Koding yeni tasarımıyla yayında
Girişim

Koding yeni tasarımıyla yayında

Sinan Yaşar ve Devrim Yaşar tarafından kurulan Koding hakkında daha önce çok sayıda haber yapmıştık. Son olarak Ağustos ayında kapılarını tüm dünyaya açan bulut tabanlı yazılım geliştirme platformu Koding, bugün ise yeni tasarımını yayına aldı.

Üzerinde 1 aydır çalışılan ve çok kısa bir süre önce devreye alınan yeni arayüzle beraber ana sayfa, terminal, activity ve diğer tüm bölümlerin değiştiğini söyleyebiliriz. Arayüz değişikliğiyle beraber kod üzerinde önemli performans artışlarına gidildiğini ve altyapının eskiye göre çok daha düzenli bir hale geldiğini de ekleyelim. Bu arada dileyenler Koding'in eski tasarımına "Go back to old Koding" seçeneğine tıklayarak dönebilirler.

Koding'te Frontend Geliştirici olarak çalışan Fatih Acet'ten aldığımız bilgiye göre söz konusu arayüz değişikliğinde Koding'e ait olan KDFramework isimli framework kullanılmış. CoffeeScript temelli olan KDFramework'ün kısa bir süre içinde açık kaynak haline getirilip tüm dünya ile paylaşılacağını da belirtelim.

Koding hakkında fikir sahibi olmak isteyen yazılımcılar learn.koding.com adresini ziyaret edebilirler. Hemen aşağıda ise Koding'in yeni tasarımını inceleyebilirsiniz.

An itibarıyla 30'a yakın çalışanı bulunan Koding'in üye sayısı olarak ise 200 bin sınırına geldiğini ekleyelim. Şirket hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Yaklaşık 2 haftadır VM'mi başlatamıyorum. Sürekli "Can't fetch files" hatası alıyorum. Önceden Koding ekibi sorunlara yardımcı olmaya çalışırdı. Bu ara hiç ilgilenilmiyor. Düzenli bir Koding kullanıcısı olarak bundan şikayetçiyim. Umarım ilgilenilir. Kullanıcı adım: erginkeles

  1. ergin selam, yine bir vm down emaili geldi http://d.pr/i/73GV bak takip ediyoruz fakat buradaki bazi sorunlar bize ait degil, root vm verince millet her bi tarafindan bozuyor ve sorun koding'deymis gibi yansiyor, senin durumunda oyle diye demiyorum ama bizim sysadmin'lerde ee ama yeter moduna girdiler biraz bu yuzden :) bizde daha guzel bir error detection mekanizmasi yaziyoruz su anda, user problemi ile koding problemini birbirinden ayirabilmemiz gerekiyor, azcik daha sabredersen bu konuyuda halledecegiz. selam!

 2. Duzenli bir koding kullanicisiydim ancak birakmak zorunda kaldim.Bir sabah actiginizda sunucunuz calismiyor olabiliyor,yavasliyor vs. Uzerinde cok emek var biliyorum ama henuz yetersiz.

  1. tolgay merhaba, insan kod yazacagi platformu kesintisiz 100% online istiyor. boyle bir sistemide yaratmak gercekten cok zordu, kasim ve aralik aylarinda gercekten bayagi zorlandigimiz zamanlar oldu, sende herhalde bu arada bir yerde havluyu attin - ama artik herhalde stabilite problemlerinin cogunu geride biraktik bu yeni koding ile. bir kere daha bak ve lutfen bize goruslerini ve dusuncelerini ilet. biz de en azindan problemleri cozdugumuzde sana geri donus yapariz. cok selam!

 3. Bu arkadaşların ne yapmaya çalıştığını hala anlayamadım ben. Geliştiriciler için sosyal mecra mı olmaya çalışıyorlar, IDE mi olmaya çalışıyorlar, VM'lerle geliştirici ortamı mı oluşturmaya çalışıyorlar, yoksa bir ara crowdsourcing VM tarzı birşeylerden bahsediyorlardı yoksa onu mu gerçekleştirmeye çalışıyorlar?

  Eğer hepsini olmaya çalışıyorlarsa durum bence daha vahim çünkü işleri oldukça zor. İlk hevesle üye oldu birçok kişi ama tam olarak hangi sorunu çözdüğünü kestiremediği için kullanamadı tanıdığım birçok kişi.

  Tasarımda da ciddi değişikliğe gitmişler Flat UI deneyelim trend yapalım biraz demişler aslında site de hızlanmış biraz ama bu sefer işler daha da karışmış bence. Umarım güzel bir vizyon belirleyip, bol bol katıldıkları konferanslarda güzel bir şekilde hangi sorunu çözdüklerini açıklayabilirler zira ben iki tanesini dinledim ama güzel birşey olduğunu düşünmekten başta hiçbir şey canlanmadı kafamda.

 4. eski arayüzüde güzeldi. ama buda fena olmamış. ellerine sağlık frontend ekibinin.