Adobe, Photoshop'a 3 boyutlu yazıcı desteğini ekledi
Teknoloji

Adobe, Photoshop'a 3 boyutlu yazıcı desteğini ekledi

Adobe, Photoshop CC ürünü için 2014 yılının ilk güncellemesini çıktı ve güncellemeyle gelen en büyük yetenek ise 3 boyutlu modellerin Photoshop üzerinden düzenlenebilmesi ve 3 boyutlu yazıcı çıktılarının Photoshop üzerinden hazırlanabilir hale gelmesi.

Bildiğiniz gibi son zamanlarda 3 boyutlu yazıcıları sıkça konuşuyoruz ve Adobe Photoshop'a gelen bu özellik, 3 boyutlu yazıcı tasarımlarının sıfırdan doğmasını, var olan 3 boyutlu yazıcı çıktısı kalıplarının düzenlenmesini de sağlayacak. Photoshop'un yaygınlığını düşünürsek, 3D yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte artık PSD dosyası paylaşır gibi gelecekte 3 boyutlu yazıcıda kullanılmak üzere tasarımlarını paylaşabileceğimiz bir duruma geleceğiz. Photoshop3D Tabii ki 3 boyutlu yazıcıların tek kullanım alanı popülerliğinden kaynaklanmıyor. Evet, 3 boyutlu yazıcıların kişilere kendi istedikleri kendileri için üretme özgürlüğü verdiği doğru ama 3 boyutlu yazıcıların fiyatları, son kullanıcılara hitap edecek seviyeye gelene kadar 3 boyutlu yazıcı düzenleme araçları daha çok tasarım odaklı, endüstriyel tasarım yahut mücevharat gibi alanlarda daha çok kullanılacak gibi hissediyorum.

3 boyutlu yazıcılar öncelikle yukarıda belirttiğim alanlarda ağırlıkla kullanılacak olsa da, Photoshop CC'ye gelen 3 boyutlu baskı özellikleri de özellikle programı tercih etme sebebi olabilir. Örneğin ürünü Photoshop üzerinden tasarlayıp, daha sonra da "Print"e tıklayarak 3B yazıcınızdan çıktı sağlamanız önemli bir kolaylık olacak.

Yorumlar (2)
  1. Yigit Yigit

    3D printing işi çok eğlenceli ve geleceği parlak thingiverse.com gibi sitelerde ücretsiz 3D obje dizaynları var. Telefon kılıfları, dock, vazo vs. şuanda http://beta.boyutla.com diye bir siteden 3D dizaynınızı print ettirebiliyorsunuz, adresinize kargoluyolar.

  2. Osman Ayhan Osman Ayhan

    3 boyutlu yazıcılr önümüzdeki 10 yıla damga vuracak ve hayatımıza Smart Phone'lar gibi girecek...

    Yazayım ve burada bulunsun :)