Snapchat’in riskli kararı: Paylaşımlar artık tek kullanımlık değil!
Genel

Snapchat’in riskli kararı: Paylaşımlar artık tek kullanımlık değil!

Facebook’un 3 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çeviren Snapchat ardından aldığı 50 milyon dolarlık yatırım ile servisi geliştirmeye devam ediyor. Son gerçekleştirilen güncelleme ile birlikte Snapchat’e birden fazla yeni özellik eklendi.

Fotoğraf filtreleri ve yeni özel yazı tipi eklenmesi gibi yeniliklere sahip olan Snapchat’in bu güncellemesinde en çok dikkat çeken özellik ise tekrar oynatma seçeneği. Yani normal şartlarda sadece bir kez görünebilecek ve göründükten sonra artık erişilemeyen içerikleri sonrasında bir kez daha görüntülemek mümkün olabilecek.

Şöhretini paylaşımların “tek kullanımlık” olmasına borçlu olan Snapchat için bu oldukça riskli bir karara benziyor...

Snapchat

Tekrar oynatma özelliğine geçmeden önce diğer yeniliklerden hızlıca bahsedelim. Snapchat’in yeni “akıllı filtreleri” fotoğrafın çekildiği anki ısı, tarih ve o an cihazın ne kadar hızlı hareket ettiğine dair bilgileri görüntünün üzerine metin olarak ekleyebiliyor. Ayrıca Snapchat’e 2 renkli ve bir de siyah-beyaz görsel filtre eklendiğini de belirtelim. Bu sırada yeni ve daha büyük yazı boyutuna sahip Helvetica yazı tipi de yeni eklemeler arasında.

Bu yeni özellikleri etkinleştirmek için uygulamanın ayarlarına girdikten sonra “Ek Hizmetler” kısmının altındaki “Yönet” seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Buradan tercih ettiğiniz özellikleri sonrası için etkinleştirebileceksiniz.

Ve gelelim tekrar oynatma özelliğine. Bu özellik sayesinde artık Snapchat paylaşımları tek kullanımlık olmanın ötesine geçiyor. Bir paylaşımın (günde bir kezle sınırlı olmak üzere) yeniden oynatılması artık mümkün. Bu da gönderinin farklı yöntemlerle tekrar kaydedilmesi ve bu sayede de başkaları tarafından görüntülenmesi riskini de beraberinde getiriyor.

Diğer yandan ilk seferinde her hangi bir nedenle paylaşımı tam olarak göremediyseniz bu özellik sayesinde bu kaybı telafi etmek mümkün. Yine de yeniden görüntüleme seçeneğinin gönderici de değil, alıcı da olması Snapchat’in doğasına çok da uygun değil gibi görünüyor. Bunun yerine örneğin alıcının tekrar oynatmak istediğinde göndericiden onay alması gibi bir sistem belki de daha pratik (ve daha az riskli) olabilirdi.

Peki siz Snapchat’in tek kullanımlık paylaşımlarının artık tekrar görüntülenme özelliğine kavuşması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (6)
 1. İrem Emiroğlu İrem Emiroğlu

  Snapchat'in en önemli özelliğiydi tek gösterimlik içerik özelliği. Hatta snapchat kullanıcılarını bu özelliğiyle heycanlandıran bir uygulama...

  Günde bir kez daha gösterim hakkının olması en azından hala sınırların olduğuna işaret ediyor. (:

 2. Snapchat'te karşınızdakinin fotoğrafı bi daha görmeyecek olması büyük bi motivasyondu. screenshot almayı çoğaltacağa benziyor replay seçeneği. umarım günde 1 kere sınırını yükseltmezler.

 3. Harun Okumuş Harun Okumuş

  Snapchat'i farklı kılan, belki de bu kadar popüler olmasını sağlayan özelliğin kaldırılması çok kötü bir adım olmuş. Umarım Snapchat ceo'su facebook teklifini geri çevirdiğine pişman olmaz.

 4. Screenshot alınabilen bir program da replay seçeneğinin olması pek birşey değiştirmez,Snapchat bu sayede daha çok kullanıcıya ulaşacaktır,doğru tercih olduğunu düşünüyorum.

 5. Yani yeni güncellemeyi gördüğünde resmen sinir krizi geçirdim çünkü iyrenç olmuş. Kimsenin bff i artık görünmüyor puanlar görünmüyor. Discover diye bölüm eklenmiş yani snapchat eski özelliklerini kaybetmiş kesinlikle beğenmedim

 6. benim bi sorum olcak..

  dün öyküme attığım bi video yu kaydetmemişim ve silinmiş.

  tekrar nasıl alabilrim. yardımcı olur musunuz...