The Boston Consulting Group, 2013 yılı için Tüketici Hissiyat Raporu'nun yayınladı

The Boston Consulting Group, 2013 yılı için Tüketici Hissiyat Raporu'nun yayınladı

Küresel anlamda sayılı danışmanlık şirketlerinden biri olan The Boston Consulting Group (BCG) yayınladığı Tüketici Hissiyatı Araştırması'nda tüketicinin gözünden internet dünyasına ışık tutmuş. Türkiye'de ki tüketiciler üzerinde yapılan araştırmada ilk dikkati çeken nokta; Tüketiciler internetten alışveriş yapma konusunda temkinli davranıyor.

Yönetim stratejileri konusunda kitaplarda yer edinen şirket 2010 yılı başında İstanbul ofisini açarak yurtdışı Türkiye odağını artırmıştı. 12 şehirde her gelir seviyesinden tüketici gruplarıyla yüz yüze görüşülerek yapılan araştırma, tüketicilerin dijital dünyayı kullanma ile alışveriş ve tasarruf alışkanlıkları detaylıca incelenmiş.

Tüketiciler internette zaman harcıyor fakat alışveriş yapmıyor

Tüketicilerin interneti kullanıma sıklığından yola çıkan araştırmada internette yapılan aktiviteler de incelenmiş. Araştırmaya katılanların toplam yüzde 62’si iş dışında günde 1 saatten fazla zamanını internette geçiriyor. Tüketicilerin yüzde 64’ü interneti bilgi kaynağı olarak kullanırken, yüzde 53 de çoğunlukla sosyal medyada aktif olmayı tercih ediyor, yüzde 21’i internette video izliyor. Bu oranlar internet üzerinde alışveriş yapmaya geldiğindeyse yüzde 8’de kalıyor.

Araştırma internetin bu yoğunlukta kullanılmasına karşılık  internet üzerinden alışveriş oranın  neden bu kadar az olduğunu ilerleyen sorularda açıklamasına karşın burada internetten video izleme oranın 5'te 1 olması önemli. Film ve dizi içeriğinin de dahil olduğu video izleme kategorisinde ülkemizde telif ücreti ödeyerek sunan platform sayısı artmasına karşılık hala yasa dışı platform sayısı hala büyük çoğunluğu oluşturuyor.

Kısa bir incelemenin ardından gelelim çalışmanın özet bulgularında Türkiye'de, ROPO (Research Online Purchase Offline), yani internetten araştırıp mağazadan satın alma, internetten satın almanın oldukça önünde olduğu paylaşılmış. Bu noktada gidip satın alıp geri gelmek gibi tüketiciye artı bir iş yükü getirmesine rağmen internetten satın almaya güvenmediğinin başka bir göstergesi oluyor.

İnternet, televizyon ve egzersizden daha önce geliyor. 

İnternet üzerinden alışveriş yapanların daha sonrasında sosyal medya üzerinde aldıkları ürün hakkında paylaşımlarda bulunması da araştırmada dikkat çeken bir başka unsur olarak göze çarpıyor. Buna bağlı olarak sosyal medya, Türkiye’de tüketicilerin satın alma kararlarında en önemli etkenlerden biri.

‘Alışveriş yaparken en çok kimlerden etkileniyorsunuz?’ sorusuna sosyal medya, blog paylaşımları ve forumlar olarak cevap verenler, Tüketici Duygusu Araştırması’na katılanların yüzde 20’sini oluşturuyor.

 • %44 Sevgili
 • %20 Sosyal medya/Bloglar
 • %18 Aile
 • %11 Arkadaş
 • %7 Diğer

Araştırmaya katılanların “Teknoloji, internet ve sosyal medyadan önce nelerden vazgeçersiniz?” sorusuna verdikleri yanıtlar da ilk sırayı tatlı alırken ikinci ve üçüncü sıra dikkat çekici. Gelenek medyaya alternetaif olan internet televizyon izlemeye tercih edilmesine karşılık arkadaşlarla vakit geçirmenin de yerini almış olması önemli detaylar arasında yerini alıyor.

 • %39 Şeker (Tatlı)
 • %38 Televizyon izlemek
 • %38 Arkadaşlarla vakit geçirmek
 • %38 Çikolata
 • %37 Spor karşılaşmalarını izlemek
 • %35 Romantizm ve dışarıda akşam yemeği
 • %34 Egzersiz yapmak

BCG Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Burak Tansan, çalışmanın özet bulgularını ülkemizdeki tüketicilerin diğer ülke tüketicilerinden, özellikle gelişmiş ülkelerdekilerden, farklılaştığını gördüklerini paylaşarak, evinde mutlu olan ve evini kalesi olarak gören tüketiciler yaşadığı hayattan memnun ve tasarruf etmektense alışveriş yapmayı tercih ettiğini paylaşıyor.

Tüketicinin internetten alışveriş oranın düşük olması e-ticaret şirketleri için pazar potansiyelini ortaya koymanın yanında ekosistemin büyümesi için farklı potansiyelleri barındığını da söyleyebiliriz. Kullanıcının internette geçirdiği vakti düşündüğümüzde tüketicinin online dünyada davranışını ve isteklerini anlık ölçümleyen ve değerlendiren markalar offline dünyada bir adım önde olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.