Nüfusu az olmasına rağmen kendi uzantısına sahip 10 ülke
Alan Adı

Nüfusu az olmasına rağmen kendi uzantısına sahip 10 ülke

Ülkelerin gücünün asker sayısından daha çok ekonomi rakamlarıyla değerlendirildiği günlerdeyiz. İlerleyen süreçte internetle birlikte değişimin devam edeceği dünyamızda devletlerin alan adı sayısı ne derece önemli olur bilinmez ama The  Conversation kendi alan adına sahip olmalarına karşılık nüfus yönüyle en zayıf 10 ülkeyi listelemiş.

Alan adları ve uzantılarının geleceğiyle ilgili net bir şey söylemek için biraz erken olsa da geçtiğimiz yıl ICANN, özel alan adı uzantısı uygulamasını duyurduğu gün şirketlerin 185 bin dolarlık başvuru ücretine aldırmadan farklı alan adları için başvuru yaptığını hatırlamakta yarar var.  Yapılan 1930 başvurunun 101’ine Google, 76'sını Amazon tarafından geldiğini sizinle o dönemde paylaşmıştık

Ülkemizden ICANN'in özel alan adı uzantısına başvurular ve ilginin düşüklüğünden daha da fazla uzantı yerine (.tr) alan adı uzantısı (.com.tr) kullandığımızı düşündüğümüzde önümüzde uzun bir yolun olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Birleşik Krallık'tan ayrılmak isteyen İskoçya Ulusal Partisini'nin 2008'de kendi uzantısını (.scot) kurduğunu da göz önününde bulundurduğumuzda bu yöndeki ilgisizlik daha da net anlaşılabiliyor.

alan-adi-zayif-10-ulkeKendi uzantılarına sahip olmalarına rağmen nüfus yönüyle en zayıf 10 ülke arasında en çok bilenenlerin Vatikan ve Antartika olacağını tahmin ediyorum. Nüfuslarının azlığına rağmen kendi uzantılarını alan bu ülkelere karşılık toplamda 255 bölgenin uzantısı veya alan adı uzantısı olduğunu da belirtelim.

Ülkemizde uzantı yönüyle yakın zamanda hangi adımlar atılacağını birlikte göreceğiz ama nüfusu az olmasına karşılık uzantısını alan ülkelerle birlikte İskoçya'da  bir parti politikası olarak kendi uzantılarını edinmeleri düşündürücü.

Yorumlar (5)
 1. Çağrı Çağrı

  .aq uzantılı alan adını beğendim. 2 yıllık 195$ istiyorlar. senin.aq projelendirmeyi düşünüyordum.

  1. Tugrul Tugrul

   Haberi okumadım, sadece .aq uzantısını görünce hemen araştırdım ve senin.aq sorguladım 195$ deyince yorumlara geldim...

   Bir an "ne ara yorum yaptım lan" diye gülümsedim. :D

 2. Muhammet Muhammet

  Türkiye'deki şirketlerin 185.000 dolar ödeyerek karşılığında sadece bir alan adı uzantısı almaya yanaşacağını düşünmüyorum. Aynı şekilde partilerinde böyle bir şeye kalkışması mümkün görünmüyor. Sonuç itibariyle bir çerez parasından bahsetmiyoruz... :)

 3. Cafer Alkan Cafer Alkan

  Nic.tr tescil işleminde kaşe zorunluluğuna devam etsin daha.

 4. Muhammet Bey aslına bakarsak iyi bir isim kaliteli bir kişi yada ekiple birleşirse 180.000 gibi rakamlar çerez parası kalabilir.

  Örneğin; alanadları.com sitesinde $ 400.000 fiyatla isimler el değiştirmek için rafa koyulmuş durumda. Ülkemizde internet geçmişi her ne kadar 20 sene olsa da bu tarz fırsatlar için sektör bekaretten yeni yeni gerdeğe girme safhasında.

  Registrar, Registrant ve ilgili domain name ve uzantısına talip bir kimseden oluşan mekanizmayı kurup icra etmek gibi bir sektörde hareketlenmeye yüz tutmuş durumda. Benimde iştahım kabarınca dedim madem isim devri olacak (isimler devredilir satılmaz; ki mülkiyet hakkını ICANN kimseye bırakmıyor. Sadece ücreti ödenen süre içinde kullanım hakkına sahip oluyoruz. Tabi ICANN kurallarına uyulduğu sürece.) neden isimdevir.com olmasın? Domain Name deyip geçmemek lazım. Sex.com örneğin $ 4.000.000'a alıcı bekliyor.