Evde olmasanız da akıllı telefonla diafondan cevap verin: Doorbot
Nesnelerin İnterneti

Evde olmasanız da akıllı telefonla diafondan cevap verin: Doorbot

Evinizin kapısında güvenlik personelinin olduğunu ve gelen kişileri size haber vererek kapıyı açtığını düşünün. Biraz maliyetli olacağını kabul ediyorum. Bunun yerine diafonla akıllı telefon iletişim kursa, gelen kişiyi evde olmasanız bile size gösteren hatta kapıyı açabileceğiniz Doorbot ABD'li girişimci James Sminioff tarafından geliştirilmiş.

Sanal güvenlik personeli diye tanımlayabilieceğimiz Doorbot evdeki kablosuz internet üzerinden iletişim kurarak, kullanıcılarının zile basan kişiyle iletişim kurmalarını sağlıyor. Hırsızların evde olup olmadığını zile basarak kontrol ettiğini düşündüğümüzde işleri biraz daha zorlaşacak gibi duruyor.

Doorbot, çoğu evde varolan diafon sisteminin akıllı telefonla iletişim kurabilme özelliğiyle donatılmış hali. Zile basılınca akıllı telefonu da uyaran Doorbot kullanıcının gelen misafirle iletişim kurmasına izin verdiği kadar kapının kilidini açılmasına da izin veriyor. Böylece misafiriniz sizden önce geldiğinde kapı önünde beklemek zorunda kalmayacak ve ayrıca kapıdan çıkarken kilitledim mi sorusunu da akıllı telefonunuzdan kontrol edebileceksiniz. Cihazı kullanırken karşılaşılabilinecek tek problem sanıyorum  gelen misafiri evde olmadığınıza ikna etmenin zorluğu olabilir :)

Elektriğe bağlanarak kullanılabilen cihaz istendiği takdirde pille de kullanılabiliyor. Şarj edildikten sonra 1 yıl şarja ihtiyaç duymamasının yanında Doorbot'un mikro usb üzerinden şarj edilebilmesi de getirdiği kolaylıklardan birisi. 199 dolara satışa sunulan Doorbot'u kilitle birlikte almak isteyenler için fiyatı 349 dolar olarak belirlenmiş. Türkiye'den almak isteyenlerin 20 dolar ekstra kargo ücreti ödemesi gerektiğini belirtelim.

Basit tutularak kullanım kolaylığıyla nesnelerin interneti'nin önemli örneklerinden diyebileceğimiz Doorbot 16 kişiyle hizmet veriyor. allthingsD'nin Kasım ayında 1 milyon dolar yatırım aldığını belirttiği girişimin aylık cirosuysa 600 bin dolar olarak açıklanmış. Kaliforniya'da kurulan girişim daha 1 yaşına girmeden şu ana kadar 60 farklı ülkeye satış gerçekleştirmeyi başarmış.

Yorumlar (7)
 1. İşte böyle olur inovasyon.

  Çok basit bir cihaz ve yazılım.

  Nerden bizim Mühendisler ?

  1. Bu projede yapılanı da kapsayan, ve çok ama çok daha fazlasını yapan bir proje şuanda arkadaşım tarafından bitirme projesi olarak yapılıyor ve aynı zamanda devletten yatırım bekliyor. Belki buradada fikirlere destek daha iyi olsa çok ilginç ve yararlı şeyler görebiliriz...Ne yazık ki bizde melek yatırımcı yok, şunları şunları yap öyle gel diyorlar, ama onları yapmak için parasal destek gerektiğini göz ardı ediyorlar.

 2. Güzel bir ürün ama çok da inovatif olduğunu düşünmüyorum. Bu özelliklerin hepsi apartman konuşma sistemlerinde var zaten http://www.karel.com.tr/guvenlik/apartman-konusma-sistemleri

 3. Burada ama apartman konuşma sistemini değiştirmene gerek yok.. Sadece kapı zilini değiştirmen yeterli.

 4. Caycilar icin de devrim yaratabilir bu app.. diafondan görüntülü siparis alma oldukca inovatif bir yenilik olur cay siparislerinde...

  Saka bi yana oldukca güzel bir app.. Smartphonelari insan hayatin aletsel anlamda merkezi haline getirmeye bir app daha yakinlastirmis...

 5. Bence güvenlik konusunda ciddi bir açığı var sistemin. Ayrıca pil ömrü 1 yılı bırakın 1 ay bile olması çok zor. Bence çok büyük bir yenilik gibi gelmedi. Benzer bir çok ürün var. Bunun Türkiye gibi internet altyapısının rezalet olduğu bir ülkede satışa sunulması bence iyi bir pazarlama girişimi olmaz.

 6. Hüseyin Hüseyin

  Kendileri ile iletişim kurup bir tane almak istedim ve Türkiye'ye yapılan satışların geri döndüğünü ve siparişinizi iptal edeceğimizi söylediler. Yani ürünün buraya satışı yada satış demeyelim de gönderimi bulunmamakta.