İspanya merkezli cashback ve kupon platformu BeRuby, Türkiye ofisini açtı
Pazarlama

İspanya merkezli cashback ve kupon platformu BeRuby, Türkiye ofisini açtı

Bugün sizlere 2007 yılında İspanya'nın başkenti Madrid'de kurulan ve şu an Avrupa'nın en büyük cashback yani para iadesi platformlarından biri olan BeRuby'yi -birubi şeklinde okunuyor- tanıtıp şirketin yeni başlattığı Türkiye operasyonu hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye ofisini çok kısa bir süre önce açan şirket, bunun öncesinde aralarında Hollanda, Brezilya, Almanya, İngiltere ve ABD'nin de bulunduğu 13 farklı ülkede hizmet veriyormuş.

Tüm bu ülkelerde 2 milyon kayıtlı kullancısı bulunan BeRuby, aylık 3 milyon tekil ziyaretçi ve 15 milyon sayfa gösterimi rakamlarını yakalamış durumda. Şirketin 2012 yılında reklamverenlere toplam 20 milyon euro'luk bir satış hacmi yaratması, ve bunun karşılığında kullanıcılarına 3 milyon euro ödemesi ise en dikkat çeken rakamlar.

Yaklaşık bir sene önde Madrid'de bulunan merkez ofisinden Türkiye pazarı için çalışmalara başlayan BeRuby; ülkemizde de şimdiden 100 binin üzerinde kullanıcıya ulaşmış. Bunun dışında Türkiye'den aylık ortalama 300 bin ziyaretçiyse cashback, kupon ve hemen kazandıran teklifleri inceliyormuş. Bu arada Türkiye'de bulunan kullanıcıların yaklaşık olarak yüzde 90'ı 18-35 yaş arasında ve yüzde 55'i de erkek.

BeRuby şu an üç farklı alanda hizmet veriyor

Kısa bir süre içinde ülkemizde ofis açarak Türkiye operasyonunu İstanbul'a taşıyan BeRuby, bugüne kadar kullanıcılarına PayPal üzerinden ödeme yaparken 1 hafta içinde banka hesabı aracılığıyla ödeme yapmaya başlayacak. Şirket şu an Türkiye pazarında 3 farklı alanda kullanıcılarına ulaşıyor: casback yani para iadesi, indirim kuponları ve üyelik ya da video izleme gibi yollarla hemen kazan seçeneği. Bu arada şirketin Türkiye'de sunduğu hizmetlerle ilgili detaylar için şu sunumlara göz atabilirsiniz: hizmetler ve markalama.

BeRuby'nin para iadesi seçeneği sunduğu marka sayısı 300'ün -uçak bileti, moda alışverişi, teknoloji ürünleri, otel rezervasyonları gibi çok farklı kategorilerde- üzerinde. Örneğin BeRuby üzerinde şu an Markafoni'de yüzde 7, hepsiburada.com'da yüzde 3, ciceksepeti.com'da ise yüzde 15'lik para iadesi seçenekleri bulunuyor. Diğer bir seçenek ise online veya offline indirim kuponları. Kullanıcıların offline'da sunulan indirim kuponlarına ulaşması için BeRuby'nin hem iOS hem de Android uygulamaları bulunuyor. Üçüncü seçenek ise kullanıcıların çeşitli sitelere üye olarak ya da video izleyerek dahil olabilecekleri hemen kazan seçeneği.

beruby-madrid-ofisi
Beruby'nin Madrid ofisinden bir kare

Hedef Türkiye'de online indirim denildiğinde akla gelen ilk marka olmak

Kurulduğu İspanya'nın ardından Güney Avrupa ve Latin Amerika'da pazar liderliğine oynayan Beruby'nin Türkiye Pazarlama Direktörü Ruşen Mat'la konuştuğumuzda şirketin hedefinin cashback ve kupon pazarlarında hızla büyüyerek Türkiye'de online indirim denildiğinde akla gelen ilk marka olmak olduğunu öğrendik.

Online markaları hali hazırda online alışveriş yapan kitleyle -yukarıda bahsettiğimiz 3 farklı hizmet tipinde- buluşturan BeRuby, ayrıca kurumsal markalama için özel hizmetler de sunuyor. Örneğin sitede daha üst ve belirgin alanlarda listelenmek isteyen ya da mailing'ler yer almayı düşünen markalar; farklı ödeme modelleri ile özelleşmiş branding/markalamaya sahip olabiliyor.

BeRuby'nin farklılaşmaya çalıştığı konulardan biri de cashback sisteminde herhangi bir komisyon almadan -yasal zorunluluklar haricinde- direkt olarak markanın ödemeyi kabul ettiği miktarı kullanıcıya ulaştırması. Üye olma, video izleme ya da oyun oynama gibi aksiyonlar üzerine kurulu olan hemen kazan seçeneğinde ise markanın ödemeyi kabul ettiği miktarın 3'te 1'i kullanıcıya, 3'te 1'i kullanıcının network'üne -yani onu sisteme davet eden üst seviye kullanıcılara- veririliyor, 3'e 1'i ise komisyon olarak BeRuby'ye kalıyor.

beruby-ekran-goruntusu

Bunun dışında 5 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren BeRuby, mobil doğrulama mekanizması ve fraud kontrol sistemi sayesinde kötü niyetli kulllanıcıları büyük oranda sistem dışında tutabildiğine inanıyor.

Webrazzi okuyucularına özel fırsat

Bu yazıyı okuyan Webrazzi okuyucuları bu yılın sonuna kadar başvurmaları halinde 1 yıl boyunca indirim kuponlarını ücretsiz olarak BeRuby'de yayınlayabilecekler. Ayrıca yılbaşı öncesi satış hacimlerinde büyük ivme yaratabilecek markalama paketlerinde de yüzde 25'lik bir indirim söz konusu.

Konu hakkında bilgi almak ya da başvuruda bulunmak için e-posta gönderebilir, ya da buradan başvurunuzu yapabilirsiniz. Son olarak Beruby'nin Türkçe yayın yapan sitesini ülkemizdeki kullanıcıların alışkanlıklarına göre kısa bir süre içinde yenileyeceğini de ekleyelim.

Yorumlar (7)
 1. Serdar Kemal Serdar Kemal

  türk eticaret müşterileri indirime oldukça alışık. özellikle cash back ilgi görür diye düşünüyorum.

 2. Melike Çarpatan Melike Çarpatan

  Beruby'nin Dört Ülkede Pazar Lideri Olduğunu Biliyorum. Eminim Türkiye'de de Aynı Başarıyı Yakalarlar. Hem Son Tüketiciye, Hem Reklam Verene Faydalı Avantajlar Sunulmuş. Yolunuz Açık Olsun. Sizi Takipteyim..

 3. Hakan Sürmeli Hakan Sürmeli

  Bu markayı uzun zamandır takip eden birisi olarak Ruşen Mat Bey'i dürüst olmaya davet ediyorum!. Bir kere az çok SEO'dan anlayan birisinin bu markanın TR'de 100.000 üyeye ulaşmadığını hemen anlar. An itibariyle Markafoni'nin komisyon oranı %3'tür. Hepsiburada komisyon oranı ürününe göre değişir. Öyle direk %3 vermezler! Her üründe komisyon verilmez! Ayrıca komisyon oranı ortalama %1.1'e tekavül eder. Çiçek Sepeti komisyon oranı da ürüne göre farklılıklar gösterir. Ayrıca Çiçek Sepeti satışlarında %50'ye varan iptalleri bilmeyen kalmamıştır. Birçok marka indirim kodu kullanınca cashback'i iptal eder. Ayrıca sitenizde bulunan indirim kodlarının %70'i geçersizdir. Tüm bunların üstüne kazanılan komisyonun 3'te 1'i network'e, diğer 3'te biri kullanıcıya, son 3'te 1'i de davet eden vs. uzar gider. Yani tamamen sıfıra sıfır elde var sıfır! Bu sistemde tek kazanan var o da büyük markalar...

  1. Hakan Bey merhaba,

   Markafoni cashback oranı şu an sitemizde de belirtildiği gibi %7'dir. Hepsiburada'nın değişken komisyon oranları da kampanya sayfasında kategori bazlı belirtilmiş olup hiç bir şekilde yanlış yönlendirme söz konusu değildir. Çiçeksepeti konusunda ise en azından bizim yönlendirdiğimiz satışlarda %50 iptal durumu olmadığını belirtebilirim ki konunun muhatabı da sanırım beruby değil. Kuponların geçerliliği konusunda kimi zaman operasyonel sürecin ağır ilerlemesinden dolayı %10'luk bir sıkıntı yaşıyoruz ancak %70 olmadığını söyleyebilirim. Son olarak sizin de belirttiğiniz gibi yarattığımız incentive trafikten elde edilen gelirin %66'sını kullanıcıya veriyoruz. Dolayısıyla sıfıra sıfır elde var %66 diyebiliriz :)

   Eğer sistemimizi kullanıp beruby'de belirtilen oranların altında ödeme aldıysanız konu hakkında bizi bilgilendirmeniz durumunda marka ile görüşülerek gerekenin yapılacağından emin olabilirsiniz.

   1. Hakan Sürmeli Hakan Sürmeli

    Ruşen Mat Bey merhaba,

    Siz sandığımdan da çaylak (kötü niyet yok) çıktınız.

    1. TR’de 100.000 üyeye sahip olduğunuzu ispatlamanızı istiyorum! (hodri meydan!)

    2. Markafoni CashBack oranınızı kullandığınız link üzerinden, affiliate firmasına ulaşarak, Network sahibine bizzat sordum, %7’ değil. Burada bir tutarsızlık var, ya siz yalan konuşuyorsunuz ya da network sahibi.

    3. Çiçek Sepeti için hakeza yanlış, tutarsız konuşmuşsunuz. Ürüne göre değişir, %11 ila %15 arasındadır. İptaller’de cabası! Kullanıcının muhattabı siz değilsiniz de kim?

    4. Hepsiburada, tıpkı diğer markalarda yaptığınız gibi, küçük kelime oyunlarıyla kullanıcıyı yanıltıyorsunuz. Kullanıcıya “yok size verdiğimiz link üzerinden alışveriş yapmamışsınız, yok o ürünün komisyon oranı %3 değil, %0,75” vs vs.

    5. İndirim Kodlarına gelince, Allah aşkına, ne operasyonel süreci? Bilmeyen de zannedicek ki bordo berelisiniz! Böyle büyük cümleler kuramaya gerek yok, bildiğiniz, %70’i çalışmıyor, test edin görün, 3 dk.’lık iş.

    6. Kullanıcıya verdiğiniz oran %33, kullanıcılara verdiğiniz oran %66. Aradaki farkı anlamadınız zannedersem.

    7. Müşteri temsilcisi ağzıyla; “bize bildirmeniz durumunda, marka ile görüşülerek vs. vs.” siz marka ile komisyon oranını görüşemezsiniz. Marka ile komisyon oranın görüşen affiliate firmasıdır.

  2. Son yazdığınız mesaja webrazzinin 3. yorumdan itibaren "cevapla" seçeneğini kaldırmasından ötürü doğrudan cevap veremiyorum. Yazdıklarınızı buradan cevaplamak isterim;

   Üye sayımızı ispatlama konusunda hiçbir problemimiz bulunmuyor. Dilediğiniz zaman ofisimize uğrayıp kendinizi tanıtırsanız (Gerçek kimlik konusunda zorlanmazsınız umarım) üye rakamımızı doğrudan panel üzerinden gösterebilirim :)

   Ofisimize uğradığınızda network'ümüzü birlikte arayarak Markafoni oranları konusundaki net bilgiyi de almış oluruz. Ya da panelimizden bu bilgiyi de size gösterebilirim. Bildiğiniz gibi networkler her zaman her cashback firmasına aynı oranı vermiyor ve exclusive anlaşmalar yapılabiliyor.

   Operasyonel süreç denince aklınıza bir tek askerlik geliyorsa sizin için çok üzülürüm ve son olarak biz sadece Affiliate Network'ler ile değil ajanslarla ve doğrudan markalarla da çalışıyoruz. Dolayısıyla dilediğimiz zaman markalarla da görüşebiliyoruz.

   Kısacası iddialarınızın tamamı yanlış ve bunun iyi niyetle yapılmadığı da fazlasıyla ortada olduğundan bundan sonra mesaj yazmak yerine ofisimize uğramayı tercih ederseniz burada yazdığımız her şeyi ispatlayabileceğimizden şüpheniz olmasın.

 4. Sinan Turgay Sinan Turgay

  13 farklı ülkede faaliyet gösteren ve "... 2012 yılında reklamverenlere toplam 20 milyon euro‘luk bir satış hacmi yaratması, ve bunun karşılığında kullanıcılarına 3 milyon euro ödemesi ..." gibi istatistiklere sahip bir firmanın Türkiye'de ofis açmasını online perakende sektörü için son derece önemli ve güzel bir gelişme olarak görüyorum. Son kullanıcıların günlük hayatta yaptıkları alışveriş ve diğer aktivitelerine hemen kazan, cashback ve indirim kuponu gibi geri dönüşlerin olması maddi kazanımı olan ilgi çekici bir durum. Zaten indirim sitelerini veya büyük satış sitelerini kullanıyorken bütün bunların üstüne ekstra kazanç sağlamayı kim istemez.

  Başarılar diliyorum..