McKinsey: "E-Posta pazarlaması Facebook ve Twitter'dan 40 kat daha etkili"

McKinsey:

Twitter'da yaklaşık 2 haftadır yoğun olarak paylaşılan bu yazıya denk gelmeyen okuyucularımız için McKinsey'ye ait olan araştırmaya, Webrazzi'de de yer vermek istedik.

Dünyaca ünlü danışmanlık firması McKinsey'nin hemen aşağıda bulabileceğiniz araştırmasına göre internet kullanıcılarını kazanmak için en doğru kanal, organik arama. İnternet kullanıcılarının yüzde 15'in üzerinde bir bölümü bir ürün ya da hizmeti organik olarak ararken 'müşteriye dönüşüyor'. E-posta pazarlaması kanalıyla kullanıcı kazanımı da 2010 yılından itibaren büyük bir ivmeyle artışa geçmiş ve şu an yüzde 7 seviyesinde seyrediyor.

Grafikte şaşırtıcı olan ise Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar. McKinsey'nin araştırmasına göre Facebook ve Twitter ise yüzde 1'in çok çok altında dönüşüm oranlarına sahipler. Tabii ki tüm bu rakamlar müşteri kazanımı doğrultusunda belirlenmiş.

sosyal-medya-pazarlamasi-eposta

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarının müşteri ile iletişim halinde olmak, marka oluşturmak ve son gelişmelerden müşterileri haberdar etmek noktalarında önemi yadsınamaz. Ancak konu müşteri kazanımı olduğunda herkesin gözünde bir 'klasik' haline gelen e-postalar, 40 kat daha etkili oluyor.

İnsanların yüzde 91'i her gün e-posta kutusunu kontrol ediyor

McKinsey'nin verdiği bilgiye göre ABD'de insanların yüzde 91'i e-posta'larını günlük olarak kontrol ediyor. Bu arada e-posta pazarlamasında ise kuşkusuz mobil uyumluluk, kişiselleştirilmiş içerik ve kapmanya için özel olarak hazırlanmış açılış sayfaları gibi konular öne çıkıyor.

Orta vadede de bu gibi kriterlere dikkat edildiği taktirde e-posta pazarlamasının sosyal medya kanallarına göre müşteri kazanma noktasında daha önde olacağını tahmin edebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.