Adobe, Photoshop'a 3 boyutlu yazıcı desteğini ekledi

Adobe, Photoshop'a 3 boyutlu yazıcı desteğini ekledi

Adobe, Photoshop CC ürünü için 2014 yılının ilk güncellemesini çıktı ve güncellemeyle gelen en büyük yetenek ise 3 boyutlu modellerin Photoshop üzerinden düzenlenebilmesi ve 3 boyutlu yazıcı çıktılarının Photoshop üzerinden hazırlanabilir hale gelmesi.

Bildiğiniz gibi son zamanlarda 3 boyutlu yazıcıları sıkça konuşuyoruz ve Adobe Photoshop'a gelen bu özellik, 3 boyutlu yazıcı tasarımlarının sıfırdan doğmasını, var olan 3 boyutlu yazıcı çıktısı kalıplarının düzenlenmesini de sağlayacak. Photoshop'un yaygınlığını düşünürsek, 3D yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte artık PSD dosyası paylaşır gibi gelecekte 3 boyutlu yazıcıda kullanılmak üzere tasarımlarını paylaşabileceğimiz bir duruma geleceğiz. Photoshop3D Tabii ki 3 boyutlu yazıcıların tek kullanım alanı popülerliğinden kaynaklanmıyor. Evet, 3 boyutlu yazıcıların kişilere kendi istedikleri kendileri için üretme özgürlüğü verdiği doğru ama 3 boyutlu yazıcıların fiyatları, son kullanıcılara hitap edecek seviyeye gelene kadar 3 boyutlu yazıcı düzenleme araçları daha çok tasarım odaklı, endüstriyel tasarım yahut mücevharat gibi alanlarda daha çok kullanılacak gibi hissediyorum.

3 boyutlu yazıcılar öncelikle yukarıda belirttiğim alanlarda ağırlıkla kullanılacak olsa da, Photoshop CC'ye gelen 3 boyutlu baskı özellikleri de özellikle programı tercih etme sebebi olabilir. Örneğin ürünü Photoshop üzerinden tasarlayıp, daha sonra da "Print"e tıklayarak 3B yazıcınızdan çıktı sağlamanız önemli bir kolaylık olacak.