Evde olmasanız da akıllı telefonla diafondan cevap verin: Doorbot

Evde olmasanız da akıllı telefonla diafondan cevap verin: Doorbot

Evinizin kapısında güvenlik personelinin olduğunu ve gelen kişileri size haber vererek kapıyı açtığını düşünün. Biraz maliyetli olacağını kabul ediyorum. Bunun yerine diafonla akıllı telefon iletişim kursa, gelen kişiyi evde olmasanız bile size gösteren hatta kapıyı açabileceğiniz Doorbot ABD'li girişimci James Sminioff tarafından geliştirilmiş.

Sanal güvenlik personeli diye tanımlayabilieceğimiz Doorbot evdeki kablosuz internet üzerinden iletişim kurarak, kullanıcılarının zile basan kişiyle iletişim kurmalarını sağlıyor. Hırsızların evde olup olmadığını zile basarak kontrol ettiğini düşündüğümüzde işleri biraz daha zorlaşacak gibi duruyor.

Doorbot, çoğu evde varolan diafon sisteminin akıllı telefonla iletişim kurabilme özelliğiyle donatılmış hali. Zile basılınca akıllı telefonu da uyaran Doorbot kullanıcının gelen misafirle iletişim kurmasına izin verdiği kadar kapının kilidini açılmasına da izin veriyor. Böylece misafiriniz sizden önce geldiğinde kapı önünde beklemek zorunda kalmayacak ve ayrıca kapıdan çıkarken kilitledim mi sorusunu da akıllı telefonunuzdan kontrol edebileceksiniz. Cihazı kullanırken karşılaşılabilinecek tek problem sanıyorum  gelen misafiri evde olmadığınıza ikna etmenin zorluğu olabilir :)

Elektriğe bağlanarak kullanılabilen cihaz istendiği takdirde pille de kullanılabiliyor. Şarj edildikten sonra 1 yıl şarja ihtiyaç duymamasının yanında Doorbot'un mikro usb üzerinden şarj edilebilmesi de getirdiği kolaylıklardan birisi. 199 dolara satışa sunulan Doorbot'u kilitle birlikte almak isteyenler için fiyatı 349 dolar olarak belirlenmiş. Türkiye'den almak isteyenlerin 20 dolar ekstra kargo ücreti ödemesi gerektiğini belirtelim.

Basit tutularak kullanım kolaylığıyla nesnelerin interneti'nin önemli örneklerinden diyebileceğimiz Doorbot 16 kişiyle hizmet veriyor. allthingsD'nin Kasım ayında 1 milyon dolar yatırım aldığını belirttiği girişimin aylık cirosuysa 600 bin dolar olarak açıklanmış. Kaliforniya'da kurulan girişim daha 1 yaşına girmeden şu ana kadar 60 farklı ülkeye satış gerçekleştirmeyi başarmış.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.