Apple, Türkiye App Store'u için yılın en popüler uygulamalarını yayınladı!

Apple, Türkiye App Store'u için yılın en popüler uygulamalarını yayınladı!

Apple geçen sene olduğu gibi küreselde ve Türkiye'de 2013 yılının en fazla indirilen uygulamalarını yayınladı. Hem küreselde hem Türkiye'de en fazla indirilen bu yıl Candy Crush oldu.

Apple indirme sayılarıyla ilgili bilgi vermeden ilk 10 uygulamayı ücretli ve ücretsiz olmak üzere sıralayıp sunarken, Candy Crush'ın indirme sayısını yapımcısı King'in rakamlarıyla paylaşalım. Android ve iOS'ta 500 milyondan fazla indirmeye ulaşan Candy Crush'ın oynanma sayısıyla 150 milyardan fazla.

Geçen senenin birincisi YouTube bu sene küreselde ikinciliğe gerilerken Türkiye'de 4. sırada yer aldı. Ülkemizde ücretsiz en popüler 10 uygulamanın 3'ü iletişim odaklı. 

Türkiye App Store'unda 2013'ün en popüler ücretsiz uygulamaları

2013-top-free-tr

Ücretsiz ilk 10'da beşinci sırayı Tango alırken Whatsapp 6. sırada yer almış Viber ise 10. sıradan listeye girmiş. Mobil mesajlaşmanın ülkemizde ne kadar sevildiğini ikinci 10 listesinden de anlayabiliyoruz. Mobil iletişim odaklı Line, WeChat, MessageMe, Skype, Facebook Messenger ikinci 10'un yarısını oluşturmuş .

Türkiye App Store'unda 2013'ün en popüler ücretli uygulamaları

2013-top-paid-tr Türkiye'de en fazla indirilen ücretli uygulamlarda küreselde olduğu gibi oyunların hakimiyeti var. Angry Birds küreselde ilgisini devam ettirirken ülkemizde ilk 10'da yer almıyor. Ülkemizde ücretli en popüler uygulamalardan birisi de size daha önce tanıttığımız Dolmuş Driver 3. sıradan listeye girmiş.

Küreselde en popüler uygulamalar

Dikkat çeken noktaların başında Vine'ın dördüncü sırada yer alması, Snapchat'in altıncılığı alması büyümelerine dair ipuçları veriyor. Apple'ın açıkladığı listeye ilk 10'a giren uygulamalardan dikkat çekenlerin birisi de Pandora. Kişiselleştirilmiş müzik servisi, ücretsiz uygulamalar arasında 9 numarada yerini almış. Ülkemizde açık olmasa da Apple'ın Eylül'de iOS 7 ile sunmaya başladığı Pandora'nın benzeri iTunes Radio'yu neden almış olduğu da buradan anlaşılıyor.

En fazla indirilen ücretli uygulamalarda oyunlar hakimiyetini korurken geçen sene 3. sırada yer alan Draw Something uygulaması, bu yıl listede yer alamamış. Yine geçen yıllarla karşılaştırıldığında Twitter ve Pinterest'in listede olmaması düşündüren konular arasında yer alıyor.

top10-global

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.