Terabayt'a yükselmiş ve 2017'de aynı rakamın 8 kat artarak 8 milyon Terabayt olması bekleniyor.

woodo.tv henüz bu ay kurulsa da mobilike'ın gücü ve bilinirliliği ile büyük markalara ulaşmakta zorlanmayacaktır diyebiliriz. Şirket 2014 yılı sonunda Türkiye'de video reklam alanında lider olmayı planlıyor.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz mobilike kurucu ortaklarından Şekip Can Gökalp şunları aktardı: "Video reklam alanı mobilike’ın 2011 senesinden beri aktif olarak içinde bulunduğu bir alan. Özellikle geçtiğimiz sene içinde gözlemlediğimiz mobilden video içerik tüketimindeki artış bu konuda daha ciddi bir yatırım yapmamız için doğru zamanda olduğumuzu bize gösterdi. İşin altyapı tarafındaki bilgi birikimimiz ve Emre Gönül gibi birisinin de aramıza dahil olmasıyla woodo.tv; çok hızlı şekilde ayağa kaldırdığımız, yine lider pozisyonu hedefleyen bir iş oldu."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.