2013'ün ilk 10 ayında internetten yapılan kartlı ödemelerin yalnızca yüzde 2'si giyim sektörüne harcanıyor [Webrazzi PRO]
Genel

2013'ün ilk 10 ayında internetten yapılan kartlı ödemelerin yalnızca yüzde 2'si giyim sektörüne harcanıyor [Webrazzi PRO]

Geride bıraktığımız hafta içinde düzenlediğimiz Webrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı'nda sektörün çok sayıda değerli oyuncusu sahnedeki yerini aldı.

Konuşmacılar arasında en çok dikkat çeken sunumlardan birini de Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko gerçekleştirdi. Canko sunumunda, 2013 yılının 11. ayına kadar geçen süre için önemli veriler paylaştı.

Biz de her hafta sizlerle bir adet Webrazzi PRO grafiği paylaştığımız yazı dizisinde, bu hafta için Soner Canko'nun paylaştığı bir istatistiğe yer vermeye karar verdik.

Aşağıda sizlerle de paylaştığımız grafiğe göre 2013 yılının ilk 10 ayı içinde internetten yapılan kartlı ödemelerin sektörlere göre dağılımını görebilirsiniz. Bu arada BKM'ye ait olan verilerin, yalnızca yurtiçinde yapılan, tüm kartlı alışverişleri kapsadığını hatırlatmakta yarar var.

Söz konusu grafiğe göre hizmet sektörü yüzde 20 ile en çok hacme sahip sektör durumunda. İkinci sırada ise yüzde 17 ile havayolları geliyor. Ardından elektronik sektörü yüzde 17 ile üçüncü, seyahat yüzde 14 ile dördüncü, telekom yüzde 13 ile beşinci sırada. BKM'nin paylaştığı rakamlara göre son iki sırada ise yüzde 3 ile market ve yüzde 2 ile giyim geliyor.

internetten-yapilan-kartli-odemeler-icerisinde

Kuşkusuz grafikte en çok dikkat çeken konu, giyim sektörünün yüzde 2 ile son sırada yer alması. Tabii bu sektörel ayrımın sanal pos almak için başvuru yapan firmalarının kendilerini hangi sektöre ait olarak görmelerinden yola çıkılarak yapıldığını da ekleyelim. Buradaki hata payına -örneğin kendini elektronik kategorisinde gören bir firmanın giyim eşyası da satması gibi- rağmen giyimin yalnızca yüzde 2'lik bir pay alması ve market sektörünün bile gerisinde kalması dikkate değer bir durum.

Hizmet sektöründe 8,3 milyon farklı kredi kartı kullanılmış

Webrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı'nda Soner Canko'nun paylaştığı bir diğer veri ise sektörlere göre internetten yapılan kartı ödemelerde kullanılan kart sayılarıydı. Bu konuda da birinci hizmet sektörü oldu, Canko'nun verdiği bilgiye göre hizmet sektörü için 8,3 milyon farklı kart 2013'ün ilk 10 ayından ödeme gerçekleştirmiş.

Nedir bu Webrazzi PRO

Biraz da Webrazzi PRO'dan bahsetmek gerekirse; ücretli bir bilgi servisi olan Webrazzi PRO, içerisinde yüzlerce grafik ve sektörel notlar bulunduruyor. Webrazzi'nin editöryel onayından geçen grafikler düzenli olarak platforma yüklenirken arama, takip ve favori gibi özelliklerle kullanıcıların verimliliğini arttırmak hedefleniyor. Bu arada Webrazzi PRO'da bulunan yaklaşık 920 grafik içerisinde üye girişi yapmadan da arama yapabiliyorsunuz. Örnek bir mobil arama araması için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Bu verinin içerisinde bazı geçişmeler var aslında, not olarak eklemekte fayda görüyorum, burada kategoriler BKM'nin genel POS müşterisi tanımlarına göre berlileniyor. Örneğin hepsiburada.com POS müşterisi olarak elektronik sitesi şeklinde kayıtlı ise sattıkları giyim elektronik cirosuna yazılıyor. Veya markafoni'nin sattığı elektronik, giyim'e yazılıyor. Bu nedenle Giyim kategorisi arada olduğundan daha az görünüyor olabilir.

  1. Yusuf Özdemir Yusuf Özdemir

   Bu da verinin aslında ne kadar anlamsız ve yanıltıcı olduğunu gösteriyor aslında. Zaten bunun ayrımının yapılması imkansız. Ben bir moda sitesi kuruyorum sonra oradan saat satıyorum. Ama giyim olarak gözüküyor. Poslardan bunun kontrol edilmesi imkansız. Bu işin içindeki herkes bunu bilir. Gereksiz ve yanıltıcı bir veri.

 2. Deniz Ünsal Deniz Ünsal

  şirketlerin ticari kaydı üzerinden bu ayrım yapılıyorsa çok yanlış bir data ile karşı karşıyayız.

  trendyol "DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş" olarak geçerken; makfoni "VİPİNDİRİM ELEKTRONİK HİZMETLER VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ" olarak geçiyor.

  büyük ihtimalle de burdan yapılan satışlar hizmet ve elektronik harcaması içinde görünüyor.

  ayrıntılı bir açıklama yapılmalı.

 3. böyle bir grafik verilmiş ama sebebi nedir? ayrıca grafikteki yanıltıcı noktaları arkadaşlar belirtmiş. bunlara bir yanıt verilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. site yetkililerinden bir açıklama bekliyoruz. ayrıca inovatif girişimci arkadaşlara da buradan bir iş fikri doğuyor. üye işyeri kategorisine göre değil gerçekten ürüne göre bu ölçümlerin yapılmasının pratik yolu bulunabilir mi?