indir.com'dan mobil 2013 raporu [infografik]

indir.com'dan mobil 2013 raporu [infografik]

İki yıl önce ekosisteme dahil olarak program indirmenin adresi olmak isteyen indir.com, mobilde yaşanan büyümeyle mobili odağına alarak uygulama pazarına dahil olmuştu.

Mobil içerik sunmasına rağmen, mobil sayfa ve uygulamalar konusunda oldukça geciktiklerini belirten girişimin kurucu ortaklarından Hasan Yaşar, buna rağmen mevcut trafiğinin yüzde 8'ini mobilden ve reklam gelirlerinin %25'ini bu trafikten elde ettiklerini belirtiyor.

İnfografikte indir.com başlığı altında kendi sitelerine ait bilgilerle birlikte mobil cihazlarda işletim sistemi kullanım oranı ve kadınların akıllı cihazları kullanma oranlarına kadar dikkat çeken rakamlar mevcut.

Android'in pazarda hakimiyetini yüzde 53 pazar payıyla belirten raporda Android uygulama pazarında 700 bin uygulama ve iOS uygulama pazarında 600 bin uygulama olduğu belirtilmiş. Mobil işletim sistemi karşılaştırmasında yazılımcıların tercihlerine de yer veren infografikte ilk sırayı yüzde 37'yle Android alırken yüzde 25'le iOS almış.

Raporun dikkat çeken rakamlardan birisi erkeklerin mobil kullanımın yüzde 60'tan fazlasının gerçekleştiriyor olması. Mobil cihazlar kullanım amacına göre sıralandığında oyun oynamak, hava durumu öğrenme ve yer bulma amacıyla kullanıldığını görüyoruz. Oyunlara karşı bu ilgiyle birlikte mobil oyun pazarının 2014'te 11 milyar dolara çıkması öngörüler arasında yer alıyor.

İnfografiğin alt bölümünde kendi sitelerine ait verileri de paylaşan indir.com'un kaynakçalarıyla birlikte raporu aşağıda inceleyebilirsiniz.

infografik_indir.com_mobil2013raporu

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.