Facebook 2011’den bu yana sadece ABD’de 11 milyon genç kullanıcıyı kaybetmiş
Sosyal Ağlar

Facebook 2011’den bu yana sadece ABD’de 11 milyon genç kullanıcıyı kaybetmiş

Facebook’un bir süredir genç kullanıcılar ile ilgili sorunlar yaşadığı konuşuluyor. Gençler için Facebook’un cazibesini kaybetme ihtimali sosyal ağ devi için çok iyi bir haber değil çünkü reklamverenlerin öncelikli hedef kitlelerinden birini de gençler oluşturuyor.

Genç kullanıcıların sosyal ağ sitesinden uzaklaştıklarına dair en somut açıklamayı Facebook kendisi yapmış ve önümüzdeki dönemler için firmanın risklerinden biri olarak bu konuyu göstermişti. Danışmanlık firması iStrategy Labs hazırladığı bir raporda Facebook’un son 3 yıl içerisinde sadece ABD’den 11 milyon genç kullanıcı kaybettiğini ortaya koyuyor.

Rapora göre en büyük kayıp ise Facebook’un temellerini atan üniversite öğrencilerinde göze çarpıyor…

Facebook’un yayınladığı ABD kullanıcı demografi bilgilerinin karşılaştırıldığı araştırmaya göre Facebook geçtiğimiz 3 yıl içerisinde toplamda 34 milyon kullanıcı kazanmış durumda. Yaş gruplarına göre incelendiğinde ise sayıları artan kullanıcıların tamamının üniversite sonrası yaş grubundan oldukları görülüyor.

Facebook 2011’den bu yana sadece ABD’den 11 milyon genç kullanıcı kaybetmiş

Liste öğrencilerini kapsayan yaş grubunda ise son 3 yılda yüzde 58,9 oranında bir gerileme yaşandığı gözleniyor. Üniversite öğrencilerini kapsayan yaş grubunda azalma oranı yüzde 59,1 olarak gözlemlenmiş.

Yani Facebook 2011’den bu yana lise öğrencilerinin dahil olduğu yaş grubundan 4,2 milyon, üniversite öğrencilerinin dahil olduğu yaş grubundan ise 6,9 milyon kullanıcıyı kaybetmiş.

En başta da bahsettiğimiz gibi bu rakamların tamamı ABD’li kullanıcıları kapsıyor ve bölgesel olarak farklılıklar gözlenebilir. Bununla beraber genç kullanıcıların azalan ilgisinin Facebook için giderek daha ciddi bir sorun haline geldiğini göstermesi açısından da önemli...

Yorumlar (4)
  1. Yenisi ne peki? bu boşluğu nasıl dolduruyorlar? bunun boşluk olmadığını iddia edenlerin de eminim facebook hesapları vardır çoğunun.

  2. bence dağılıyor. twitter, instragram, pinterest. artık tek bir sosyal medya yok.

  3. Isa Koç Isa Koç

    Bence yeni nesil onlarca sahte hesap açıp sayıyı şişirmiyor bu yüzden azalıyor gibide görünebilir. Tabi bir ihtimal sadece.

  4. Ercan Ercan

    bunun altnda da bi mühendislik çalışması vardır elbete:) bi arada çinin da ekonomisi kötüye gidiyor diye her tv radio web vs.. reklam yapıldı neden acaba?