Google’ın cezalandırdığı sitelerin başına ne geliyor: Rap Genius olay incelemesi
Analiz

Google’ın cezalandırdığı sitelerin başına ne geliyor: Rap Genius olay incelemesi

Eğer şarkı sözlerine meraklıysanız RapGenius.com’u duymuş olabilirsiniz. Yakın zamana kadar Google’da gerçekleştirilen çoğu şarkı sözü aramasında Rap Genius sonuçları en üst sıralarda yer alıyordu. “Yakın zamana kadar” diyoruz çünkü bu durum değişti. Nedeni ise sitenin Google tarafından resmen cezalandırılmış olması…

Kendisini hip-hop’un Wikipedia’sı olarak tanıtan Rap Genius sitenin amacını “rap’i bir şiir gibi ele alarak değerlendirmek, kritik etmek” olarak açıklıyor. Kullanıcılar rap, R&B ve soul gibi müzik türlerinin şarkı sözlerini yorumluyor, gizli bağlantıları buluyor ve diğerleri ile paylaşıyorlar.

Sitenin ilgi çekici olabilecek bu farklı yaklaşımının dışında en çok ilgi çeken özelliği ise Google’ın aramalarındaki başarısı. Fakat Google çok geçmeden bunun bir başarı değil, SEO spam çalışması olduğunu keşfetti ve bakın bugüne kadar 16 milyon doların üzerinde yatırım almış olan Rap Genius’un başına neler geldi…

Google’ın cezalandırdığı sitelerin başına ne geliyor: Rap Genius olay incelemesi

Önce hikayeyi biraz başa saralım. Her şey Rap Genius’un Facebook sayfasında blog yazarlarını “Rap Genius blog affiliate” sistemine davet eden bir paylaşımı ile başladı. Facebook sayfasındaki mesajı gören blog yazarı ve girişimci John Marbach, sistemin ne olduğunu merak ederek bir e-posta gönderdi ve bilgi istedi. Kısa sürede gelen yanıt Rap Genius’un kelimenin tam anlamı ile SEO spam peşinde olduğunu gösteriyordu.

Gelen mail’de özetle blog yazarlarının sitelerine girmelerini istedikleri Rap Genius’a yönlendirilmiş bir bağlantı ve “anchor text” listesi yer alıyordu. Rap Genius, bunun karşılığında kendi hesabından blog’la ilgili bir tweet atmayı ve blog’a çok ciddi bir trafik sağlamayı vaad ediyordu.

Marbach’ın bu konuyu blog’una taşıması üzerine bu kez devreye Google’ın web spam ekibinin başı olan Matt Cutts Twitter üzerinden durumun farkında olduklarını ve Rap Genius’u incelemeye aldıklarını duyurdu.

Google’ın cezalandırdığı sitelerin başına ne geliyor: Rap Genius olay incelemesi

İnceleme uzun sürmedi ve Google, Andreessen Horowitz’in 15 milyon dolar yatırım yapmış olduğu Rap Genius’u resmen cezalandırdı. Bir zamanlar hemen her şarkı sözü aramasında üst sıralarda yer alan Rap Genius’u şu anda Google’dan ulaşmak neredeyse imkansız. Google’daki “Rap Genius” aramasında karşınıza 33 milyon sonuç çıkıyor ama Rap Genius’un sitesi bunların arasında değil…

Her ne kadar Rap Genius konuyla ilgili bir açıklama metni yayınlamış olsa da en önemli trafik kaynağı olan Google ile arasını henüz düzeltebilmiş değil. Sitenin kurucuları konuyu çözmek için Google ile birlikte çalıştıklarını söylüyor ama artık çok geç olabilir. Aşağıdaki Quantcast’in raporu ve aşağıdaki grafik Rap Genius’un sadece bir gün içerisinde toplam trafiğinin yarısından fazlasını kaybettiğini gösteriyor…

Google’ın cezalandırdığı sitelerin başına ne geliyor: Rap Genius olay incelemesi

Arama motoru optimizasyonu günümüzdeki en önemli dijital pazarlama yöntemlerinden biri ve bu özelliğini kolay kolay da kaybetmeyecek gibi görünüyor. Tüm site sahipleri belli bir oranda SEO konusunda bir şeyler yapmaya çalışıyor ama işi “karanlık tarafa” geçmeye kadar taşıyanlar için de bu örnekte olduğu gibi sonuçları ağır olabiliyor...

Yorumlar (14)
 1. Kemal Kaya Kemal Kaya

  Turkiye'de trafik kaynaklarini somuren cok sayida degersiz sitenin basina da benzer bir sey gelmesini umuyoruz.

  1. Kekosavar Kekosavar

   Aynen senin sömürdüklerinde dahil komple tedavülden kaldırmak lazım. Ama gene türersiniz siz bit gibi.

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Google son dönemlerde, blog sitelerden yapılan backlink, tanıtım yazısı vs. eskisi kadar önemsemiyor. Eskiden sitenize arama kelimenizle link aldığınızda önemli iken artık bu durum değişti. Sitenizin güncel olması(sürekli yenilenen içerik vb.) Google tarafından daha önemli.

  Yani site içi SEO'nun önemi daha çok arttı. Backlink eskisi kadar Google için önemli değil. Çünkü herkes bunu öğrendi ve birçok blog sahibi işte tanıtım yazını yayınlayayım şu kadar TL diyor. Bu işin suyunu çıkarttılar. Dolayısıyla sitenizin Google'un sevdiği alt yapıya uyumlu olması, temiz içerik, sürekli güncellik, aktif kullanılan Google Plus, Facebook vb. sosyal ağlar ile siteyi beslemek daha sağlıklı sonuçlar veriyor. Ben kendi sitem gerilere düşmeye başlayınca zamanında yazdığım tanıtım yazısı vb. siteleri tek tek engelledim. Bunun etkisi görmeye de başladım.

 3. Alican Hazir Alican Hazir

  Google Amcayı Kandıramayacağınızın bir kanıtı daha :D

 4. İnanılır gibi değil. Rapgenius'u yakından takip ediyordum. Ozellikle son aylarda google siralamalarindaki başarısı benim de çok dikkatimi çekmişti. Meğer işin içinde böyle bir tezgah varmış. İyide olmuş.

  Ama ibrahim ozcan arkadaşımızın dedigi google un bu backlink muhabetti bir pazar haline geldi. İnşallah google sadece gördüğü değil göremediği sitelere de cezayi kesebilecek bir uygulama geliştirir. Ya da backlinke sahip olmayan fakat kaliteli içerikli sitelere de bir sekilde şans tanır.

 5. Neden karanlık taraf olsun ki bu? Tüm siteler birbirleriyle link değiştiriyor. Mesela hürriyet'de de blog unu submit ediyorsun, onlar da senin entrylerini yayınlıyor karşılık olarak. Buna da boomerang diyoruz hatta. Diğer bazı siteler de yapmıştı. Sitene bloglardan link almak istemenin nesi kötü ki? sonuçta mass bir spam yok ortada. Manuel olarak reklam vermek gibi birşey. Bana link var diyor adam. Ben de sana ödeme olarak şunu yapayım. Kusura bakmayın ama bot vs değil sonuçta, nesi karanlık taraf bunun? Google tam bir monopoly oldu oyunda. İstediğini cezalandırıyor istediği gibi. Bence buna hakkı yok.

  1. yorumuna tamamen katılıyorum.

 6. Alexadan olayın takipçisiyim. Bakalım ne kadar olumsuz etkilenecekler? Umarım hak ettikleri cezayı alırlar.

 7. Merhaba bu anlatılanı Türkiye'de yapan o kadar çok firma var ki! Bunların başında bumerang sistemleri ve para kazanma hayalleri ile herkese zorla kod ekleten ve bunu daha çok eklerseniz size daha çok ödeme yaparım ve hit yollarım diyen hürriyet var. Aynı şeffaflığı bakalım Türkiye'de de gösterebilecek mi?

  Google özellikle penguen 2.0, 2.1 algoritmalarında çok dediğim dedik davrandı. Dünyada bir çok bilinen kurumsal markayı yok etti. Rap Genius bunlardan sadece bir tanesi...

  Bunu çok doğru bulmuyorum, çünkü şeffaf davranmıyor. Aynı sistemi yapan tüm siteleri yok ederse anlarım. Ve saygı duyarım işte o zaman...

  1. Bir de şöyle bir şey var. Eskiden beri örneğin PR şirketleri basın toplantısı düzenler ve gazetelerin basmasını umar. Şimdilerde basın toplantısı yanında bir de blogger toplantıları düzenleniyor. Aslında bu da bir reklam. Toplantıma gel, ikramlarımı ye, hediyemi al, sonra da gazetende/blğunda benden bahset. Hatta bu iş o kadar ileri gitmiş ki, bazı blogerlar hediyesini beğenmedikleri markaların event lerine katılmıyorlar. Burada açık açık adam söylemiş işte al gülüm, ver gülüm yapalım. Yani bence bu bir iş birliği, bir reklam. Google bu alışverişte kendisine pay ödenmediği için mi sinirli acaba, internet polisliğine soyunuyor.

 8. Yoksa bu da mı rap genius blog haberi? :)

 9. Haydar Özkömürcü Haydar Özkömürcü

  Bu bildiğimiz Bumerang sistemi.

 10. Aslında bunun bildiğimiz boomerang sisteminden bir farkı var. Söylemeden geçemedim. Mantık olarak aynı evet. Ama uygulama olarak boomerang da koyduğunuz logo/widget ya da her neyse iframe içinde, yayıncının server ı tarafında durur aslında, yayın oradan da, bloğunuzda sadece gösterilir. Google bot lar tarafından okunmaz yani. Dolayısıyla da backlink sağlamaz. Gene de ana mantık budur evet.

 11. Weblozi Spam Weblozi Spam

  cafein panda penguen hepsinin en büyük amacı spamı engellemek, doğal olmayan yollarla backlink alarak spam yapan , arama sonuçlarını manipule eden tüm siteler bir şekilde cezasını cekecek. hal böyle iken buna acık kapı bırakan ve backlink temelini uygun olmayan tarzda inşaa eden bir site mutlaka sandbox a düşecektir.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri