Kelimetrik: Yerli oyun geliştiricilerden yeni bir kelime oyunu
Mobil

Kelimetrik: Yerli oyun geliştiricilerden yeni bir kelime oyunu

Özellikle geçtiğimiz 1,5 yıllık süre zarfında mobil platformlarda kullanıcıların en çok ilgisini çeken ve oynadıkları oyun türlerinden biride kelime tabanlı bulmaca oyunlarıydı.

Son dönemlerde eskisi gibi rağbet gördüğünü söyleyemesek de bu alanda yeni oyunlar çıkmaya devam ediyor. Bunlardan en yenilerinden biri ise Kelimetrik İngilizce ismiyle Wordmetric isimli yerli oyun.

Sizlere daha önce Create Smasher isimli oyunlarını tanıttığımız Wixot Stüdyo tarafından geliştirilen Kelimetrik  iOS ve Android platformlari icin geliştirilmiş multiplayer tabanlı bir kelime oyunu. Oyuncular isterse rastgele bir oyuncuyla ya da arkadaşlarıyla turn-based(sıra tabanlı) oynama şansına sahipler. 3 tur oynanan oyun sonucunda oyuncular aldığı puanlar toplanarak kazanan belirleniyor.

kelimetrik-1kelimetrik-2

 

 

İlk olarak Google Play'de ardından App Store'da yayınlanan oyun ekibin ilk online moda sahip oyunu olduğu için test aşamasında 10.000 oyuncu ile test edilmiş. Testlerin ardından yayınlanan oyunda şimdiye kadar 3500'den fazla online karşılıklı oyun oynanmış yine ekibin aktardığı bilgilerin arasında oyun üzerinde her 2dk da bir  topluluk oyunu oynanıyor olduğu. Oyunu en fazla indiren ülkelerin ise sırasıyla  Amerika, Türkiye, İngiltere olduğu ve geçtiğimiz hafta içerisinde kendi tespit ettikleri ve kullanıcılardan aldıkları geri dönüşler ile oyundaki hataları giderdikleri ve gelecek haftadan itibaren oyunun tanıtım ve pazarlama çalışmalarına başlayacaklarını aktardılar.

Önümüzdeki hafta Almanca ve İspanyolca dil desteğinin de yayınlayacağı Kelimetrik oyununun iOS versiyonunu buradan Android versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Bu mudur oyun gelistirmek, tamamiyle basta bir oyunun tasarimini calip bir iki buton ekleyip yeni bir seymis gibi sunmak midir?

  Oyun MAG Interactive tarafindan yapilmis Ruzzle oyunun birebir kopyasi.

  https://itunes.apple.com/us/app/ruzzle/id504265646

  1. Türkiyede senarist patrondur.

 2. Aynen bir kaç değişikliş yapılmış gerisi angarya :)

 3. Geliştirdi derken sanırım Türkçe ye çevrilmiş başka bir farklılık göremedim

 4. Söylemeseniz fark etmeyecektik. Mobil oyun oynamasamda sektörün büyümesi açısından bu tarz girişimleri faydalı buluyorum özgün oldukları müddetçe ne kadar basit olursa olsun desteklemek lazım ama dediğiniz gibi başka bir oyunun kopyasıysa webrazzi ekibine haberin devamını getirmede bol şans diliyorum.

 5. Türkiye'den çıkan orjinal mobil oyun görmek istiyorsanız Forgotten Myths oyununa bir bakın derim.. ilk ve tek Türk yapımı CCG..

  itunes.apple.com/am/app/forgotten-myths-ccg/id692830034?mt=8